2024. november 22., 15:47

A cél a néző öröme – a színpadon a diószegi Hahota színjátszó csoport

A diószegi Hahota színjátszó csoport nyerte el A kaktusz virága című előadásával a 25. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál fődíját. A darab rendezője sajnos már nem érhette meg a legmagasabb rangú felvidéki kitüntetést, de az utódok érte, az emlékéért is játszanak. A csoport legfőbb célja mosolyt csalni előadásukkal a nézők arcára, és ez mindig sikerül. A Hahota szereplőivel beszélgettünk.

Hahota Diószeg
Örülnek a díjnak a hahotások
Fotó: Hahota színjátszó csoport archívuma

Mátyusföld szerencsére gazdagnak mondható, már ami az amatőr színjátszást illeti.

A Galántai járásban több színjátszócsoport működik, mindegyikük különleges és összehasonlíthatatlan a maga módján.

A vezekényi Görbe Tükör Színjátszócsoport erőssége például az improvizációs szerzői színház, darabjaikat saját maguk írják a karaktereknek megfelelően, és viszik színre. A Vezekényhez közeli kisvárosban, Diószegen évtizedek óta működik a Hahota csoport, az ő erősségük a lendületes, precíz színjátszás és a remek énekhang.

Az idei, jubileumi 25. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválról már portálunk is beszámolt, ismert tény, hogy a fesztivál fődíja ezúttal a Mátyusföldre került. A Hahota színjátszó csoport A kaktusz virága című előadásának köszönhetően. Felkerestük a Szepsiből hazatért diószegi színjátszókat, hogy élményeikről és a színjátszás iránti szenvedélyükről valljanak.

A diószegiek ugyanazt tudják mondani, mint a sok tagot mozgató amatőr színjátszócsoportok nagy többsége: nehéz a mai rohanó világban megnyerni az embereket ennek a kedvtelésnek, hiszen már maguk a próbák is hosszasak, a fellépések, fesztiválokra való felkészülések pedig igencsak igénybe veszik az ember idejét.

Nem is lehetne igazi elköteleződés és színpad iránti szenvedély nélkül művelni az amatőr színjátszást.

A Hahota színjátszó csoport jelenleg kilenc színészből és öt hangosítóból áll.

Sajnos az évek során a létszámunk egyre kevesebb lett, hiszen a mindennapi teendők mellett nem mindenkinek jut elég szabadideje a kultúra ápolására. Ami az összetételt illeti, nagy generációs különbségek vannak, hiszen a csoportunk legidősebb tagja hetvenéves, a legfiatalabb pedig tizennyolc. Ennek ellenére egy nagyon jó, összeszokott társaság vagyunk. Minden egyes próba alkalmával sokat dolgozunk, megbeszéljük az adott problémákat, terveket, de mindamellett ez egyfajta szórakozás is a számunkra  

– mesél a csoportról annak vezetője, Srejner Attila.

A Hahota csoport kezdetben rövid kabaréjeleneteket vitt színpadra, majd fokozatosan ezeket régi táncdalokkal színesítették. Három évtizeddel ezelőtt még alapiskolás diákok alkották a Hahotát. Majd később a rendező, Srejner Tibor úgy érezte, műfajt kellene váltani, kétfelvonásos zenés vígjátékokat tanultak be. Ilyen volt az Isten véled édes Piroskám, Mona Marie mosolya, Charley nénje, az Imádok férjhez menni, és a mostani aktuális darabjuk, A kaktusz virága.

A Hahota fő profilját jelenleg ezek a kétfelvonásos vígjátékok képezik, hiszen – mint mondják – remek zenészek és énekesek vannak a csapatban. A fő céljuk mosolyt csalni az emberek arcára, ami szerencsére eddig mindig sikerült.

A fődíjas A Kaktusz virága című darabnak a bemutatása nagyon hosszadalmas időt vett igénybe. A Covid járvány miatt az olvasópróbákat is szüneteltetni kellett. Majd az Antónia szerepét alakító hölgy időközben nem tudta vállalni a szerepet, így új szereplőt kellett keresniük.

„Valljuk be ez pedig nem olyan egyszerű, egyre kevesebb fiatalt érdekel a színház világa. Aztán Hervay Mária Erzsébet elválltata a szerepet, és mint ez Szepsiben is kiderült, nagyon jól alakítja Antóniát. Itt megemlíteném még azt is, hogy jelenleg Antónia szerepét kettes szereposztásban játsszuk, Varga Larával felváltva. A próbák elindultak és közben az egyik szereplőnk anyai örömök elé nézett, így újra pihentettük a próbafolyamatokat egy ideig.

A legnagyobb nehézséget és egyben szomorúságot pedig rendezőnk Srejner Tibor elvesztése jelentette, aki hosszan tartó betegség után elveszítette a harcot. Viszont tudtuk, hogy neki a Hahota volt az élete, ezért 2023. november 18-án bemutattuk a darabot a diószegi közönségnek. Azon az estén egy kicsit érte, neki játszottunk. A bemutatóval ünnepelte meg csoportunk megalakulásának 30. évfordulóját. Ebből az alkalomból és persze munkánk elismeréséért a Csemadok Országos Elnökségétől megkaptuk a Csemadok Érdemes Művészeti Csoportja címet. Nagy öröm számunkra a közönség tapsa, mikor látjuk, hogy mosollyal az arcukon lépnek ki a színházteremből“ – mesélnek tovább a csoport tagjai.

A megkezdett munkát mindenképpen folytatni fogják, a közeljövőben még A kaktusz virága darabbal szeretnék járna a felvidéki falvakat.

Bíznak abban, hogy a lehető legtöbb helyen örömöt tudnak csempészni az amatőr színházkedvelő közönség szívébe.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.