2020. március 6., 18:33

60 éves a pozsonyi állatkert - KÉPEKKEL

Egy állatkert létrehozása Pozsonyban már 1948-ban felmerült, tehát jóval annak hivatalos megnyitása előtt.

Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: kidstown.citylife.sk

Az első tervek alapján az állatkert a Vaskutacska (Železná studnička) területén létesült volna. A különböző szakértői vélemények és geológiai vizsgálatok alapján azonban változtattak az eredetileg kijelölt helyen. Úgy döntöttek, az állatkert a Malomvölgyben (Mlynská dolina) létesüljön egy 9 hektáros területen, azzal a feltevéssel, hogy később akár 90 hektárra is kibővíthetik.

A pozsonyi állatkert (ZOO Bratislava) kiépítése 1959-ben kezdődött.

Kapuit 1960. május 9-én nyitotta meg a nyilvánosság számára. Az állatkert eredeti állatállománya 74 faj 238 példányából állt. Főként nagymacskák, majmok, pónik, szamarak, medvék, szarvasok, őzek, vízimadarak, ragadozók és papagájok különböző fajtái voltak akkoriban képviselve.

A pozsonyi állatkert már az első évtizedben számos tenyésztési sikerről számolhatott be

(a makákók, páviánok, sülök, nutriák, leopárdok, pumák és dingók tenyésztésének esetében). Ugyanakkor Európában elsőként éppen Pozsonyban születtek eurázsiai hiúzok. Ennek az egyedülálló tenyésztési sikernek eredményeként egy hiúzfej került a pozsonyi állatkert logójára.

A 20. század hetvenes éveiben újabb ritka fajokkal bővült az állatállomány.

Tíz év múlva 117 állatfaj 515 példányával büszkélkedhetett a pozsonyi állatkert. 1972-ben kiépült a terrárium és vivárium, az állatkert erdős részeiben pedig a bölények és őzek számára kifutók épültek.

Ezután további tenyésztési sikerek következtek. Ilyen volt 1971-ben a foltos leopárdok mesterséges tenyésztése, avagy a nyolc veszélyeztetett mocsári teknős kikelése. Ugyanakkor a pozsonyi állatkertnek Európában egyedüliként (egyben a világ két állatkertjének egyikeként) sikerült a csíkos hiéna-tenyésztés.

1981 – 1985 között súlyos beavatkozások érték az állatkert. Az eredeti kiállítási terület kétharmadát teljesen felszámolták különféle építkezések miatt. Sajnos a látogatók által  legérdekesebbnek tartott rész tűnt el.

A nehéz időszak ellenére a nyolcvanas években is számos tenyésztési sikerrel büszkélkedhetett az állatkert. Érdemes megemlíteni a parma-kenguruk tenyésztését, amely állatfajt abban az időben egyedüliként tenyésztette a pozsonyi állatkert Csehszlovákiában. Szintén tenyésztési sikert könyvelhettek el az aranynyakú ara esetében is. Akkoriban a pozsonyi állatkert Csehszlovákia legnagyobb papagájgyűjteményével rendelkezett.

1986-ban Pozsonyban elsőként szélesszájú orrszarvúval bővült az állatkert. Azóta is Szlovákia egyetlen állatkertje, amely ezeket a nemes állatokat tartja.

Kivételes nemzetközi sikernek számít az 1999-ben száhel–szaharai antilopok (a kardszarvú antilop) megmentéséért kidolgozott terv, amelyet a CMS (Vándorló Fajok Konvenciója) égisze alatt a pozsonyi állatkert készített és valósított meg a Marwell Zoological Park-kal (Nagy-Britannia) együttműködve. Több mint egy év előkészítés után valósult meg a kardszarvú antilop átszállítása a kiválasztott európai állatkertekből a tunéziai Sidi Toui Nemzeti Parkba. Pozsonyból egy hím és három vemhes nőstény antilop került Tunéziába.

A 2004-ben kialakított egyedülálló Dinopark a valaha Közép-Európában élt hüllőket mutatja be.

A 3 hektáron elterülő vidámparkban természetes környezetükben láthatók az egyes dinoszauruszfajták élethű modelljei, továbbá egy dino tanösvény, egy 3D-s mozi valamint egy őslény-játszótér található. A Dinopark nagyon népszerű nemcsak a gyerekek, de a felnőttek körében is.

zoo1
Fotó:  Wikipedia

A 2006-os év fontos mérföldkő volt az állatkert történetében – a nagyközönség számára megnyílt a ragadozóknak (leopárdok, jaguárok, tigrisek és oroszlánok) kialakított új pavilon. Ezek lakói tartoznak ugyanis a legkedveltebb állatok közé a látogatók körében. Ezután elkezdődött a főemlősök pavilonjának építése, melyet a nyilvánosság számára 2010 tavaszán nyitottak meg.

A főemlősök pavilonja a legnagyobb építménynek számít nem csak a pozsonyi állatkertben, de az összes szlovákiai állatkerten belül is.

Újabb tenyésztési sikerek következtek az aranyarcú gibbon, a fehér tigris, és a szurikáták esetében. Ez utóbbit abban az időben a szlovákiai állatkertek közül egyedül Pozsonyban tartottak. Ugyancsak nagy sikernek számít, hogy 2009-ben elsőként keltek ki rózsaszín flamingók fiókái. A pozsonyi állatkert 2011-ben elsőként kezdett foglalkozni vörös pandák tenyésztésével. 2014-ben újabb tenyésztési sikereket könyvelhetett el az állatkert a skarlát íbisz esetében is.

2016-ban újabb állatfajokkal bővült az állatkert állománya. Ilyen volt a tüskésfarkú gyík, a galléros hegyifogoly, a smaragzöld piton, az európai dámszarvas, avagy a cebui disznó, amely a súlyosan veszélyeztetett fajok kategóriájába tartozik. Az utóbbi említett fajt Szlovákián belül jelenleg egyedül a pozsonyi állatkertben tenyésztik.

2017-ben megnyitották a farkasok számára kialakított új kifutókat. Tavaly pedig három új madárházzal bővült a pozsonyi állatkert, amelyet három bagolyfaj számára alakítottak ki.

Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.