2025. július 24., 11:53

A geotermikus energia hasznosítása Nagymegyeren

A Nagymegyeri Városi Lakáskezelő Vállalat Kft. feladata több közhasznú szolgáltatás ellátása. Hogy mit is takar ez pontosan, azt könnyű meghatározni, de ha kicsit jobban belemélyedünk, nem annyira egyszerű kibogozni a szálakat. Uhrovič Péter ügyvezetővel azért megpróbáltuk. A város által teljes mértékben tulajdonolt Kft. a várostól függetlenül gazdálkodik, saját ügyfélköre által tartja fenn magát.

geotermikus energia - Nagymegyer
A munkálatok kezdetén
Fotó: Virágh Mária

A város épületeinek fűtése 2016 óta már geotermikus módon történik, kiaknázva a Nagymegyer mélyén fekvő geotermikus vízkészletet, amely a termálfürdő működését is biztosítja.

Egy hosszas engedélyeztetési eljárás után a vállalat fúratott egy kutat a Corvin Mátyás lakótelepen. A forrást a lakótelepi lakások fűtésére használják.

Még van tartalék

Amikor meglett a furat, le kellett fektetni a csöveket a kazánháztól a Komáromi úti lakótelephez is, ahol a cég karbantartó központjában épült meg a hőcserélő állomás. A kút nagyjából két és fél kilométeres, tehát mélyebb, mint a fürdőé, ami 1700 méter mélységig vezet. A geológusok szerint van még tartalék, de Uhrovič Péter azt gondolja, ezt sose lehet pontosan megmondani, hiszen semmi sem tart a végtelenségig. A felszín alatt egy nagy „lavór” található, ahová állítólag 70 év alatt jut el a víz a felszínről.  

– Először is tisztázzuk azt, hogy ehhez a városnak gazdasági szempontból nincs köze. Annak idején mindenféle dotáció nélkül egy sima hitelt vett fel a lakáskezelő vállalat, amely a kalkuláció szerint 15 év alatt térül meg, vagyis a kölcsön 2031 végén jár le. Az viszont tény, hogy 2012 óta az akkori árakhoz képest a hőért nem fizetett itt soha senki többet. Nagyon nehéz ezt százalékban meghatározni, hiszen a válság idején, három éve mindenhol drasztikusan felmentek az árak. Ha maradt volna minden a régiben, akkor az utolsó három évben kb. 25 százalékkal lenne drágább a meleg víz és a fűtés szolgáltatása. Nekünk a költségeink nagyobb részt stabilak, ezért lehetnek „bebetonozva”, vagyis, ha az eladott hő kevés, magasabb áron adjuk, ha sok, akkor meg alacsonyabb áron. Az árszabályozási hivatal (ÚRSO – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) által jóváhagyott maximális árat viszont nem léphetjük túl. Ha túlságosan kevés az eladott hő, akkor lesz csak a hőgyártás veszteséges.

Az is igaz, hogy ez helyspecifikus és tudatosítanunk kell, hogy ebből a szempontból (is) nagyon szerencsés helyen lakunk. A geotermikus fűtés és a megépítéséhez felállított gazdasági modell előnye, hogy amennyiben semmi drasztikus körülmény nem szól bele, még évekig „bebetonozott” árakon lehet tartani a szolgáltatást, csak az infláció ér majd bennünket utol valamikor

– fogalmazott az ügyvezető.

A lakásunk a legnagyobb értékünk

A lakáskezelő másik fő feladata a volt állami (ma magánkézben levő) lakások, valamint Nagymegyer város bérlakásainak a kezelése. Ez nagyjából a város teljes lakásállományának felét teszi ki, míg a lakások másik felét a STAVBYT lakásszövetkezet kezeli, azonban a lakáskezelő vállalat fűti néhány kivétellel az összes lakást. A lakóház kezelése szerződés alapján történik.

– Az egész alapja a lakóházhoz (ez nem tévesztendő össze a lakással!) tartozó számla vezetése, amely nyomán a lakóház ügyes-bajos dolgait intézik. Ebből kell elkülöníteni bizonyos összeget a lakóház-karbantartási alapra (köznyelven GO-fond), melynek mértékét a tulajdonosok határozzák meg, és onnantól ez mindegyikőjükre vonatkozik. Ez az alap főként olyan szolgáltatások anyagi fedezeteként szolgál, mint az apróbb javítások, a közös biztosítás, a közös energetikai hálózatokra vonatkozó előírások, és egyéb, bármilyen törvényből fakadó előírások betartatása. Fontos dolga a lakáskezelőnek még a lakóházra egyben számlázott energia egyes lakások szerinti „szétszámolása” is. Ez nálunk a víz, a meleg víz és a fűtés költségeit érinti.

A lakógyűlések alkalmával együtt döntenek a lakóház közös részeinek dolgairól. Nagyobb léptékű javítási tervek esetén a lakástulajdonosoknak szintén össze kell ülniük. Az ügyvezető szerint sajnos a szlovákiai tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek jobban törődnek az ingóságaikkal, az autójukkal és mobiltelefonjaikkal, mint a legértékesebb vagyontárgyukkal, a lakóházukkal.

Egy esedékes felújítás alkalmával 40 lakás képviselőjének kellene jelen lennie, de általában csak 3-4 ember jön össze, így pedig nehéz gyorsan intézkedni, hiszen egy anyagi költségekkel járó munka jóváhagyásához a lakástulajdonosok abszolút többségének plusz egy főnek kell támogatnia a javaslatot. Ha kevesen vannak jelen, akkor csupán arról lehet dönteni, hogy írjunk ki szavazást az ügyben, de még ez is elhúzódik, nem csak a jóváhagyás. Szerencsére a munkaszerződést már nem kell mindenkinek aláírnia. Ha az adott javítás vagy felújítás nem kerül többe 1000 eurónál, akkor arról mi is dönthetünk. A tulajdonosok a felújítás vagy javítás költségeit szintén a karbantartási alapból fizetik ki. Ha nincs elég pénzük, az alap biztosítékul szolgálhat akár egy banki hitel felvételéhez is. Ennek az alapnak megvannak a pontos szabályai, hogy mire költhető az adott összeg.

Uhrovič Péter fontosnak tartja azt is hangsúlyozni, hogy a lakógyűléseken felmerülő kérdésköröket három csoportra lehet osztani.

– Először is apró-cseprő elvégzendő feladatok merülnek fel, amiket egy telefonos bejelentéssel meg lehet(ne) bármikor oldani. Egy villanyégő cseréje, vagy nem működő kaputelefon, ajtózáró, egyebek. Azután vannak a feladatkörünkbe tartozó dolgok, amelyeknek nagyobb anyagi vonzata van, így nem dönthetünk róluk (pl. tetőbeázás, vagy problémák a vízelvezetéssel, kanalizációval). Ilyen esetben a lakók többsége ignorálja a problémát, nehéz meggyőzni őket, amíg a saját bőrükön nem tapasztalnak valamit. Ez az igazi patthelyzet. Tulajdonképpen a lakógyűlésen ott nem levőket kellene meggyőznünk, mert az ott lévők (a felelős tulajdonosok) nem zárkóznak el a problémák megoldásától. Azután vannak az örök visszatérő és megoldhatatlan gondok, amelyek nem a lakáskezelő feladatkörébe tartoznak, inkább az emberek egymáshoz való viszonyulását tükrözik. Ilyen visszatérő probléma a „kié a parkoló”, és a „kevés a parkoló” örök gondja, a „rossz szomszéd esete”, és a kukázók, szemétszigetek.

Az is érdekelt, hogy amennyiben az év végén pozitív a vállalat költségvetése, akkor a lakáskezelő azt fejlesztésekre fordíthatja-e, vagy a város számára kell kifizetnie?

Az én filozófiám az, nemcsak pénzbeli nyereség létezik, hanem az is nyereség, ha a lakosok számára olcsóbban tudjuk biztosítani a szolgáltatásokat, jelen esetben a távhőt és a meleg vizet. Természetesen mindig kell anyagiakat fordítani a fejlesztésekre, elég annyi, hogy az év végi nyereség ezeket fedezze. Nagymegyernek az a szerencséje, hogy geotermikus vízzel fűthet. Nekünk, mint lakáskezelőknek, két bevételünk van a lakóházaktól. Az egyik a hőelszámolási díj, ami 62 cent havonta per lakás, a másik pedig a lakáskezelési díj, ez 10 euró 76 cent, szintén havonta egy lakásért. Ez a fix bevételünk. Hőgyártóként pedig a fűtésért és a víz felmelegítéséért fizetnek nekünk, ez képez nyereséget. Ezenkívül néhány javításért számlázunk, amit a karbantartóink végeznek egyenesen a lakóknak vagy akár külső cégeknek

– mondta végül a nagymegyeri lakáskezelő vállalat ügyvezetője.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/28. számában.

 

Megosztás
Címkék