2020. március 8., 15:57

A beszédkészséget fejleszteni kell

A felgyorsult életmódnak, a szülő-gyermek közti kommunikáció hiányának, a digitális technika elterjedésének káros következménye, hogy évről évre nő a beszéd- és nyelvi fejlesztésre szoruló óvodás és kisiskolás gyerekek száma. A beszédhiba később tanulási nehézségeket okozhat, ezért is fontos időben kezelni.

Fotó: Szvorák Emese

A füleki székhelyű Viakom Polgári Társulás ezért alakult, és a megelőző tevékenységre helyezi a hangsúlyt.

A társulás alapítója, Zupko Mária logopédus 10 éve foglalkozik óvodai beszédfejlesztéssel.

Riasztó adatot mond: egy évtized alatt megnégyszereződött a beszédzavaros gyermekek száma. Míg korábban évi 6-8 gyermeket kezelt, jelenleg 26-tal foglalkozik a szűkebb régiónkban. Az aggasztó számok azonban országos viszonylatban is érvényesek. Sorra nyílnak a fejlesztőközpontok, a meglévőket pedig folyamatosan bővítik, akkora az igény rájuk. Természetesen fontos, hogy a gyermekek megkapják a szükséges szakmai segítséget, de nem ez a járható út. Az elsődleges és legfontosabb feladat, hogy a szülő már magzati kortól beszéljen a babával, és ezt folytassa a születés után is. 

– A mai felgyorsult világban a szülőknek alig jut idejük a csemetéjükre. A törődést ajándékokban fejezik ki, és egyre kevesebb időt szánnak a beszélgetésre, a meseolvasásra, a közös játékra, mozgásra. Pedig mindez elengedhetetlen a gyermek egészséges fejlődése szempontjából – mondja a szakember.

Felnőtt egy liberális generáció, amely azt a fajta gyermekközpontú nevelést tartja fontosnak, hogy a gyermeknek mindent szabad, és a korlátokat nem tanítják meg neki.

A huszonéves anyukáktól egészen a negyvenéves korosztályig terjed azoknak a szülőknek a köre, akik nem tudatosítják, milyen kihívással jár a gyermeknevelés.

A digitális kütyük elterjedése csak ront a helyzeten. A szakember szerint a kisgyermekek kezébe legalább hároméves korig egyáltalán nem valók ezek az eszközök.

Mozgást, vibrációt látnak rajtuk, ami felhergeli őket. Ezt pedig úgy próbálják levezetni, hogy utánozzák a korábban látottakat. A gyereknek nem mobiltelefonra, tabletre, vagy televízióra van szüksége, hanem a szülői odafigyelésre, gondoskodásra, amelynek köszönhetően nem marad el az egészséges fejlődés sem.

Manapság egyre több gyerekre ráfogják, hogy autista, ADHD-s, meg mindenfélét, aztán amikor elmegy szakmai vizsgálatokra, kiderül, hogy ezekhez a diagnózisokhoz semmi köze,

csupán arról van szó, hogy a viselkedési formák és a viselkedési minták nem feleltek meg a korának.

Először a nagymozgásnak, majd a finommozgásnak kell fejlődnie, és amikor elkezd a gyermek rendesen fogni, akkor jön a beszéd.

Ha a gyermek nem beszél a saját korának megfelelően, érdemes logopédushoz fordulni. Ötéves korig mindenképpen, mert addig még egyszerűbben kialakíthatók az agyban a megfelelő kapcsolódások. A szülő nagyjából másfél éves kortól észlelheti, hogy gond van a gyermeke beszédfejlődésével. Zavart a nyelvi fejlődése, nem beszél, szűkös a szókincse, esetleg nem is figyel a beszédre. Egy egészséges gyermek hároméves korára két-három szavas mondatokat már el tud mondani. Ötéves korára pedig összefüggően kell tudnia beszélni.

A korai gyermekkorban észlelt problémákat napi néhány perces játékos foglalkozással még az iskoláskor előtt orvosolni lehet. A logopédusok olyan egyszerű fejlesztő gyakorlatokat tudnak mutatni a szülőknek, amelyek segítségével rendbe hozható a kezdeti beszédhiba. Mivel a mozgás és a beszéd fejlődése szorosan összefügg, így gyakran a logopédiai terápiák mellé mozgásfejlesztést is javasolnak a szakemberek. Ám nem szabad összekeverni a veleszületett beszédhibát a késleltetett beszédfejlődéssel.
zupko mária
Fotó:  Szvorák Emese
Hogyan segítsük a gyermek kommunikációs fejlődését?

Annak ellenére, hogy a gyermek még nem beszél, a szülőnek tisztán, érthetően kell vele kommunikálnia, mondja Mária. Ha a hallásával nincs gond, elkezdhetünk építkezni, különféle fejlesztőjátékokat játszani. Hogyan lehet a nyelvet hintára tenni, hogyan lehet belőle gombócot csinálni, van mindenféle huncutság. Akinél szervi elváltozás van, természetesen egészen máshol kell kezdeni, de a nagy átlagnál csak a kiejtési zavarok észlelhetők. És ami sajnos a velejárója, hogy egyre több a diszlexiás, diszgráfiás gyermek. 

Zupko Mária jó kezdeményezésnek tartja a Szülők iskoláját, hiszen az előadások során a szakemberek a legégetőbb kérdésekről beszélnek a szülőkkel,

mint a mozgás- és beszédfejlődés, a szoptatás, az anya-apa szerep, és még sorolhatnánk. Az általa alapított Viakom polgári társulás szintén a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. A szülőknek és a pedagógusoknak előadásokat tartanak, a gyermekek részére pedig játékos gyakorlati foglalkozásokat, melyek fejlesztik a beszédkészséget.

– Régen a kisgyerekek kenyérhéjat, répát rágcsáltak, ezáltal a szájizmok és a nyelv edződött.

Manapság a sok pépes étel miatt a gyermekek nyelve öt-hat éves korban is olyan puha, hogy nem tudják helyesen képezni a hangokat.

Ilyenkor az első lépés a nyelv megerősítése. A szülők sokszor nevetnek, amikor azt mondom, hogy kenyérhéjat etessenek a gyerekkel, de a dolog valóban ilyen egyszerű.

Közeleg az óvodai és iskolai beíratás

A logopédus hangsúlyozza az anyanyelvi környezet fontosságát, és rámutat arra is, milyen sokk érheti a gyermeket, ha kiragadják a természetes nyelvi közegéből,

és más nyelvű intézménybe küldik, hogy az államnyelvet minél kisebb korban elsajátítsa.

– Mikor az iskolaválasztásnál kérik a véleményemet, mindig elmondom, hogy az óvoda választásánál kezdődik a dolog. Az egészséges beszédfejlődést, vagyis, hogy szép, kerek mondatokban el tudja mondani a gondolatait, kb. 5 éves korára éri el a gyermek.

Aki azonban idegen nyelvű környezetben van, annál lelassul ez a fejlődés, hiszen az anyanyelve rovására tanulja az idegen nyelvet, de az idegen nyelven sem képes megfelelően kifejezni magát, ezáltal egyik nyelvben sem lesz igazán jó.

Kicsi korban a biztos alapokat az anyanyelven elsajátított készségek és tudás jelentik. Négy-öt éves kor körül befejeződik a beszédfejlődés, bőven elég akkor elkezdeni más nyelv tanulását. Már Komenský megmondta, hogy minden gyermeknek az anyanyelvén kellene az általános műveltséget megkapnia. Ez évszázadok óta ismert, és így igaz. Az anyanyelven szerzett tudás a legmélyebb, a legbiztosabb, amelyre könnyebben lehet építeni.    

Az írás megjelent a Magyar7 2020/9. számában.   

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.