2024. október 29., 07:58

130 éve alakult meg a Lévai Katolikus Kör

2024 októberében a lévai Reviczky Házban a 130 évvel ezelőtt, 1894. szeptember 23-án megalakult Lévai Katolikus Kör működésére, tevékenységére emlékeztek.

Léva
Galéria
+1 kép a galériában
a Reviczky Házban
Fotó: a Lévai Szent László Kör archívuma

Amint azt Müller Péter, a Lévai Szent László Kör elnöke kifejtette, a Lévai Katolikus Kör 49 évig fejtette ki áldásos lelki és kultúrtevékenységét Léva közéletében:

Sajnos már nyolc évtizede annak is, hogy az akkori szocialista rendszer erőszakos módon beszüntette a kör működését, elkobozta a kör tagjainak adományaiból és munkájával épített impozáns székházát, melyet végül az 1970-es években teljes megsemmisülésre ítéltek.”

Előadása során a megjelentek megismerhették azokat a történelmi eseményeket és társadalmi viszonyokat, amelyek a kör megalakulásához vezettek. A kordokumentumokkal és korabeli fotókkal gazdagon illusztrált előadásból képet kaphattak a kör sokrétű tevékenységéből, más felekezetek és helyi egyletek irányában tanúsított nyitottságáról, székházépítő, újjáépítő és bővítő munkálataiból, kultúrtevékenységéből, műkedvelő gárdájának sikereiről és abból a hitbéli és szeretetteljes lelkületből, amely még ma is körüllengi a kör emlékezetét.

Megismerhettük a kör megalakítására szervezett mozgalom lelkét, Borcsányi Győzőt, legendás fejlesztői, Lakner László, Dodek János világi elnökök és Báthy László lévai plébános, de a további lelki vezetők, Szakács Viktor és Mischák István lévai plébánosok sokrétű tevékenységét is. Érdekességként azt is megtudtuk, hogy Kittenberger Kálmán, a híres afrikai vadász és vadászíró édesapja, Kittenberger Imre gondnoki szerepben a kör első vezetőségének tagja volt. A kör megalapította könyvtárát, megszervezte a rendszeres ismeretterjesztő és hiterősítő felolvasóestek sorozatát, amelyben nagy szerepet vállaltak a lévai kegyesrendi gimnázium tanárai. Továbbá zarándoklatok, színielőadások, teaestélyek, bálok, táncmulatságok és kamarakoncertek is tarkították a kör életét”

– fogalmazta meg Müller Péter, majd arra is rámutatott, hogy 1926-ban a kör avatta fel Léva város legelső egyesületi színpadát, amelyhez hasonlóval kevés város egyesülete dicsekedhetett, s kezdetét vette a nagy sikerű prózai és zenés színielőadások sorozata, míg a sportkedvelők számára a székház udvarán tekepálya készült.

1934-ben a 40 éves jubileumát ünneplő körnek már 417 tagja volt, könyvtára 1415 műből állt 1767 kötetben, s a könyvtár évi forgalma átlagban 10 ezer kötetet tett ki.
A II. világháború és a közelgő front egyre súlyosabban nyomta rá bélyegét a kör életére, a rendezvények egyre fogyatkoztak. 1944 decembere után pedig három hónapig állt a front Léván. A várost teljesen kiüríttette a szovjet katonaság, a lévaiakat Ipolyság környékére evakuálták. Ebben az időszakban sok kárt szenvedtek Léva épületeinek, lakóházainak otthon maradt berendezései, tárgyai, sok-sok lévai emlék ekkor veszett oda. Így volt ez a Lévai Katolikus Kör székházával és berendezésével is”

– összegezte az előadó. A javításra már nem kerülhetett sor, mert a Szlovák Nemzeti Tanács 1945. május 25-én kiadott 51/1945. számú, az egyesületek létrehozását és feloszlatását szabályozó rendelete a Magyarországtól Csehszlovákiához visszakerült területen valamennyi magyar egyletet feloszlatott.

A 2012 decemberében alakult Lévai Szent László Kör próbálja elődje szellemiségét tovább örökíteni.

Léva
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.