A CEDukáció Roadshow 2024 első állomása Királyhelmec volt
A királyhelmeci Mailáth József Regionális Múzeumban január 23-án délután kezdődött a a CEDukáció 2024 felvidéki roadshow-ja, azaz a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft vállalkozásfejlesztési tréningsorozata.
A királyhelmeci képzést két edukációs blokk, illetve a most induló Rohonczy 2.0 tájékoztató fórum alkotta Kinyílt a világ—Mutasd meg vállalkozásod a világnak! címmel. A két blokk előadója Laczkó Balázs volt, a rendezvény háziasszonya pedig Drab Melinda, a CED királyhelmeci irodájának vezetője.
A program keretén belül Laczkó Balázs, a CEDukáció állandó szakértője azt mutatta be, hogyan változott a marketing, az értékesítési kommunikáció az elmúlt időszakban, mitől lesz eladható egy termék vagy szolgáltatás, illetve miben más a kis- és családi vállalkozások helyzete napjainkban.
Ennek szabályait a következő 4 pontban foglalta össze: Elengedhetetlen, hogy láttassuk magunkat, mert akit nem látnak, annál nem fognak vásárolni. Ha nem jó az ajánlatunk, a vevő biztosan nem bennünket választ majd. Ha nem vagyunk jelen a döntéshozatal pillanatában, akkor nem köthetünk üzletet. Végül az értékesítéssel ill. szolgáltatással nem szabad, hogy véget érjen a marketing! Fontos a folyamatos jelenlét, az utánkövetés. Márcsak azért is, mert sokkal könnyebb egy vevőt megtartani, mint egy újra szert tenni.
Laczkó ezek után részletesen is kifejtette, miért fontos ezeket a pontokat szem előtt tartani, ráadásul példákkal is alátámasztotta azokat. A marketing valójában egy üzenet átadásának művészete, de nem mindegy, hogy kinek, hogyan és milyen módon adjuk át ezt az információt. A következőkben azt taglalta, hogy milyen online eszközök állnak rendelkezésünkre ahhoz, hogy megmutassuk magunkat. Itt részletesebben is bemutatta a PPC, azaz kattintás alapú hírdetést, amelyet maga is nagyon kedvel, de hírdethetünk a közösségi felületeken is. Ez a forma a közösségépítésben tud segíteni, ill. interakcióra is lehetőséget nyújt. Már pedig a kritikára érdemes odafigyelni, mert abból is sokat lehet tanulni. A közösségi felületeken véleményvezérekre is szert tehetünk.
Eszközként felhasználható továbbá a SEO, magyarul keresőoptimalizálás, amely többek között a saját oldal gyorsabb megtalálását segíti. Ide tartozik még a hírlevél, amely különösen az USA területén működik hatékonyan, de értékes tartalmak tálalásával bennünket is segíthet.
Az egyéb online eszközök közül megemlítette a blog, az Affiliate, ill. az értékesítési oldalak használatát. Bármelyiket érdemes kipróbálni, hogy megtudjuk, számunkra működik-e? Ugyancsak hálás a vásárló a kedvezményrendszerek kialakításáért, ezek sokat segítenek a vásárlók megtartásában.
Ami pedig az offline eszközök használatát illeti, ott egyrészt a személyiség varázsának kell érvényesülnie, akár egy kiállítás, egy bemutató, egy előadás vagy képzés formájában. Személytől független lehetőség a kiajánló, a postai levél, az offline hírdetések, pl. a szórólap.
Olyan műveletmennyiség elvégzésére képes, amely utolérhetetlen. Használata során oda kell figyelnünk arra, hogy egyértelmű kérdéseket fogalmazzunk meg számára, illetve jelezzük felé, hogy válaszul konkrétumokat kérünk tőle forrással alátámasztva. Jó szolgálatot tud tenni gyorsaságával, bár nem mindenható. Viszont rohamosan fejlődik.
Az előadás utolsó harmadában a termék vagy szolgáltatás értékéről esett szó. Nos, fontos a termék vagy szolgáltatás jó minősége, az ár is ehhez a minőséghez illeszkedjen! A termék legyen használható, és a vevő is értékként tekintsen rá! Bármi csak akkor eladható, ha látható, mert folyamatosan jelen van a piacon. A kínált termék adott időn belül legyen beszerezhető! Ehhez adjuk meg telefonos elérhetőségünket, vagy e-mail címünket, de személyesen is a vásárló rendelkezésére állhatunk. Legyünk hitelesek, releváns és bizalmat sugárzó adatokat közöljünk!
Ne sajnáljuk a befektetett munkát, csatoljunk a fizikai termékekhez – az áron kívül – pontos, fotóval ellátott termékleírást, szállítási és garanciális tájékoztatást! Ne maradjon el az utógondozás sem! Küldjünk egy elégedettségi kérdőívet, amely akár a működésbeli hiányosságok feltárására is szolgálhat. Rendszeresen, ha lehet, mindig azonos időpontban jelentkezzünk az online felületen, előny, ha felismerhető az arculatunk! Ahhoz, hogy van egy ideális marketing tervünk és egy tökéletes weboldalunk, fontos még, hogy mindennek legyen felelőse és határideje! A piacot illetően pedig ismernünk kell annak jellemzőit, az uralkodó trendeket, a versenytársakat! Igyekezzünk a velünk egyszíntű versenytársakat megismerni, ne üzletláncokkal akarjunk vetélkedni! Határozzuk meg célközönségünket! Végezetül elengedhetetlen a saját honlap, hiszen minden ide irányul. Minden adat számít, ezért igyekezzünk mindent mérni és folyamatosan megújulni!
A két blokk közötti szünetben megkérdeztük azokat a bodrogközi kisvállalkozókat, akik megjelentek az előadáson, tudják-e majd hasznosítani az elhangzottakat vállalkozásuk sikere érdekében?
Az idősebb vállalkozók egyöntetűen úgy vélekedtek: nagyon tartalmas előadást hallanak, de mifelénk egy valóban jól szerkesztett honlap elkészítése is gondot okoz, arról nem is beszélve, hogy vagy termelnek és szolgáltatnak, vagy marketingtervet készítenek és népszerűsítik áruikat. Az alkalmazottak nélküli vállalkozások mindenre – sajnos — nem képesek.
A CEDukációt követően a Rohonczy 2.0 tájékoztató fórummal folytatódott a program, bemutatásra került a CED mentorprogramja, a kiírás részletei, ill. a kétéves mentorálás főbb irányvonalai. Erről hamarosan egy önálló cikket kínálunk olvasóinknak. Az idei évben is tervezetten 7 helyszínen kerül megszervezésre a képzés, várhatóan Magyarországon, a Felvidéken, illetve Erdélyben.