2024. április 24., 17:39

A galántai reneszánsz Esterházy-kastély teljesen újjászülethet. Egy ideig ne tervezzenek esküvőt a kastélyban

Galánta városa két Esterházy-kastéllyal büszkélkedik. Kevesen tudják, hogy az Esterházyak városi történelmének szempontjából nem az impozáns neogótikus kastély a fontosabb, hanem a valamikor családi székhelyként szolgáló, apró reneszánsz kastély. A reneszánsz kastély egy a határon átnyúló Interreg pályázatnak köszönhetően a közeljövőben teljesen megújul. Azoknak, akik ebben a kastélyban szeretnének házasságot kötni, egy időre át kell gondolni terveiket.

A galántai Esterházy reneszánsz kastély
A galántai Esterházy reneszánsz kastély
Fotó: goslovakia.sk

A Galántai Kodály Zoltán Gimnázium mellett található az aprócska Esterházy-kastély. A helyiek jól ismerik a narancssárgás színben pompázó épületet, bár kevesebb jelentőséget tulajdonítanak neki, mint a központban fekvő impozáns, több toronnyal rendelkező neogótikus építménynek.

A reneszánsz kastély jelenleg kiállítótérként szolgál, inkább nevezhető a kultúra és a regionális művészet csendes tárházának, mint aktív turistaközpontnak. Polgári esküvőket tartanak házasságkötő termében.

Galántán a neogótikus Esterházy-kastély megmaradásáért és ápolásáért működő polgári társulás önkénteseinek, valamint a kastélyban működő Esterházy-vállalkozásnak köszönhetően már évek óta nyomon követhető, ahogy a neogótikus műremek szépül és megtelik élettel. A reneszánsz kastély jelentősége érthető okokból a háttérbe szorult, de most az Esterházy Örökség határon átnyúló Interreg pályázatnak köszönhetően ebbe a kastélyba is életet lehelnek a közeljövőben.

Galánta partnere az új Interregben Tata lesz. A tervek szerint két és fél éven belül a reneszánsz kastély teljesen új homlokzatot, technikát, felújított belső tereket és életcélt kap. A mátyusföldi turizmus következő jelentős állomásának kiépítésére törekszenek – tudjuk meg a galántai Esterházy-örökség fenntartójától, Takáč Zsolttól.

Kevesen tudják, hogy a reneszánsz kastély rendelkezett nagyobb jelentőséggel az Esterházyak életében, ez volt ugyanis a családi fészek. Most az Interregnek és a Tatával ápolt kiváló kapcsolatoknak köszönhetően a pincétől a padlásig megújul az épület. Technikai szempontból is modernizálni fogunk, miközben a cégünk a neogótikus kastély déli szárnyának felújítására is pályázik. A közeljövőben tehát mindkét kastély körül lesznek munkálatok. Az, hogy ezek a kastélyok folyamatosan újulhatnak, nem utolsósorban a magyar partnerekkel való remek együttműködésnek köszönhető”

– magyarázta Takáč Zsolt, aki május 3-án utazik Budapestre aláírni az Interreg szerződést a tatai partnerrel.

Ezután megkezdődnek a közbeszerzések és a munkálatok a reneszánsz kastély körül előreláthatólag idén ősszel kezdődnek meg, így télen tudnak a belső térben dolgozni.

Az Esterházy-örökség – A történelem megőrzése a jövő nemzedéke számára (Esterházy Heritage – Preserving History for Future Generations) pályázatba Galánta Tata városával közösen kapcsolódik be, amelyre összesen közel 1 255 000 eurót nyert a két partnerváros. Galánta több mint 755 ezer euró vissza nem térítendő támogatást kap az Interreg SK-HU programból a reneszánsz Esterházy-kastély felújítására – tájékoztatott Mária Kilácskóová, Galánta város szóvivője.

A projekt keretén belül megújul az épület homlokzata, felújítják az esketőtermet is, amely új atmoszférát kap majd. Így érdemes átgondolni az ide tervezett esküvők időpontját – tette hozzá Takáč Zsolt, de mint mondta, mindent meg lehet oldani, kiváló lakodalmakat tudnak biztosítani a neogótikus kastély szárnyaiban is.

Az Esterházyak számos kulturális és történelmi örökséget hagytak maguk után a Galánta-Tata régióban, és a projekt keretében ezeknek az örökségeknek a megőrzése és bemutatása is kiemelt figyelmet kapott. A két város közötti kapcsolat erősítése és a közös történelmi és kulturális örökség bemutatása révén a projekt hozzájárult a régió turisztikai vonzerejének növeléséhez és a kulturális együttműködés erősítéséhez. Tatán az új Interreg projekt keretén belül az 1783-ban létrehozott Angolkert műemlékeinek, a Műromok, a mecset, az Angolkert bejárata, a szárnyas griffek, a Nepomuki Szent János-szobor és a híd helyreállítását tervezik.

A galántai reneszánsz kastélyt a 16. és a 17. század fordulóján építette az Esterházy-család. A török veszély miatt várárokkal körülvett kétszárnyas épületet többször átépítették, utoljára a 18. században, amikor barokk-klasszicista stílusjegyeket kapott. Így aztán a reneszánsz, mint ragadványnév rajta maradt, de barokk kastélynak is nevezhetnénk. Az ezernyolcszázas évek második felében fokozatosan romlott az épület állaga, később műhelyeket és tornatermet alakítottak ki benne. Az 1970-es években lebontották a kastélyt védő erődítést, és félő volt, hogy az egyedülálló műemlék is hasonló sorsra jut. A műemlékvédők munkájának köszönhetően azonban sikerült megmenteni az épületet, amely 1992 óta látogatható. Kiállításokat rendeznek az évszázados falak között, kulturális programok és polgári esküvők helyszíne, valamint itt kapott helyet a Honismereti Múzeum gyűjteményének egy része. A kastélyt egy lakótelep és a galántai gimnáziumok épületének „ölelésében” várja, hogy valamikori jelentős szerepének megfelelő helyet kapjon Galánta modernkori történetében a felújítás után.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.