A betléri kastély fürdőszobái, közelebbről - KÉPEKKEL
A betléri Andrássy-kastélyban folytatódott a Közelebbről című különleges tematikus tárlatvezetések sora, az érdeklődők ezúttal a kastély fürdőszobáinak titkaival ismerkedhettek meg.
A Közelebbről című rendezvénysorozat alkalmaival a látogatók nem a hagyományos, az egész kastélyt bemutató útvonalon haladnak, hanem csak bizonyos részeit tekintik meg, többnyire olyan helyiségeket, amelyek általában nem látogathatók. Ilyenkor olyan tárgyak is előkerülnek a múzeum raktáraiból, amelyek máskor nem láthatók. Ezúttal a fürdőszobák kerültek sorra, amelyek számos történelmi és művészeti értéket rejtenek.
A kastélyban 16 fürdőszoba található, ebből napjainkra 14-ben maradt meg teljes egészében vagy részben az eredeti berendezés. A látogatók háromba nyerhetnek betekintést, a többinek hiányos a berendezése, így ezeket csak egy ilyen különleges rendezvénysorozat részeként tudjuk bemutatni – mondta Máté Tímea, a betléri múzeum igazgatója.
A mostani tematikus tárlatvezetés alkalmával a látogatók 12 fürdőszobát tekinthettek meg. Berendezésük többnyire a 20. század legelejéről származik, amikor Andrássy Dénes modernizálta a kastélyt, bevezették a hideg- és melegvizet, illetve radiátorok kerültek nemcsak az egyes szobákba, hanem a fürdőszobákba is. Ezek az első és a második emeleten gazdagon díszítettek, a földszinten egyszerűbbek, mert ezeket a személyzet használta. A színes csempék között találunk növényi motívumokkal díszítetteket, orientális mintázatúakat, de olyanokat is, amelyek tájképeket ábrázolnak. Akad olyan fürdőszoba, ahol több mint 500 kézzel festett csempét használtak fel, illetve, ahol festett WC kagyló kapott helyet, amely a csehországi Znojmoban készült 1904-ben.
„Különlegességnek számít, hogy megmaradtak az eredeti törülközők, varrott monogrammal. Találtunk olyan monogramot is, amit nem tudunk azonosítani, ez azt jelenti, hogy valamelyik vendég hagyhatta itt. Vannak még szappantartók, fogkefetartók és más használati tárgyak, amelyekre azelőtt nem figyeltek fel, az elmúlt években viszont már műtárgyakként kezeljük őket, a tárlat részei lettek” – mondta Máté Tímea.
A gróf fürdőszobája az egyik legrégibb ilyen helyiség a kastélyban. Ez először Andrássy Manó, majd fia, Géza használta. Hetven éven át zárva volt, de a lockdown alatt a múzeum munkatársai visszaállították eredeti állapotába, ugyanis a gyűjteményben fennmaradtak róla fényképek, vagyis pontosan tudjuk, hogyan nézett ki. „Ebben a fürdőszobában színes litográfiák vannak Andrássy Manó útjairól, többnyire olyanok, amelyek megjelentek az Utazás Kelet-Indiákon című könyvében. Érdekesség, hogy a litográfiák azokra a szögekre kerültek vissza, amelyek azóta ott vannak, hogy Andrássy Manó és Géza használták ezt a fürdőszobát” – emelte ki az igazgatónő.