2020. szeptember 6., 12:30

A détéri Ördögfiókák voltak a „legbarkóbb” parasztok

Kőhajítás, hagyma evés, ordítóverseny, sodrófa hajítás, paraszt triatlon- többek között ezekben a versenyszámokban léptek pályára azok, akik megmérették magukat az idei ötödik Barkósági Parasztolimpián. A felvidéki Gömörpéterfalán megrendezett ízes, szórakoztató vetélkedő a hagyományápolásra és a közösségépítésre helyezi a hangsúlyt, a feladatok pedig a népi játékokra és a falusi szokásokra épülnek.

Az olimpiai láng meggyújtásával kezdődött a viadal. A csapatok ünnepélyes bevonulása és felsorakozása után barkóvá avatták a nem barkókat is, hogy a rendezvény nevéhez hűen ők is megmérettethessék magukat.

Barko Virtus Napja

Elsőként a gyerekek, vagyis a Bornyúk léptek színre, akik akadálypályán bizonyíthatták rátermettségüket. A détéri Habodász Emma elmondta, számára a mocsárjárás volt a legnehezebb, mert néha kicsit megszédült a feladat elvégzése közben, és az tartott a legtovább.

A pálya így összességében nagyon tetszett, mert változatos volt, és mert sok olyan versenyszám volt, amit gyerekként már kipróbáltam

- tette hozzá.

Barko Virtus Napja

Közben a felnőttek már melegítettek, hogy a legjobb formájukat hozzák a nem mindennapi megmérettetésen.

Barko Virtus Napja

A csapatunk nagy részét sportolók alkotják. A versenyre pedig idefelé jövet ráhangolódtunk. Egy kis szíverősítővel kezdtük a napot

-  avatott be a rimaszombati Bódi László.

A Barkósági Parasztolimpia alapvetően csapatversenyekből áll, de

egyéni virtus gyanánt, a Bornyú mellett, meghirdették a Barkó Bika, illetve a Barkó Tehen címet is.

A feladatokkal a szervezők felidézték az egykori paraszti életet.

A versenyszámokat úgy igyekszünk összeállítani, ahogy a munkában régen virtust csináltak. Vannak történelemből vett példák, például a parasztfogat, pontosabban a római paraszt fogat, ami olyan, mint a harci szekér. Itt ugye nem tolják a talicskát, hanem húzzák, és aztán különböző harci mozdulatokat kell csinálni. De az egyéni versenyszámokban is a női és férfi virtust próbáljuk előhozni, humorral fűszerezve

- magyarázta Kopecsni Gábor, szervező.

A nem szokványos erőpróbák között számos szórakoztató és humoros versenyszám kapott helyet, némelyik azonban kihívás elé állította a versenyzőket. A péterfali Harcos parasztoknak éppen a parasztfogattal gyűlt meg a bajuk.

Nagyon jó hangulattal indultunk neki, aztán úgyis jöttünk le, mivel eléggé leégettük magunkat. A fiúknak nagyon csúszott a keze a fúrikon, nem tartottuk az egyensúlyt, ezért nagyon sokszor kiestem belőle. Úgyhogy vicces volt az egész

- mondta nevetve Chovan Lilla.  

Barko Virtus Napja

A legnépszerűbbnek pedig a sörpörgő bizonyult, melynek elvégzéséhez leginkább egyensúlyérzékre volt szükség. A feladat során egy korsó sört kellett ledönteni a garatba, majd a fejet lefelé hajtva tízszer körbe forogni a bot körül, így a versenyzők bódultam, egyensúlyt vesztve egytől-egyig a földre huppantak. De felálltak és folytatták a versenyt.

A súlyomból is és a magasságomból is adódóan hátrányban voltam, úgyhogy szerintem még egész jól megoldottam az ügyet

- nyilatkozta Nagy Attila, Nagyfödémesről, aki a közönség nem kis szórakoztatására többször is megingott. Végül a remek szurkolótábornak köszönhetően mindenki célba ért.

A nevezett 15 csapat közül az idei legeredményesebbek a détéri Ördögfiókák lettek.
A Barkó Bika címet a rimaszombati Balyo Norbert,
a Barkó Tehenét pedig a détéri Habodász Szilvia nyerte meg.

A rendezvény idén is remek hangulatban telt. A nevezettek bizonyították, hogy a józan paraszti ész a mai világan is megállja a helyét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.