2023. március 2., 17:00

Van-e értelme az ötödikes diákok tesztelésének?

Az már biztos, hogy idén elmarad az ötödikesek szokásos tesztelése. Az oktatási tárca azért döntött emellett, mert úgy ítélte meg, hogy a Covid-19 miatti távoktatás rányomta bélyegét a diákok tudásszintjére, ráadásul nagyok a regionális eltérések a diákok ismereteiben.

Tesztelés 5
Fotó: TASR

Az Oktatáselemző Központ (CVA) szerint arról kellene vitát indítani, van-e egyáltalán értelmük a nemzeti teszteknek. Úgy véli ugyanis, ezek eredményéből nem derül ki, hogy a gyerekek megtanulták-e mindazt, amit kellett volna.

Valójában az sem világos, miért van szüksége az államnak a tesztelésre, mert annak eredményeit később nem használja fel.

Nem juttat például több pénzt azoknak az iskoláknak, ahol rosszabb teszteredmények születnek. S habár az iskolák megkapják az eredményeket, de arra nézve már nem érkezik útmutatás, mit kezdjenek ezekkel.

Az INEKO viszont arra figyelmeztet, hogy az ötödikesek tesztelésének elmaradása miatt az állam és a közvélemény számára nem derül ki, milyen nyomot hagyott a koronavírus-járvány a felső tagozatba kerülő gyermekek tudásszintjén.

Ezért döntéshozatalkor csupán a feltételezésekre és a megérzésekre lehet hagyatkozni. A Tesztelés 5 eredményei viszont segíthettek volna a regionális vagy iskolák közötti különbségek jobb kezelésében.

Egy biztos, a diákok és szülők számára nagy mumus a tesztelés. Egy ötödikes gyerek, aki még viszonylag kicsi, félhet, szoronghat tőle. Ráadásul valódi tétje sincs, legalábbis ez az érzése az embernek. Egy anyuka arról számolt be, kislánya már napokkal a teszt előtt nyugtalan volt, félt, hogy nem teljesít úgy, ahogy kell. Más szülő szerint viszont csemetéje nem vette túlságosan komolyan a tesztelést, nem is igazán fogta fel, miért is van rá szükség.

Az ötödikeseket 2015 óta tesztelik matematikából és szlovák nyelvből, a magyar iskolákban magyar nyelvből. Ennek célja objektív információkat szerezni a gyermekek teljesítményéről a felső tagozatba kerülve. A tesztből kiderül, milyen szinten van a tudásuk és képességeik, mennyire tudják az ismereteiket praktikus feladatok során hasznosítani és persze a logikus gondolkodásukról is képet ad.
Felesleges stressz
Örülünk, hogy elmarad az ötödikesek tesztelése, mert ez csak feleslegesen stresszeli a gyermekeket. A tudásfelméréseket amúgy is meg tudjuk oldani iskolánkban.

Először csak a 9. osztályosok tesztelését vezették be, ez volt a nevezetes Monitor 9, ami eleinte még nem is bírt jelentőséggel a későbbi továbbtanulásra nézve. Csak később számított a felvételinél. Pár évvel később jött az ötödikesek tesztelése, emlékeim szerint eleinte önkéntes alapon. Később aztán néhány évig kötelező jelleggel került rá sor. A pandémia ezt a folyamatot megakasztotta. Amúgy ugyanolyan forgatókönyvvel történik, mint a kilencedikesek tesztelése. Ez pedig nagyon megzavarja az iskolák menetét, hiszen termet, kollégákat és külső kollégákat kell hozzá biztosítani” – mondja Masszi János, a Felvidék egyik legnagyobb magyar alapiskolájának, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskolának az igazgatója, amikor a véleményét kérdezzük.

Rögtön hozzá is teszi, rengeteg pénzt is megspórol az állam az elmaradásával, amit okosabban is el lehet(ne) költeni.

A tesztek eredményeivel az iskola általában mindig elégedett. Szépen teljesítenek a diákjaik, nagy meglepetés nem éri a pedagógusgárdát.

Ugyanakkor az iskolavezető az ilyen fajta megmérettetést ebben a korban nem tartja jónak, úgy tapasztalják, komoly stresszfaktor ez a még viszonylag kis gyermekek számára.

Mi persze igyekszünk őket megnyugtatni, hogy fogják ezt fel afféle felmérőnek, de a megváltozott környezet, az idegen emberek jelenléte, a fokozott teljesítménykényszer az érzékenyebb diákokra negatívan hat. Csak ismételni tudom magam, felesleges stressz ez még ebben korban. A tesztelés még a kilencedikeseket is megviseli, a kisebbeket pedig duplán”

– summázza az igazgató.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.