2022. november 29., 16:44

180 éves az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium

A kerek évfordulóról ünnepélyes keretekben emlékezett meg az iskola az érsekújvári kultúrházban, neves vendégek, valamint az iskola jelenlegi és volt diákjainak részvételével.

gimi Újvár 180
Galéria
+4 kép a galériában
Peternai Zsuzsanna a gimnázium igazgatója
Fotó: Sztruhár György

„Ahogy a vasárnapi hálaadó szentmisében hallhattuk, a gimnáziumot nem az épület vagy a fenntartó teszi igazi, értéket adó és értékre nevelő intézménnyé, hanem a közösség, amelyből összeáll. Egy olyan közösség, amely mára túllépte az iskola reális és képzeletbeli határait, hiszen egész magyar közösségünk hozzájárul a gimnázium működéséhez, részt vesz és támogatja rendezvényeinket. Ilyen csodás együttműködésből született meg a mai ünnepi megemlékezés is, amelyet hálásan köszönök partnereinknek, kiemelten a Czuczor Gergely Alapiskolának, a Pavla Blaho utcai óvodának és a művészeti alapiskolának” - hangsúlyozta Peternai Zsuzsanna igazgató ünnepi beszédében, aki maga is az iskola diája volt.

Hozzátette, fontos, hogy az iskola ne veszítsen vonzásából a régió fiataljai számára. Tudatosan közvetítik a környezettudatos életmód elveit, a multikulturalizmus alapjainak megismerését és ösztönözik diákjainkat az idegen nyelvek aktív használatára.

Mindezt olyan módszerekkel, amelyek kritikus gondolkodásra, problémamegoldásra, saját munkájuk értékelésére és bemutatására, valamint önismeretre és önmegvalósításra ösztönzik a diákokat. A tanárok munkáját számtalan különösen sikeres diák igazolja.

Az iskola pontokba szedett történetét Ozsvald Damián diák ismertette, akinek már az apja, sőt a nagyapja is ezt az iskolát látogatta. Ebből idézünk pár érdekességet.

Megtudjuk, a 19. század elején Érsekújvár polgárságában felébredt a vágy, hogy egy kisebb tanodát alapíthassanak. Közadakozásból se ment az építkezés könnyen, már akkoriban sem. Csak 10 évvel később, október 2-án megnyithatta kapuit az oly régóta készülődő intézmény. Az első tanárok ferences rendi szerzetesek voltak és latin nyelven folyt az oktatás. Később a ferences atyákat világi tanárok váltották fel, az iskola nyolcosztályossá, főgimnáziummá bővült. Ez egyúttal azt is jelentette, hogy a régi iskolaépületet kinőtte az intézmény. Az új iskolaépületben 1910 szeptemberében kezdődött meg az oktatás, amely 1914 júliusáig zavartalanul folyt, ám ekkor a tanárok nagy része katonai behívót kapott. Innentől kezdve fokozatosan nyelv- és szellemiségcsere zajlott az intézményben. Csehszlovák lett a tanítási nyelv, majd államosították a gimnáziumot. 1938-ban a magyar honvédcsapatok bevonulnak Érsekújvárba, a gimnázium történetében új fejezet kezdődik.

Új levegő, szabadabb szellem költözik a falak közé. A tanári kar tagjai külön odafigyeltek arra, hogy a gimnazistákba beleneveljék: az értelmiségi soha nem tartja magát különbnek vagy többnek a többi embertől. 2004. szeptember 1-jén az intézmény elnyerte jogi önállóságát, és magyar tannyelvű gimnáziumként folytatója a sokéves hagyományoknak.

Az eseményen részt vett számos közéleti személyiség, közreműködtek az óvoda, alapiskola és gimnázium diákjai, tanárai és a nagy múltú intézmény több volt tanulója.

Csémy Éva kiállítása
Csémy Éva kiállítása
Fotó:  Bokor Klára

A kultúrház aulájában Csémy Éva képzőművész alkotásai voltak láthatók, aki maga is a gimnázium diákja volt.

gimi-04
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.