2021. április 1., 15:49

3,5 millió eurótól esik el a szlovákiai műemlékfelújítás

Döntött a Szlovák Kulturális Minisztérium: nem folytatja tovább azt a támogatási alprogramot, amelyben az önkormányzatok főként várromokat tudtak, munkanélküliek bekapcsolásával, felújítani. Ezzel egy évekig jól működő pályázatot hagynak veszni. A Szövetség politikusai a Füleken tartott sajtótájékoztatón azt is hangsúlyozták, hogy a Régiófejlesztési Minisztérium pótmegoldása nem ad teret az önkormányzatok számára, hogy a tartósan munkanélküliek bevonásával a továbbiakban is folytassák településeiken a műemlékek felújítását. 

Fotó: Szvorák Emese
Azt látjuk, hogy ez a dotációs program ebben a formában nem tud működni”

– emelte ki bevezetőjében Agócs Attila, a Most-Híd alelnöke a Füleken tartott sajtótájékoztatón. A támogatási program megszűnésével idén országos szinten mintegy 600-an veszítették el a megélhetésüket.

Mi itt, Füleken 10 főt tudtunk évi 6-7 hónapban foglalkoztatni és sok esetben tényleg olyan rászoruló családokat, akiknél ez adta meg a kenyérre valót abban az évben”- mondta.

Hozzátette továbbá, három szegmenst fontos kiemelni.

„A műemlékvédelmi szempont a legfontosabb, hiszen arról van szó, hogy romos épületeket, elsősorban várromokat tudtunk felújítani.”

Erre nagyon szorosan kapcsolódik a második szempont, hiszen, ha egy műemlék megújul, akkor nyilván idegenforgalmi attrakcióvá lehet tenni és gazdasági szempontokat követve a régiófejlesztés egy nagyon fontos sarokköve tud lenni.”

„A harmadik szempont pedig az, hogy ez egy nagyon unikális támogatási programja volt a Szlovák Kulturális Minisztériumnak, amibe bekapcsolták a munkaügyi minisztériumot, a munkaügyi hivatalokat is, ahol nagyszámú munkanélkülit tudtunk foglalkoztatni”- nyilatkozta.

Szerinte nemcsak az önkormányzatoktól kell elvárni, hogy növeljék a foglalkoztatottságot, hanem ehhez kellene igazítani a támogatási programokat is.

„Amikor azt látjuk, hogy a kulturális minisztériumban egy ilyen nemzetközileg is elismert programnak nem lesz folytatása az önkormányzatok számára, amikor azt látjuk, hogy a roma polgárőrségek szintén unikális támogatási rendszere nem biztos, hogy folytatódik, akkor föl kell tennünk magunknak a kérdést, hogy mennyire gondolja a kormány komolyan a regionális különbségek kiegyenlítését”- hangsúlyozta.

A műemlékvédő program megszűnésével a szlovákiai műemlékfelújítás több millió eurótól esik el.

„Ha azt vesszük, hogy ennek a szegmensnek ez 3,5 millió eurót jelentett egy európai uniós programon keresztül, és a kulturális minisztérium állami költségvetésből 12 millió eurót kap, akkor azt mondhatjuk, hogy évente olyan 15-16 millió euróból gazdálkodott a műemlékfelújítás állami kerete. Így most 3,5 millió kiesik, úgyhogy ez több mint 20%-os kiesés” – nyilatkozta Rigó Konrád, a Most-Híd alelnöke.

Orosz Örs, az Összefogás alelnöke beszédében kiemelte: Szlovákiában a rendszerváltás óta a műemléképületek 32%-a tűnt el, és további nagy hányaduk van veszélyeztetett állapotban.

„Én azt gondolom, hogy alapvetően, mint emlékezetpolitikai kérdéssel meg műemlékvédelmi kérdéssel egy kicsit szélesebb kontextusban kellene foglalkozni”- emelte ki.

Úgy véli, Gömörben és Nógrádban a turizmus, mint kitörési pont fokozott jelentőségű.

„Hál’istennek, műemlékekben rendkívül gazdag ez a régió. Hogyha az egész magyarlakta sávot vesszük, akkor talán Gömör az, ahol a legtöbb természeti és épített örökség maradt fenn, nem beszélve a műszaki emlékekről. Ezért a térségben komoly turizmust lehetne kiépíteni, de ahhoz először rendbe kell tenni a helyszíneket”

– mondta.

Cziprusz Zoltán, a Magyar Közösség Pártja alelnöke hozzátette: a régiófejlesztés és a turizmus fellendítése terén akkor lehet eredményeket elérni, ha az állam, a megye és az önkormányzat háromszög jól működik.

„Az adott önkormányzatok azt gondolom lehetőségeikhez mérten mindent megtesznek, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki a rendelkezésükre álló kapacitásból. Besztercebánya megye kiemelt figyelmet szentel a turizmusnak és ezzel a régiófejlesztésnek.”

Két éve a Régiófejlesztési Ügynökséget is azért hoztuk létre, hogy felzárkóztassuk a besztercebányai régiót, és a leszakadó déli járásokkal külön foglalkozzunk. Az elmúlt két évben a gömöri régióra 137 ezer eurót fordítottunk, míg ez a nógrádi régióban 117 ezer euró volt”

– nyilatkozta, hozzáfűzve: az állam viszont nem teszi hozzá a maga részét.

A Szövetség politikusai ezért arra kérik Natália Milanová kulturális minisztert, hogy a 3,5 millió eurós anyagi kiesést továbbra is biztosítsa a műemlékvédelem részére. Illetve a következő programozási időszakra, európai uniós forrásokból, biztosítson költségvetési támogatást a műemlékvédő programra.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.