A fasizmus elleni győzelemre emlékeztek Dunaszerdahelyen
A 80. évforduló jegyében zajló eseménynek a Csallóközi Népművelési Központ volt a fő szervezője. Május 6-án az esős időjárás nem kedvezett a szabadtéri megemlékezésnek, így a résztvevők a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ előterében foglaltak helyet.

A rendezvényen többek között jelen volt Karaffa Attila, Dunaszerdahely alpolgármestere, Gútay László, az önkormányzat oktatási és kulturális bizottságának elnöke, Jozef Jánsky, az Antifasiszta Harcosok Szövetsége Galántai Regionális Bizottságának elnöke, Libuša Klučková, az Antifasiszta Harcosok Szövetsége Járási Bizottságának elnöke, Ondrej Urban alezredes, a Szlovák Köztársaság Katonai Szövetsége klubjának elnöke, Schwartz József, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség vezetője, továbbá Varga Viktor, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatója.
A szlovák himnusz elhangzása után Vivien Šnírerová, a Ladislav Dúbrava Gimnázium tanulójának a szavalata következett, majd Tilajčík Edit köszöntötte a jelenlévőket.
Karaffa Attila beszédében kiemelte, hogy ha a szívekben nem lesz béke, akkor a családban, a szomszédok között, a városokban, a nemzetek között és így az egész világban se lesz. Mint mondta, a mai napon azokra az ártatlan áldozatokra emlékezünk szomorú szívvel és tisztelettel, akiknek a háború elvette a szabadságukat, az otthonukat, így végső soron az egész életüket.
hangsúlyozta.
Varga Viktor a magyarok nevében (is) bocsánatot kért a világháborús szörnyűségekért. Ezeket sajnos utólag nem lehet megváltoztatni, de mementóként mindenképpen emlékeztetni kell rájuk, vélekedett a Csallóközi Népművelési Központ igazgatója.
- mondta Varga Viktor.
Schwartz József, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség elnöke kiemelte, hogy ősei egykoron a városnak jelentős részét népesítették be, s köztük bizony nagyon sokakat elpusztítottak a történelem egyik legsötétebb időszakában. Rámutatott, hogy a II. világháború az emberiség történelmének legádázabb katonai konfliktusa volt, a civilizált világ morális összeomlása, melynek során több mint 70 millió ember halt meg, köztük 6 millió zsidó. A szabadság sajnos nem egy magától értetődő állapot, hanem egy ajándék, amiért megküzdöttünk és amire vigyáznunk kell, húzta alá.
fejtette ki Schwartz József, akinek beszéde után Katarína Andrejcová színész-énekesnőt hallhattuk egy dal erejéig. Jozef Jánsky, az Antifasiszta Harcosok Szövetsége Galántai Regionális Bizottságának elnöke összefoglalta a háború utolsó hónapjainak küzdelmeit térségünkben. Kifejtette, hogy szabadságunkért vérrel kellett fizetnünk, ami több tízezer áldozattal járt. Mint mondta, itt és most emlékezünk azokra, akik életüket áldozták azért, hogy mi békében élhessünk.
Zárásképpen a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola tanára, Bazsó Horváth Zsuzsanna és tanítványa, Miške Sofia fuvolajátéka emelte a megemlékezés ünnepi hangulatát. Tilajčík Edit külön megköszönte a Csaplár Benedek VMK igazgatójának, Iván Péternek és az intézmény munkatársainak, hogy az esős időben intézkedtek és befogadták a rendezvényt. A megemlékezést követően a város és a járás intézményeinek a vezetői, továbbá az egyéb szervezetek és politikai pártok képviselői helyezték el az emlékezés koszorúit a fasizmus áldozatainak emlékművénél.
