2022. május 9., 11:28

A gyűrű a madár személyi igazolványa - KÉPEKKEL

Sejtelmes, rejtelmes, ősi – ilyen kép él bennem a Párizsi-mocsarakról. Így tavasz közepén azonban ez az érzés nincs sehol, a nádas tele van élettel, hangokkal, napfénnyel, az új élet most van születőben.

gyűrűzés
Galéria
+6 kép a galériában
Nádi tücsökmadár gyűrűzése
Fotó: Bokor Klára

Pozsonyból járnak ide az Alfréd Trnka professzor köré csoportosult diákok gyűrűzni a mocsárvilág madarait. A professzor évtizedek óta vezet itt kutatásokat, hogy képet kapjanak az itt fészkelő madárfajokról, de kutatnak és gyűrűznek itt a Balatonfelvidéki Nemzeti Park természetvédelmi önkéntesei is, ők főleg ősz elején, a költözés időszakában.

Az utóbbi évek madárgyűrűző táborait Richard Schnürmacher zoológushallgató szervezi, segítői egyetemi hallgatók és gimnazista diákok. A mostani, április végi táborban eddig 80 madarat gyűrűztek meg, amelyek 13 fajba tartoznak és 9 gyűrűset is befogtak.

Legérdekesebb a kis vízicsibe és az a hat fülemülesitke volt. Ennek a fajnak a Párizsi-mocsarak a legészakibb fészkelőhelye. Négy közülük gyűrűzött volt, így bizonyítást nyert, hűek a fészkelőhelyükhöz.

A tábort konkrét céllal szerveztük, mégpedig azért, hogy egy különösen veszélyeztetett faj, a csíkosfejű nádiposzáta átvonul-e a területen.

Régebben pontosan ennek a lápnak a területén sikerült ezt a fajt leggyakrabban befogni és meggyűrűzni. Az Észak-Európában fészkelő madár egyedszáma rohamosan csökken. Fontos lett volna megállapítani, miért ez a csökkenés, nem a vonulási útvonalon történik-e velük valami szokatlan. Sajnos, jelenlétét nem sikerült igazolnunk, mert a hideg áprilisi időjárás miatt valószínűleg még meg sem érkeztek a területre – mondta a tábor szervezője.

mocsár
Párizsi-mocsarak
Fotó:  Bokor Klára
A fiatalok önkéntes munkában, szabadidejükben végzik a gyűrűzést, elhivatottságból és tudásvágytól hajtva. Ottjártamkor éppen egy fülemülesitke pár és egy nádi tücsökmadár akadt a hálóba. Egy gyors mozdulattal a lábukra kerül a gyűrű. Megmérik a madarak súlyát, szárnyaik tollhosszát, felmérik kondíciójukat és megnézik azt is, nem kínozzák-e őket paraziták, de semmi ilyesmit nem tapasztalnak. Mindezeket az adatokat egy könyvben rögzítik, majd központi adatbázisba viszik, hogy a szakemberek ezekből a megfigyelésekből leszűrhessék a következtetéseket.

A madarak mellett a gyűrűzők más ritka állatfajokra is felfigyeltek, amelyeket nekem is igyekeznek megmutatni. A vízbe csak belemerítjük a hálót és máris láthatok csíkbogarat és pettyes gőtét.

Elmondják, nekik sikerült megfigyelniük dunai és foltos szalamandrát, valamint két orvosi piócát is. Közben a fejünk felett kánya köröz, vadlibák húznak el. A nádból épp kikandikál a hattyú, és még egy szintén ritka fekete gémet is megpillantunk. A fűzfáról a függőcinege készülő fészke csüng alá…

Megjelent a Magyar7 2022/18. számában.

1-bokor-fulemulesitke
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.