140 éves a rimaszombati kórház
Megalapításának 140. évfordulóját ünnepli a rimaszombati kórház. Ebből az alkalomból jubileumi gálaünnepséget tartottak a múlt hét folyamán a Gömör-Kishonti Művelődési Központ nagytermében, ahol a kórház kitüntette az egészségügyi dolgozókat.
Az ünnepségen részt vett többek közt Ondrej Lunter, Besztercebánya elnöke és Jozef Šimko, Rimaszombat polgármestere, valamint Radoslav Čuha, a Penta Hospitals Slovensko vezérigazgatója is.
A rimaszombati egészségügyi intézményt 1884-ben alapították. Kezdetben 20 ággyal működött a kórház, ma már több mint 700 egészségügyi dolgozót foglalkoztat az intézmény. Az elmúlt évtizedekben 11 millió eurót fektettek be a kórházba. Közel 1500 berendezést vásároltak, osztályokat újítottak fel, új rendelőket létesítettek.
- mondta Dušan Suchý, a kórház igazgatója.
A rimaszombati kórházat 1880-ban kezdték építeni, és négy évvel később már fogadták az első pácienseket. A kórházban kezdetben 20 ágy volt a sebészeti és a belgyógyászati osztályon, de bőrgyógyászat és fertőzőosztály is volt az intézményben. Az ágyak száma egy év alatt megduplázódott, négy évvel később pedig egy további pavilonnal bővült a fertőzőrészleg, a lelki betegségekben szenvedő páciensek részlegét 22 ággyal bővítették.
1930-ban megkezdődött egy új kórház építése, ide költöztették át a sebészetet, a nőgyógyászatot és a szülészetet. Az ágyak száma 340-re bővült, akkor 75 egészségügyi szakember dolgozott itt. Később kórházi konyha és személyzeti részleg épült. A 2. világháború alatt a kórház felszerelésének és dolgozóinak egy részét Nyustyára költöztették, majd a háború után ismét fejlesztésekbe kezdtek. 1956-ban a rimaszombati kórházhoz csatolták az egykori börtön épületét is.