2014. április 6., 19:28

Választás Magyarországon - Elsöprő győzelmet aratott a Fidesz

BUDAPEST. Lezajlott a voksolás az ország 10 386 szavazókörében az országgyűlési képviselő-választáson. 95 százalék körül feldolgozottságnál a szavazatok majd 45 százalékát összesíti a kormányzó FIDESZ-KDNP szövetség.
201404060743490.202.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Az előzetes listás eredmények szerint, 95,9 százalékos feldolgozottság mellett a Fidesz kapta a legtöbb voksot az idei választáson: az eddig összesített szavazatok 44,52 százalékát szerezte meg, míg a Kormányváltók baloldali pártszövetsége 25,87 százalékot szerzett. A Jobbikra a választók 20,7 százaléka voksolt, míg az LMP 5,23 százalékos eredménnyel átlépte a parlamenti küszöböt.

2010-ben a Fidesz országos listájára a szavazók 52,73 százaléka voksolt, az MSZP 19,3, a Jobbik 16,67, az LMP 7,48, az MDF 2,67, a Civil Mozgalom 0,89 százalékot szerzett.

Bejutott az LMP

A szavazatok 79,83 százalékos feldolgozottságánál a Lehet Más a Politika átlépte az ötszázalékos parlamenti küszöböt a vasárnapi országgyűlési választáson.

A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint több mint 80 százalékos feldolgozottságnál az LMP társelnökei: Schiffer András és Szél Bernadett valamint Ikotity István, Sallai Róbert Benedek és Schmuck Erzsébet szerezhetnek parlamenti mandátumot.

Ezzel a 199 országgyűlési helyből 133 jut a Fidesz-KDNP-nek. Az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP 37, a Jobbik 24 képviselőt delegálhat a parlamentbe. A Fidesz-KDNP 133 képviselője azt jelenti, hogy a koalíció ismét kétharmadot szerzett az Országgyűlésben.

A legfrissebb adatok szerint 9 fővárosi és egy Csongrád megyei választókerületben vezet a baloldal, az ország 96 választókerületében a Fidesz-KDNP jelöltjei állnak az első helyen.

A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint a 18 fővárosi választókerület közül kilencben az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP közös jelöltje vezet. Első helyen áll jelenleg a III. kerületben Kiss László, a IV. kerületben Kiss Péter, a VII. kerületben Oláh Lajos, a X. kerületben Burány Sándor, a XIII. kerületben Hiszékeny Dezső, a XIV. kerületben Tóth Csaba János, a XVIII. kerületben Kunhalmi Ágnes, a XX. kerületben Hiller István és a XXI. kerületben Szabó Szabolcs. Ezek mellett ugyancsak a baloldali összefogás közös jelöltje, Szabó Sándor vezet egy Csongrád megyei választókerületben, Szegeden.

Levélben leadott listás szavazatok 98,87 százalékos feldolgozottságnál


A levélben leadott listás szavazatok összesítése 98,87 százalékos feldolgozottságnál.


A levélben szavazók névjegyzékében szereplő választópolgárok száma: 193.793
Érvényes szavazási iratok száma: 87.972
Érvényes szavazólapok száma: 62.754
Érvénytelen szavazólapok száma: 106

A pártlistákra leadott szavaztok száma és aránya a következő:
1. FIDESZ-KDNP (95,37 százalék, 59.846 szavazat)
2. JOBBIK (2,32 százalék, 1.454 szavazat)
3. MSZP-EGYÜTT-DK-PM-MLP (1,23 százalék, 775 szavazat)
4. LMP (0,44 százalék, 274 szavazat)
5. ZÖLDEK PÁRTJA (0,19 százalék, 121 szavazat)
6. SEM (0,11 százalék, 66 szavazat)
7. KTI (0,06 százalék, 39 szavazat)
8. SZOCIÁLDEMOKRATÁK (0,05 százalék, 32 szavazat)
9. MUNKÁSPÁRT (0,04 százalék, 25 szavazat)
10. JESZ (0,03 százalék, 21 szavazat)
11. FÜGGETLEN KISGAZDAPÁRT (0,03 százalék, 18 szavazat)
A HAZA NEM ELADÓ MOZGALOM PÁRT (0,03 százalék, 18 szavazat)
13. EGYÜTT 2014 (0,03 százalék, 16 szavazat)
14. ÖSSZEFOGÁS (0,02 százalék, 13 szavazat)
15. MCP (0,02 százalék, 11 szavazat)
ÚDP (0,02 százalék, 11 szavazat)
17. SERES MÁRIA SZÖVETSÉGESEI (0,01 százalék, 9 szavazat)
18. ÚMP (0,01 százalék, 5 szavazat)

Az országos pártlistákra levélben leadott összes érvényes szavazat: 62.754


Orbán Viktor: győztünk!

"Kellő alázattal és méltósággal, ahogy illik hozzánk, mondjuk ki, minden kétely és bizonytalanság eloszlott: győztünk!" - jelentette ki Orbán Viktor vasárnap késő este Budapesten, a Fidesz-KDNP eredményváró rendezvényén. Azt ígérte, azért fog dolgozni, hogy Magyarország "nagyszerű hely" legyen.

A miniszterelnök, a Fidesz elnöke azt mondta, a Fidesz-KDNP olyan átütő erejű győzelmet aratott, amelynek jelentőségét ma még fel sem lehet mérni. A Fidesz-KDNP európai rekordot ért el, az európai pártok közül a legnagyobb arányú támogatást érte el. Magyarország ma a legegységesebb nemzet Európában - hangoztatta Orbán Viktor a IX. kerületi Bálna előtti téren, amelyet betöltött az ünneplő szimpatizánsok tömege.

Orbán Viktor szavai szerint a magyarok "jól hallhatóan" kimondták, olyan hely újra az ország, ahol érdemes élni, dolgozni, családot alapítani, és az elmúlt négy év vitáit a választók most egyértelműen lezárták. Megerősítették a munkahelyteremtés, a családtámogatás, a nemzeti függetlenség politikáját. Emellett a választók két dologra mondtak nemet: a gyűlölködésre és az Európai Unióból való kilépésre - folytatta Orbán Viktor, rögzítve: a választók megerősítették, hogy az országnak az unióban van a helye, de csak akkor, ha erős nemzeti kormánya van.

Orbán Viktor köszönetet mondott a választópolgároknak, hogy elmentek választani és ezzel kiálltak a demokrácia mellett. Köszönetet mondott továbbá a kitartásért, és elkötelezettségért azoknak, akik a Fidesz-KDNP jelöltjeire, listájára szavaztak és köszönetet mondott a "bajtársaknak", valamint a családtagoknak is. Elmondta, büszke arra, hogy megbízást kapott a munka folytatására és ígéretet tett arra: minden nap azért fog dolgozni, hogy az ország "nagyszerű hely" legyen. "Új és nagyszerű korszak kapujában állunk mindannyian, arra hívom Magyarország polgárait: lépjünk be ebbe az új és nagyszerű korszakba együtt" - mondta Orbán Viktor. Csak együtt juthattunk el idáig, és csak együtt lehetünk újra sikeresek és tehetjük ismét naggyá Magyarországot - tette hozzá.
Orbán Viktor beszédét azzal zárta: miután győztek, még többet dolgozhatnak, de tudják, hogy van erejük, hogy a munkát elvégezzék.


Barroso gratulált Orbán Viktornak

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke már gratulált Orbán Viktor kormányfőnek, a Fidesz-KDNP miniszterelnök-jelöltjének - jelentette Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója vasárnap este a kormányzópárt eredményváró rendezvényén.

A politikus köszönetet mondott minden, a parlamenti voksoláson részt vevő választónak, majd külön megköszönte a Fidesz-KDNP támogatóinak a kormánypártokra leadott szavazatokat. "Mindenkinek hálával tartozunk határon innen és határon túl" - fogalmazott Kocsis Máté, akinek szavait élénk tapssal fogadták a IX. kerületi Bálna előtti teret csaknem betöltő szimpatizánsok.

Kocsis Máté tájékoztatása szerint hamarosan Orbán Viktor kormányfő mond beszédet a Fidesz-KDNP fővárosi választási eredményváró központjában.

Mesterházy tudomásul veszi az eredményt, de nem gratulál a Fidesznek

Tudomásul veszi a választási eredményt, de nem gratulál ahhoz a Fidesznek - mondta Mesterházy Attila, az MSZP elnöke hétfőre virradó éjszaka a szocialista párt székházában, hozzáfűzve: a választásokat tisztességtelen szabályok és nem egyenlő feltételek mellett tartották meg.

Mesterházy Attila mindazonáltal gratulált az LMP-nek a jó eredményhez, a Jobbik szerepléséről pedig azt mondta: a Jobbik örülhet, de Magyarország vesztett, mert az erősödő szélsőjobboldal az egész társadalmat mérgezi. Az MSZP elnöke köszönetet mondott szavazóiknak, aktivistáiknak, jelöltjeiknek és a baloldali összefogásban részt vevő szövetségeseinek. Amit lehetett "megtettük, kiálltunk az elveink és a politikánk mellett" - jelentette ki.


Bajnai: súlyos kudarc az eredmény

A parlamenti választás eredménye súlyos kudarc a kormányváltóknak, benne az Együtt-PM-nek, és súlyos csalódás a választóknak - mondta Bajnai Gordon vasárnap éjjel Budapesten, a Magyar Szocialista Párt Jókai utcai székházában.

Az Együtt-PM vezetője elmondta: elemezni kell az okokat. Ezek közül szerinte az egyik, hogy nem tudtak kellően vonzó ajánlatot tenni a választóknak, a másik azonban az, hogy a Fidesz "manipulált, aljas választási rendszert alakított ki", amelyben a Fidesznek 100 méter síkfutásban, nekik 400 méter gátfutásban kellett indulniuk.


Gyurcsány: a kormány jó eséllyel nem fogja kitölteni a következő ciklust

Gyurcsány Ferenc szerint a kormány jó eséllyel nem fogja kitölteni a következő ciklust. A Demokratikus Koalíció elnöke hétfő hajnalban, az MSZP választási központjában azt mondta, ha rajta múlik, ezért mindent megtesz.

A politikus közölte, tiszteletben tartják a választók döntését, de nem szeretné azt, hogy a következő választás 2018-ban legyen. Nem látott olyan demokratikus kormányt, amely örökké hatalmon maradt volna - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a választási eredmény okainak keresésekor nem fog részt venni "egymás hibáztatásában".
 

Schiffer: átmentünk a tű fokán

Úgy tűnik, hogy átmentünk a tű fokán és ha minden igaz, az LMP megőrizte a parlamenti tagságát – mondta a Lehet Más a Politika volt központi irodájában tartott eredményváró rendezvényen Schiffer András.

Az LMP társelnöke úgy fogalmazott: az ökopolitikának továbbra is van parlamenti képviselete Magyarországon és úgy tűnik, hogy sikerül megakadályozniuk a fideszes kétharmadot.
Hangsúlyozta, hogy az elmúlt egy évben gyakorlatilag a semmiből hozták vissza a pártot, mert egy évvel ezelőtt gyakorlatilag senki nem hitt abban, hogy állva tudnak maradni. Szavai szerint erre büszkébb, mint hogy négy éve bejutottak a parlamentbe.


Vona: a célunkat nem tudtuk elérni

A célját nem tudta elérni a Jobbik, mert az elmúlt 24 évet nem tudta lezárni, ugyanakkor folyamatosan növekszik a támogatása - mondta Vona Gábor pártelnök az országgyűlési választást értékelve vasárnap éjszaka Budapesten.

Kiemelte: a Jobbik számtalan választókerületben behozta a baloldalt, ugyanakkor nem sikerült az áttörés, amelyet az egyéni körzetekben szerettek volna elérni.
Vona Gábor azt üzente szimpatizánsainak, hogy nem adják fel. "Holnap leporoljuk magunkról a port és 2018-ban meg fogjuk nyerni a választásokat" - jelentette ki.






Szavazni csak személyesen, érvényes személyazonosító igazolvánnyal és lakcímigazolvánnyal, vagy a lakcímet vagy személyi azonosítót tartalmazó személyazonosító igazolvánnyal lehet. A választópolgár a személyazonosságát bármilyen típusú személyi igazolvánnyal igazolhatja. A szavazatszámláló bizottság elfogadja továbbá az 1998 végétől kiadott lézergravírozott útleveleket, valamint a kártyaformátumú jogosítványokat is. Fontos azonban, hogy ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcímkártyára is szükség van a szavazáshoz.

Mindenki csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát, ennek helyéről korábban valamennyi választópolgárt tájékoztatták. Lakóhelyüktől eltérő helyen, átjelentkezéssel csak az a 120 ezer választópolgár voksolhat, aki ezt péntek délutánig kérte.

A választáson szavazni kizárólag személyesen lehet. A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe. Aki mozgásában akadályozott vagy beteg, írásban mozgóurnát kérhet a szavazáshoz. Aki azonban nem kért, az nem szavazhat ilyen módon akkor sem, ha egy másik, háztartásában lakó választópolgárhoz kiviszik a mozgóurnát.

A választáson több mint 8 millió választópolgárt várnak az urnákhoz, ebből több mint 400 ezer fiatal (18-22 éves) lesz jogosult arra, hogy először szavazhasson a parlamenti választáson, ők azok, akik a 2010-es választáson még nem voltak szavazókorúak, de az azóta eltelt időben nagykorúvá váltak.

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) napközben hat alkalommal ad tájékoztatást a részvételről: 7, 9, 11, 13, 15 és 17:30 órakor. Várhatóan vasárnap 23 óra körül már 90 százalék feletti lesz az adatok feldolgozottsága.

Valamennyi szavazókör rendben megnyílt az országgyűlési képviselő-választáson, rendkívüli eseményről nem érkezett jelentés - közölte a Nemzeti Választási Iroda elnökhelyettese vasárnap reggel fél 7-kor az MTI-vel.

Részvételi arány - 7 órakor: 1,64 százalék

A választásra jogosultak 1,64 százaléka, 131.567 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választások első fordulójában reggel 7 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint.

A 2002-es választáson 1,41 százalék szavazott 7 óráig, a 2006-os voksolás első fordulójában a választásra jogosultak 1,66 százaléka szavazott, négy éve 1,61 százalék volt a részvételi arány. Az OVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról.

Egész nap szabad kampányolni a 150 méteres határokon kívül

Vasárnap a szavazás ideje alatt is szabad kampányolni a szavazóhelyiségek körüli, 150 méteres sugarú területeken kívül. Általános kampánycsend a mostani választáson már nincs, az új választási törvény azonban azt előírja, hogy a szavazókörnek helyet adó épület bejáratától számított 150 méteren belül, közterületen nem lehet semmilyen kampánytevékenységet folytatni.

A tiltott zónákat a Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján külön-külön is megjelenítették. A Google-térkép alapján létrehozott alkalmazás az NVI hivatalos oldalán, a www.valasztas.hu oldalon a "Választókerületek, szavazókörök" menüpont alatt érhető el. A választópolgárnak a saját lakcímét kell megadnia a szavazóhelyiség térképes megjelenítéséhez, vagy - ha átjelentkezett - az adott településnek vagy fővárosi kerületnek a nevét. A szavazóhelyiség címére kattintva megjelennek a szavazóköri információk, a térkép alatti linkre kattintva pedig látható a szavazóhelyiség épületének bejáratától számított 150 méteres sugarú kampányhatár.

Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke szombati sajtótájékoztatóján azt mondta, a választópolgároknak vasárnap a tiltott kampányzóna területén - így a szavazóhelyiségekben - is joguk van nyíltan felvállalni a pártszimpátiájukat. Arról beszélt, hogy a kampánycsend eltörlése "nagy újdonság" a választópolgárok számára. Elmondta, a nap folyamán a jelölő szervezetek aktivistái a polgárokat lakásuk és a szavazóhelyiségek közötti úton kampányüzenetekkel és kampányajándékokkal várhatják, ez már nem tilos, mint a korábbi választások idején, szavai szerint "ezzel meg kell barátkozni".

Az NVB korábban iránymutatást is elfogadott a közterületi kampánytilalom szabályainak értelmezéséről a választási szervek számára. Eszerint megsérti a kampánytilalmat, ha valaki a 150 méteres körzeten kívül úgy kampányol, hogy az a körzeten belül hallható, illetve látható. Az NVB ezzel a "bekiabáló" kampányolásról mondta ki, hogy jogszerűtlen. Az iránymutatás szerint nem jelenti a relatív kampánytilalom sérelmét, ha a jelöltet, jelölőszervezetet népszerűsítő plakáttal ellátott jármű a szavazás napján keresztülhalad a 150 méteres körzeten, az azonban jogsértő, ha az ilyen "felmatricázott" jármű várakozik a "tiltott" területen, esetleg az áthaladása "folyamatos vagy rendszeres". A jogértelmezés nem vonatkozik a közösségi közlekedés és a kötöttpályás közlekedés járműveire.

Az NVB szerint a relatív kampánytilalom szabálya megköveteli, hogy a választási szervek tagjai a szavazás napján ne viseljenek ruházatukon jelöltet, jelölőszervezetet népszerűsítő, azokhoz köthető szimbólumokat, és ne viseljenek jelölőszervezethez köthető ruházatot (egyenruhát) a választási szervek hivatalos helyiségeiben, így különösen a szavazóhelyiségben. Az NVB kitért arra is, hogy a választási szerveknek a választójog gyakorlásával, a választási eljárási cselekményekkel kapcsolatos információközlése nem kampánytevékenység. Nem kampánytevékenység az sem, ha a szavazókörben kiteszik a nemzeti zászlót és címert.

Részvételi arány - 9 óra: 9,5 százalék


A választásra jogosultak 9,5 százaléka, 762.141 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson reggel 9 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

A részvételi arány 9 órakor Veszprém megyében volt a legmagasabb, 10,94 százalék, ami 31.933 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt, 7,73 százalék, abban a megyében 42.343-an voksoltak. A fővárosban a szavazók 8,37 százaléka, 114.435 választópolgár adta le szavazatát 9 óráig.

Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 9,80 százalék, a 2002-es választáson 8,81 százalék szavazott 9 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 11,39 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 10,23 százalék voksolt 9 óráig.

Az EBESZ-megfigyelők eddig elégedettek

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szakértői vasárnap délelőtt felkerestek egy szavazókört a főváros XIV. kerületében, ahol úgy nyilatkoztak az újságíróknak, hogy elégedettek az eddig látottakkal. Az EBESZ néhány munkatársa a Szent István Gimnáziumban kialakított egyik szavazókört kereste fel.
 



Adao Silva, az EBESZ megfigyelői küldöttség rövidtávú megfigyelési missziójának különleges koordinátora, portugál parlamenti képviselő elmondta: elégedettek azzal, amit eddig láttak a választás napján, mindent rendben találtak, de még korai lenne végleges véleményt mondani a szavazás lebonyolításáról. Az EBESZ megfigyelői hétfő délután sajtótájékoztatón számolnak be tapasztalataikról - közölte. A szakértő kiemelte: a megfigyelők jól ismerik a választási eljárást, és tisztában vannak a magyarországi helyzettel. Az elmúlt napokban sokakkal konzultáltak a voksolásról, így politikai pártok tagjaival, a média és a civil szféra képviselőivel - mondta. Adao Silva közölte: a szavazókör meglátogatásakor a választás lebonyolítását ellenőrizték, és mindent rendben találtak.

Jennifer Hilton, az EBESZ parlamenti közgyűlése megfigyelési missziójának vezetője, brit parlamenti képviselő hangsúlyozta: a szervezet szakértői több szavazókört is felkeresnek az országban, hogy átfogó képet kapjanak arról, mi történik a választás napján. Eddig minden megfelelően zajlik, de a napból még sok idő van hátra - tette hozzá. A Nemzeti Választási Iroda honlapján közzétett lista alapján az EBESZ 79 munkatársa regisztrált nemzetközi megfigyelőként az országgyűlési választásra.

Részvételi arány - 11 órakor: 23,23 százalék

A választásra jogosultak 23,23 százaléka, 1.862.870 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson délelőtt 11 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

A részvételi arány 11 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 25,04 százalék, ami 62.277 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 19,52 százalék, abban a megyében 87.269-en voksoltak. A fővárosban a szavazók 23,61 százaléka, 322.712 választópolgár adta le szavazatát 11 óráig.

Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 23,66 százalék, a 2002-es választáson 26,37 százalék szavazott 11 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 27,23 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 24,78 százalék voksolt 11 óráig.

Részvételi arány - 13 órakor: 34,33 százalék

A választásra jogosultak 34,33 százaléka, 2.753.211 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 13 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

A részvételi arány 13 órakor Pest megyében volt a legmagasabb, 36,77 százalék, ami 359.644 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 30,11 százalék, abban a megyében 134.636-an voksoltak. A fővárosban a szavazók 39,01 százaléka, 533.163 választópolgár adta le szavazatát 13 óráig.

Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 32,58 százalék, a 2002-es választáson 40,19 százalék szavazott 13 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 38,22 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 35,88 százalék voksolt 13 óráig.

NVI: sok fővárosi szavazókörben hosszú sorok állnak

Sok fővárosi szavazókörben hosszú sorokról kapott jelzést a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnap délután - közölte Pálffy Ilona elnök. Az irodavezető tájékoztatása szerint az átjelentkezők magas száma miatt alakultak ki sorok, illetve növekedett meg a várakozási idő.

Pálffy Ilona az MTI-nek elmondta, hosszabb sorokról tudnak a VI. és VII. és XVIII. kerületben, valamint a XI. kerületi Bocskai úton, a XXII. kerületi Lajta utcában és a X. kerületi 35-ös szavazókörben. Hozzátette: van ahonnan fél óránál rövidebb és van ahonnan másfél órás sorban állásról számoltak be. Elmondta, a törvény lehetővé teszi, hogy a szavazatszámláló bizottságokat és a névjegyzékeket (abc sorrend alapján) több részre bontsák, és több helyen éltek is ezzel, így például a XIII. kerületben ötfelé osztották mind a testületet, mind pedig a bizottságot. Közölte, megkereste a Fővárosi Választási Iroda vezetőjét és kérte, hogy ahol szükséges, bontsák tovább a névjegyzékeket, hogy este 7 óráig mindenhol be tudják fejezni a szavazást. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ebéd, valamint este 7 óra előtt szoktak hosszabb sorok kialakulni a szavazóhelyiségek előtt.

Tájékoztatása szerint a legtöbb választópolgár a XI. kerületbe jelentkezett át, így az átjelentkezéssel szavazók számára kijelölt szavazókörben - minden választókerületben egyet jelöltek ki erre - összesen 5700-an szerepelnek a névjegyzékben. Kitért egy konkrét esetre is, ahol a bírósági határozat alapján kellett valakit felvenni a névjegyzékbe. Elmondta, mivel a névjegyzéket már korábban kinyomtatták, ezért úgy döntöttek, hogy a névjegyzékhez csatolják a bírósági végzést, hogy a választópolgár számára biztosítani tudják a szavazást.

Az NVB egy nemrég kiadott iránymutatása szerint az este 7 órakor sorban álló választópolgárok még szavazhatnak, a később érkezők azonban nem állhatnak be a sorba. Ezt a gyakorlatban úgy oldják meg a választási szervek munkatársai, hogy egy munkatársuk este 7 órakor beáll a sor végére, lezárva ezzel a további sorbaállási lehetőséget.

Részvételi arány - 15 órakor: 45,02 százalék

A választásra jogosultak 45,02 százaléka, 3.610.437 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 15 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint. A fővárosban a szavazók 50,22 százaléka, 686.325 választópolgár adta le szavazatát 15 óráig.

A megyék között a részvételi arány 15 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 47,39 százalék, ami 117.856 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Bács-Kiskun megyében volt, 41,23 százalék, ebben a megyében 176.158-an voksoltak.

Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 39,28 százalék, a 2002-es választáson 51,78 százalék szavazott 15 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 48,89 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 46,78 százalék voksolt 15 óráig.

Az NVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 17.30 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.

Részvételi arány - 17.30 óra - 56,77 százalék

A választásra jogosultak 56,77 százaléka, 4.552.933 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 17.30 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

A fővárosban a szavazók 62,08 százaléka, 848.348 választópolgár adta le szavazatát 17.30 óráig.

A megyék közül a részvételi arány 17.30 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 59,15 százalék, ami 147.088 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Bács-Kiskun megyében volt, 52,62 százalék, ebben a megyében 224.825-en voksoltak.

Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 49,52 százalék, a 2002-es választáson 65,56 százalék szavazott 17.30 óráig. A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 61,72 százaléka, négy évvel ezelőtt pedig 59,28 százalék voksolt 17.30 óráig.

A végleges nem hivatalos részvételi adatok az éjszakai órákban lesznek elérhetők az NVI honlapján. 

NVI: 8 órára minden szavazókör be fog tudni zárni 

Legkésőbb 8 órára valamennyi szavazókörben be tud fejeződni a szavazás - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke vasárnap.

Az NVI elnöke a Nemzeti Választási Bizottság tagjait tájékoztatva elmondta: este 7 órakor - ahol még sorban állás lesz - beáll a sor végére egy szavazatszámláló bizottsági tag, valamint egy közterület-felügyelő. Akik a sorban állnak, még leszavazhatnak, de a 7 óra után érkezők már nem voksolhatnak.

Mint mondta, a XI. kerületben például 30 szavazatszámláló bizottsági tag hat asztalnál fogadja a szavazni szándékozókat, akik 15-20 perces várakozás után voksolhatnak. 

Megvan az első exit poll eredmény

A Nézőpont Intézet exit poll felmérése szerint a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson a Fidesz-KDNP-re a résztvevők 48 százaléka szavazott, a kormányváltó összefogásra 27 százalék, a Jobbikra 18 százalék, az LMP-re pedig 6 százalék.

A vasárnap készített felmérés szerint más párt nem kerülhet be a parlamentbe. 

Gyülekeznek a pártszimpatizánsok a választási központokban

Gyülekeznek a Fidesz-KDNP szimpatizánsai vasárnap kora este a budapesti Bálna déli teraszán, a kormánypártok országgyűlési választási eredményvárójánál.

A IX. kerületi téren felállítottak egy színpadot - háttérben a Gellért-heggyel - a Fidesz-nagygyűlésekről már ismert "Csak a Fidesz" feliratú pulpitussal. A jelenlévők kivetítőn is követhetik a választás eseményeit, majd este az eredményeket. A helyszínen lacikonyha üzemel, sörös padokat is felállítottak.

Bent az épületben, a Bálna kereskedelmi, kulturális és szórakoztató központban működik a Fidesz-KDNP eredményváró sajtóközpontja, ahol hat óra után már számos tévéstáb és rádió összeállította bejelentkező állását, továbbá az írott sajtó több tucatnyi képviselője és a fotósok is megkezdték munkájukat. 

Egyre több meghívott érkezik a Jobbik központi eredményváró rendezvényére a Budapesti Kongresszusi Központba. A párt vezetői a sajtótól elzárt területen várják a fejleményeket.

A párt eredményváróján egyelőre több újságírót látni, mint szimpatizánst. A sajtó képviselői között több külföldi stáb is feltűnt.

A Jobbik által kibérelt termeket a kampányból is ismert népi motívumokkal díszítették fel, és a nemzeti színek visszaköszönnek a kihelyezett bútorokon is. A rendezvény hangulata egyelőre visszafogott, a résztvevők többsége leginkább az óriáskivetítőkön és a teremben elhelyezett televíziókon követi a választási műsorokat. 

Aktivistákat, szimpatizánsokat, jelölteket, diplomatákat várnak az MSZP budapesti, Jókai utcai székházában vasárnap este várva az országgyűlési választások eredményére.

Este hét órakor még kevesen érkeztek meg a VI. kerületi épületbe, ám Mesterházy Attila pártelnök, miniszterelnök-jelölt háromnegyed 7-kot megérkezett.

Az aktivistákat a földszinten látják vendégül, az újságírók a sajtóteremben foglalhatnak helyet, ahol korábban - a Fidesz-KDNP választási központjához hasonlóan - a Forma-1-es Bahreini Nagydíjat adták. A sajtóteremben 7 órakor az m1 választási műsora ment. 

Nem sokkal vasárnap este 7 óra előtt gyér volt az érdeklődés az Együtt-PM választási eredményt váró rendezvényén Budapesten, a Rumbach Sebestyén utca és Madách Imre út sarkán.

A színpad mögötti nagy kivetítőn a párt kampányfilmjének képei pörögtek, miközben az Ez itt az én hazám című kampánydal szólt. 

Pogácsával, üdítővel és zöld almával várták a szimpatizánsokat, párttagokat és újságírókat az LMP volt fővárosi központi irodájában.

A párt listájának első öt helyezettje - vagyis Schiffer András és Szél Bernadett társelnökök, Ikoty István, Sallai Róbert Benedek és Schmuck Erzsébet is - megérkezett az urnazárásra, ahol a nagy alapterületű helyiség egyik, a sajtó elől elzárt részén várták az eredményeket.

A sajtó számára már háromkor megnyitották a Bajcsy-Zsilinszky úti irodát, annak ellenére, hogy ekkor még folytak az előkészületek az esti rendezvényre. A helyszínen várakozóknak pogácsát, üdítőket és üvegtálakban a párt kampányának egyik központi jelképévé tett zöld almákat készítettek ki, miközben televíziókon nyomon lehetett követni a választási műsorokat, illetve az M1-en közvetített Forma-1-et.

Az exit poll alapján a Fidesz bizakodóbb, a Jobbik megkérdőjelezi azt

Az exit poll eredmények ismeretében "még bizakodóbbak vagyunk", de meg kell várni a végeredményt - jelentette ki Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója, este hét óra után tartott sajtótájékoztatóján, a Fidesz-KDNP eredményváró központjában, a budapesti Bálnában.

Megállapítása szerint a parlamenti választás összességében nyugodtan zajlott, az új választási rendszer jól vizsgázott, szabad és fair versenyt biztosított a jelölteknek és a jelölő szervezeteknek. A Fidesz kommunikációs igazgatója azt mondta: a mostani parlamenti választáson nagyságrendekkel kevesebb volt a jogsértés, mint a korábbiaknál.
A politikus átlagosnak minősítette a részvételi arányt, hozzátéve, hogy a végleges részvételi adatok csak később lesznek megismerhetők.

A Jobbik megkérdőjelezi a Nézőpont Intézet exit pollját, arra hivatkozva, hogy az nem felel meg a kutatásformai követelményeinek.

Mirkóczki Ádám, a párt szóvivője esti sajtótájékoztatóján erre reagálva arról beszélt, hogy a kutatóintézet jelentését nem szeretné elemezni, egyrészt azért, mert a Nézőpont adatai voltak azok, amelyek a legmeredekebben elrugaszkodtak a valóságtól, másrészt pedig tudomása szerint az exit poll azt jelenti, hogy a szavazófülkéből kijövő embereket kérdezik meg, míg a mostani felmérés telefonos adatfelvételen alapult. Kiemelte: a részeredményt és a tényleges eredményt kell majd kommentálni.

"Bárhogy is alakuljon a végeredmény, akár a Nézőpont Intézet adatainak megfelelően, akár annak teljesen ellentmondóan, én nagyon köszönöm a választópolgároknak a szavazást" - mondta a szóvivő. Hozzátette: a Jobbik egyedüli pártként pozitív kampányt folytatott és nem vett részt a sárdobálásban. A közélet apátiájába süllyedésének nevezte, hogy sokan távol maradtak.

Az MSZP szóvivője abban bízik, hogy a 2002-höz hasonlóan most is téved az exit poll kutatás. Erről Veres Gábor vasárnap este negyed nyolc után beszélt az MTI-nek.

A szóvivő a Nézőpont Intézet által közölt adatokról szólva azt mondta, az intézet kutatásaival nem szoktak foglalkozni, most sem tenné. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy 2002-ben a 19 órakor nyilvánosságra hozott exit poll alapján a Fidesz magasan megnyerte a választást, az eredmények viszont megcáfolták ezt, a Fidesz veszített. Mint mondta, most is ebben bíznak.

Századvég exit poll : kormánypártok 47-51 százalék, baloldali összefogás 19-23 százalék

A Századvég Alapítvány vasárnapi elemzése szerint a Fidesz-KDNP 47-51 százalékos, a baloldali közös lista 19-23 százalékos, a Jobbik 18-22 százalékos, az LMP 3-7 százalékos eredményre számíthat a szavazatok összeszámlálása után.

Az intézet tájékoztatásában közölte, kutatásukat ezer, a voksoláson részt vett, véletlenszerűen kiválasztott felnőtt telefonos megkérdezésével végezték napközben 8 és 18 óra között.
A Századvég felmérése alapján a végleges részvételi arány 60-62 százalék közé várható.

Elemzők: pár százalékkal elmarad a részvételi arány a négy évvel ezelőttihez képest

Politikai elemzők szerint az országgyűlési választáson való részvételi arány várhatóan pár százalékkal marad el a négy évvel ezelőttihez képest.

Erről Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője és Mráz Ágoston Sámuel politológus, a Nézőpont Intézet igazgatója beszélt vasárnap este az M1 választási műsorában.

A 17.30-as 56,77 százalékos részvételi arány Nagy Attila Tibor szerint azt mutathatja: pár százalékkal kisebb lesz a részvételi arány, mint 2010-ben. Közölte, az eddigi választások tapasztalatai szerint a viszonylag alacsonyabb részvétel inkább a jobboldalnak kedvezne.

Mráz Ágoston Sámuel azt mondta, 62 százalék körül részvételi arányra lehet számítani. Közölte, ha nagyon magas lett volna a részvétel, az kedvezhetett volna a protest pártoknak.
Az átjelentkezések kapcsán - este hét órakor nem tudott befejeződni a szavazás minden szavazókörben - Nagy Attila Tibor azt mondta, hogy négy évvel ezelőtt rosszabb volt a helyzet. Négy évvel ezelőtt a mostaninál felkészületlenebbnek tűnt az apparátus a helyzet megoldására, hiszen valaki még este 11-kor is ott állt a sorban - mondta. Mráz Ágoston Sámuel szerint "relatíve jobb a helyzet", mint négy évvel ezelőtt. Az, hogy várakozni kell, a választás tisztaságát nem veszélyezteti - jegyezte meg. 

NVI-elnök: nagyobb rendellenesség nélkül zajlott le a szavazás

Nagyobb rendellenesség nélkül zajlott le a szavazás - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke vasárnap esti, a Nemzeti Választási Központban tartott sajtótájékoztatóján.

Az NVI elnöke szerint nem sokkal 9 óra előtt bezárt az utolsó szavazókör is, ahol még sorban álltak a szavazók, ez a szavazókör a XIII. kerületben volt. Utoljára a IX., a XI és XIV. kerület jelentette, hogy készen van - mondta. Hozzátette: folyik a jegyzőkönyvek feldolgozása, az utolsó szavazókör zárása után pedig megkezdődik a választás előzetes tájékoztató eredményeinek közzététele az iroda internetes oldalán.

Egy kérdésre válaszolva az NVI elnöke elmondta: elképzelhetőnek tartja az online átjelentkezések határidejének módosítását, és talán megszüntetését annak, hogy a szavazás előtti második napon is lehessen átjelentkezni, mert most is egy nap alatt nőtt 90 ezerről 120 ezerre az átjelentkezők száma.

AZ ELSÕ RÉSZEREDMÉNY – Listás összesítés 22,72 százalékos feldolgozottságnál

1. FIDESZ-KDNP (48,19 százalék, 253.404 szavazat)
2. MSZP-EGYÜTT-DK-PM-MLP (22,06 százalék, 115.977 szavazat)
3. JOBBIK (21,64 százalék, 113.773 szavazat)
4. LMP (4,22 százalék, 22.196 szavazat)
5. MUNKÁSPÁRT (0,60 százalék, 3.159 szavazat)
6. A HAZA NEM ELADÓ MOZGALOM PÁRT (0,45 százalék, 2.366 szavazat)
7. SERES MÁRIA SZÖVETSÉGESEI (0,38 százalék, 2.004 szavazat)
8. ZÖLDEK PÁRTJA (0,35 százalék, 1.843 szavazat)
9. SZOCIÁLDEMOKRATÁK (0,28 százalék, 1.451 szavazat)
10. EGYÜTT 2014 (0,26 százalék, 1.380 szavazat)
11. SEM (0,22 százalék, 1.134 szavazat)
12. KTI (0,20 százalék, 1.034 szavazat)
13. JESZ (0,19 százalék, 1.012 szavazat)
14. FÜGGETLEN KISGAZDAPÁRT (0,18 százalék, 961 szavazat)
15. MCP (0,16 százalék, 839 szavazat)
16. ÖSSZEFOGÁS (0,12 százalék, 625 szavazat)
17. ÚDP (0,06 százalék, 308 szavazat)
18. ÚMP (0,04 százalék, 197 szavazat)

Az országos pártlistákra és a nemzetiségi listákra leadott összes érvényes szavazat: 525.800

Elemzők: stabil kormánypárti többség, de vannak "billegő" körzetek 

Az előzetes felmérések szerint a kormánypártok megszerezték a stabil többséget, de több "billegő" terület is van, ahol egyetlen szavazat is döntő lehet. Erről Fodor Csaba és Kiszelly Zoltán politológus beszélt a Kossuth Rádióban.

Kiszelly Zoltán elmondta: vannak olyan régi szocialista ipari városok, mint például Tatabánya, Dunaújváros, Pécs és Ózd, ahol az elemzések inkább baloldali győzelmet várnak. Vannak "baloldali fellegvárak" a fővárosban is, mint például a XIII. kerület.

Az elemzők arról is beszéltek, hogy az eddigi felmérések szerint nem lesz kormányváltás, és nem változik a parlamenti erősorrend sem. Kiszelly Zoltán megjegyezte, hogy a korábbi felméréseken az LMP szavazati arányát 3-5 százalékra becsülték. A politológus úgy véli, ha voltak, akik megosztották szavazatukat, akkor elképzelhető, hogy inkább bejutnak a "zöldek" a parlamentbe.

A lehetséges frakcióalakításokról Fodor Csaba azt mondta: a KDNP-nek külön frakciója lehet. Az új szabályok értelmében egy jelölőszervezetnél minimum 3, közös lista esetén minimum 5 a választásokon mandátumot szerző, ugyanazon párthoz tartozó képviselő alakíthat frakciót. 


frissítve 00:48

201404060743490.202.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.