2020. április 4., 13:01

A fegyelmezettségünkön múlik minden

Bódva-völgyi és felső-gömöri polgármestereket kérdeztünk, hogy az általuk vezetett települések lakói hogyan élik meg az új típusú koronavírus-járványt, milyen gondokkal, nehézségekkel kell szembenézniük, és hogyan tudnak ezekkel megküzdeni.

Fotó: Lamos Csaba

A települések vezetői arról számoltak be, hogy a vírus terjedésének megakadályozására hirdetett rendkívüli állapot első napjaiban az emberek általában kevés hajlandóságot mutattak az intézkedések betartására.

Mostanra azonban úgy tűnik, győzött a józan ész, a legtöbben otthon maradnak, és csak a legszükségesebb esetben hagyják el házukat, lakásukat.

Ehhez hozzájárulhatott az is, hogy az önkormányzatok a lehető legtöbb kommunikációs csatornán igyekeztek megszólítani a polgárokat, tájékoztatni őket a veszélyekről és arról, mit tehetnek azért, hogy hozzájáruljanak a járvány megfékezéséhez.

A másik általános probléma, amellyel a polgármesterek találkoztak, az volt, hogy szinte sehol nem lehetett szájmaszkot beszerezni.

Ez ugyan a mai napig sem nagyon változott, mégis sikerült elérni, hogy mostanra, amikor az orr és a száj eltakarása nélkül tilos az utcára lépni, csaknem mindenkinek van már maszkja. Hogyan? Varrtak. Önkéntesek, sokszor az önkormányzatok alkalmazottai tűt és cérnát ragadtak, varrógéphez ültek, és sorra készültek a maszkok. Sokszor a szükséges anyagok beszerzése sem volt egyszerű feladat, de ezt is megoldották. Az önkormányzatok elsőként a leginkább veszélyeztetett korcsoport tagjaihoz, az idősekhez juttatták el a maszkokat, s folytatják azok előállítását, beszerzését, fokozatosan igyekeznek minden polgárt ellátni védőeszközzel.

Segíts magadon!

Lackó Mária, Makranc polgármestere elmondta, a Bódva-völgyi Városok és Falvak Társulása elnökeként több kollégájával kapcsolatban van, és azt tapasztalja, általában a maszkok beszerzése okozta a legtöbb gondot, de ezt sikerült megoldani. Más településekhez hasonlóan Makrancon is bevezettek több óvintézkedést, például az ügyfélfogadás vagy a temetések kapcsán, de lezárták a sportpályát, a tornatermeket, és leálltak a közmunkák is. Oda kellett figyelniük arra, hogy több, külföldről hazatért lakos betartsa a 14 napos karantént.

Összességében azt vettem észre, hogy az emberek jobban odafigyelnek egymásra, és arra is, ki mozog a községben. Mondhatom, nagyon fegyelmezettek.

A településen több idősnek Szepsiből szállítják az ételt. Amennyiben ezzel valamilyen probléma adódna, készek beindítani a kultúrház konyháját, s ehhez már a regionális közegészségügyi hivatal engedélyét is megszerezték. A bevásárlás kérdésével egyelőre nem foglalkoznak, de az egyik helyi üzlet elvállalta, hogy szükség esetén kézbesíti az élelmiszert.

A polgármester szerint a kormány eddig nem nagyon foglalkozott az önkormányzatokkal, viszont megérti, az államnak ilyenkor az a legfontosabb, hogy a lehető legjobban el legyen látva az egészségügy és azok a szervek, amelyek fenntartják a rendet az országban.

Az önkormányzatok pedig megtesznek mindent, amit tudnak. Ilyenkor egy jelszó van a polgármesteri hivatalban: segíts magadon, az isten is megsegít! Lackó Mária fontosnak nevezte a községi önkormányzatokról szóló törvény módosítását, hogy hasonló válsághelyzetben az önkormányzat milyen feltételek mellett hozhat döntéseket, jó lenne, ha például telekonferencia útján vagy            e-mailben is lenne erre mód.

Hangsúlyozta, a jelenlegi helyzetben minden azon múlik, mennyire lesznek fegyelmezettek az emberek, mennyire tartják be az előírásokat. Ellenkező esetben nem lehet majd megállítani a járványt.

Karantén
Fotó:  Lamos Csaba
Pszichikailag lesz nehéz

Gergely Papp Adrianna, Debrőd polgármestere úgy fogalmazott, egyelőre nem panaszkodhat, a faluban nincs nagy probléma.

Azt a kis káoszt, ami ilyen helyzetben elkerülhetetlen, tudjuk kezelni. Szerintem akkor lehet nagyobb probléma, ha a járvány hatása központilag is érezhető lesz, mondjuk hiány alakul ki élelmiszerből, gyógyszerből, üzemanyagból. A falusi embereket valószínűleg kevésbé viseli meg a mostanihoz hasonló helyzet, általában mindenkinek akad otthon némi vésztartalék.

Debrődön a helyzet kezelésére létrehoztak egy helyi válságstábot, s a Rigók nevű nonprofit szervezet felajánlotta, hogy szükség esetén elvégzi a bevásárlást az időseknek. A polgármester elmondta, egyelőre semmi jel nem mutat arra, hogy az állam szándékozna az önkormányzatoknak küldeni bármilyen felszerelést, és aggasztónak tartja, hogy az Állami Tartalékalap raktárai szinte üresek. Hozzátette, ha hosszabb ideig fenn kell tartani a szociális elkülönítést, az a nyilvánvaló gazdasági hatások mellett pszichikailag is meg fogja viselni az embereket.

Azt azért furcsállom, hogy Nyugat-Európa ennyire felkészületlen, a hírek alapján sehol nincsenek felkészülve. Azok tudják úgy-ahogy kezelni a válsághelyzetet, akikkel eddig Európa lekezelően viselkedett.
Karantén
Fotó:  Lamos Csaba
Az emberek hozzáállásán múlik minden

Iveta Šušánová, Pelsőc polgármestere arról számolt be, hogy a lakosság betartja az intézkedéseket, és az emberek csak szükséges esetben tartózkodnak a közterületeken, ilyenkor pedig szájmaszkot viselnek.

A községben nyugodt a helyzet. Az emberek fegyelmezettek, de a közösségi hálón azt látjuk, hogy feszültek, idegesek. Igyekszünk segíteni, létrehoztunk egy vonalat, amelyen segítséget kérhetnek az idősek. Számukra felajánlottuk a bevásárlás, a szükséges gyógyszerek beszerzésének a lehetőségét. A szociális terepmunkások és a helyi polgárőrök is kiveszik a részüket abból, hogy minden rendben működjön. Nagyon bízom benne, hogy az emberek továbbra is fegyelmezettek maradnak, és közösen ki fogjuk ezt bírni, minden visszatér a normális kerékvágásba.

Várady Tamás, Szilice polgármestere kiemelte, náluk már több mint két hete járja a községi autó a falut, heti három alkalommal felkínálják az időseknek, hogy bevásárolnak helyettük, vagy elintézik az olyan ügyeket, amiket tudnak. A helyi élelmiszerüzlet ellátásával nincs gond, kisebb kezdeti nehézségek után az emberek azt is megszokták, hogy bizonyos időben csak a 65 évnél idősebbek vásárolhatnak. Rámutatott, hogy az állam hozzáállása hagy némi kívánnivalót maga után, eddig semmilyen felajánlás, segítség nem érkezett.

A Központi Válságstáb és a Közegészségügyi Hivatal rendeleteit megkapjuk, de ezekről úgyis értesülünk, hiszen kollégáimmal folyamatosan figyelemmel követjük a híreket. Most az emberek hozzáállásán múlik minden, ők a kulcs ahhoz, hogy ne terjedjen tovább a vírus. Sokan panaszkodnak a bevezetett intézkedések miatt, de akár még keményebbek is jöhetnek, hiszen más országokban láthatjuk, milyen következményei vannak, ha nem hoznak meg időben kellő rendelkezéseket, vagy az emberek fittyet hánytak ezekre. Nem szeretnénk, ha itt is ez lenne.
Karantén
Fotó:  Fábián Gergely
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.