A bodrogközi gazdák figyelmébe
Bodrogköz falugazdászával, Takács Parajos Krisztinával a minap két témában is beszélgettünk.

– Milyen témák kerültek elő a gazdáknak szóló képzésen?
– A Szlovákiai Agrárkamara a nyitrai Agroinštitút állami vállalattal együttműködve
növényvédelmi képzést tartott a Bodrogközben.
A Szlovák Nemzeti Tanács 405/2011-es számú törvényének 32. paragrafusa és a Szlovák Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium 492/2011-es számú rendelete értelmében a növényvédő szerek vásárlása, forgalmazása és felhasználása engedélyhez kötött, ami a képzés során szerezhető meg, és 10 éven át marad érvényben.
Az előadók szóltak a peszticidekkel kapcsolatos veszélyekről is, különös tekintettel az emberekre gyakorolt negatív hatásairól, érintve a környezeti kockázatokat is, mint pl. munkafolyamatok helyessége, a raktározásuk mikéntje, keverésük veszélyei, csomagolásuk helyes megsemmisítése.
A gazdák megismerkedtek a permetezés helyes technikáival is.
Azzal, milyen kockázatokat rejthetnek magukban, illetve, ha megtörténik a növényvédő szerekkel kapcsolatos baleset, hogyan kell elsősegélyt nyújtani.
Végül szóba került a növényvédő szerek hamisítása, hogyan lehet ezt felismerni, illetve miért lehet ez veszélyes.
A bodrogközi gazdák megértették a téma fontosságát, hiszen szép számban jelentkeztek a képzésre. Összesen hatvanan vettek rajta részt.
– Információim szerint idén is folytatódik a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program, amelynek keretén belül 2020-ban is várják az adománybúzát a Felvidéken.
– A Kárpát-medence segítő szándékú magyar gazdáinak összefogása ebben az évben is folytatódik.
A kezdeményezés 2011-ben indult, előbb a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezte, majd idővel társult hozzájuk a Magyar Gazdakörök illetve a Gazdaszövetkezetek Szövetsége.