Pelsőci diákok filmes sikere
Országos második helyezést értek el a pelsőci Dénes György Alapiskola diákjai az EDUSOC egyesület által meghirdetett versenyen.

Az EDUSOC polgári társulás pedagógusokat, kutatókat, művészeket és diákokat tömörít, célja modern, 21. századi, de emberséges módszerekkel támogatni az oktatási folyamatot. A társulás második alkalommal hirdette meg „Odkiaľ som” című irodalmi, képzőművészeti és audiovizuális ifjúsági versenyét, melynek keretében a nemzetiségi, etnikai és nyelvi csoportok lokális és regionális történelme került középpontba.
A verseny célja arra motiválni a tanárokat és diákokat, hogy szisztematikusan dolgozzanak közösségük történetével, segítve a pedagógusokat, hogy kreatívan oktassák történelmünk ezen fontos, de a jelen oktatási rendszerben kevésbé hangsúlyos részét.
A projekt célja továbbá, hogy motiválja az említett csoportokat saját és közös történelmük felfedezésére, a többségi társadalmat pedig a kisebbségek is etnikai csoportok megismerésére. A társulás azt tervezi, a versenyt évente meghirdeti.
Az második évfolyamban sikeresen szerepeltek a pelsőci Dénes György Alapiskola 8.B osztályának tanulói. Gömöri kaleidoszkóp című alkotásuk kategóriájában országos 2. helyet nyert a szlovák mezőnyben. A videóban a diákok a környékbeli gótikus templomok, illetve a Bebek család történetét fedezik fel, s általuk megismerik – és bemutatják – gazdag történelmünket. A videó szereplői Ádám Vivien, Farkas Fruzsina, Hajdú Krisztián, Hogya Ákos, Radič Noémi, Veszelovszky Erik, rendezője osztályfőnökük, Szabó Tömöl Gabriella.
– mondta Szabó Tömöl Gabriella.
A kisfilm készítése kapcsán hozzátette, a legtöbb időt az előkészítés vett igénybe, az, hogy a forgatókönyv szakszerű legyen, de érthető, szórakoztató és igaz. Ennek érdekében Peter Palguttal, a rozsnyói TIC igazgatójával, Kardos László helytörténésszel és Jaroslava Neubauerovával, a Rozsnyói Bányászati Múzeum szakértőjével dolgozott együtt.
– magyarázta.
Mint mondta, eleinte nem is foglalkozott a felhívással, igazából egy szlovák versenyt keresett, ürügyet arra, hogy többet foglalkozzanak a szlovák nyelvvel. Aztán a téma belesimult a történelemórákba. Kérdésünkre, miért fontos, hogy a diákok megismerkedjenek szűkebb pátriájuk történelmével, kiemelte, a diáknak a használható tudás a legérdekesebb és legértékesebb.
– mondta Szabó Tömöl Gabriella.
A második díjjal jutalmazott alkotást fent tekinthetik meg, alább pedig egy werkfilm útján ismerhetik meg a készítőket.
