2020. május 23., 18:25

Online cseregyerekprogram

Sok szülő aggódik, hogy a magyar környezetben élő magyar gyermeke hogyan fog az iskolában megbirkózni a szlovák nyelvvel, hiszen az idegen számára. Végh Orsolyával, a cseregyerekprogram alapítójával beszélgetek a témáról.

Orsi mindenkit megnyugtat. Szerinte a kétnyelvűségi létben a gyermekünkért való aggódás ugyan kiválthatja az aggodalmat, hiszen felvidéki magyarként sok energiába kerül megtanulni az idegen nyelvet, de nem kell megijedni.

A nyelvtanulás és a többnyelvűség témájában nagy tudással rendelkező szakember azt tanácsolja a szülőknek, találják meg azokat az érdekes tartalmakat, amelyek motiválják a gyermeket a nyelvtanulásra.

Olyan helyzeteket kell teremteni, keresni, amelyekben a nyelvhasználat pozitív élményt jelenthet, hogy érdemes legyen azon a nyelven szárnyalni. Orsi a csapatával együtt számos magyar és szlovák diák számára teremtett már szerencsés és barátságos szituációt a cseregyerekprogram elindításával. 

Miután megálmodta a programot, sikerült hasonló gondolkodású, lelkes segítőket szereznie, olyan szülőket, szervezőket, köztiszteletben álló személyeket, akiknek szívügye a magyar gyerekek boldogulása, a transzgenerációs traumák és a közösségek által okozott szorongások feloldása. Így alakult ki 2017/2018-ban pilótaprogrammal a magyar–szlovák cseregyerekprogram.

A programban szlovákiai magyar gyerekeknek nyílik lehetőségük két hetet szlovák családnál tölteni, és a vendéglátó gyermek osztályában szlovák iskolát látogatni. Cserébe – fakultatív megegyezés alapján – a nyári szünetben a magyar család látja vendégül a szlovák gyermeket.

A magyar és a szlovák gyerekpárok kiválasztásánál fő szempont az életkor és a közös érdeklődési kör. Így biztosítják a lehető legjobb feltételeket a kezdeti akadályok leküzdésére. A cseregyerekprogram alappillére az egyenlőség. Orsi elmondja, hogy kezdetben tartottak a szociális különbségektől, hiszen ismerték azokat az irreális elvárásokat, amelyeket a többségi társadalom támaszt a kisebbségben élőknek.

Rendkívül körültekintően járnak el a szlovák fogadó családok kiválasztásánál, ismerősök referenciái alapján.

A szlovák fogadócsaládok előre felkészülnek a magyar gyermek érkezésére, a fogadóiskolák pedagógusai pedig az osztály diákjait készítik fel.

Nem szeretnék ugyanis, ha az idegen közegbe csöppenő magyar gyereknek negatív helyzetekkel kellene megküzdenie, amelyek traumát okoznának neki.

– A munkám során gyakran tapasztalom, hogyan küzdenek magyarok a szlovák nyelvvel, esetenként milyen szinten determinálja őket a nem elégséges nyelvtudás – meséli Orsi, miért is született meg fejében a cseregyerekprogram gondolata. – Mindig is azt szerettem volna, hogy az emberek előnyként tekintsenek a kisebbségi létre, a többnyelvűségre. Otthonról kaptam egy mintát ahhoz, hogyan kell küzdeni és élni a kétnyelvűséggel. A végső lökést mégis az adta, amikor láttam, milyen jól működnek európai szinten az Erasmus-projektek.

A cseregyerekprogram célja az idegen nyelvtől való félelem megszüntetése, és a felnövő generáció nyitottabbá, magabiztosabbá nevelése.

Célja az előítéletek lebontása a szlovák gyerekekben és a szülőkben. A program iskolákra való kiterjesztésének köszönhetően nemcsak a befogadó család szerez személyes tapasztalatot a kisebbségi létről és a nyelvtanulás folyamatáról, hanem az osztály többi tanulója is.

A tapasztalatok alapján főleg a tíz-tizenöt éves diákok jelentkeznek szívesen a programba. A nyelvészeti kutatások szerint minél fiatalabb egy gyermek, annál könnyebben sajátít el idegen nyelvet.

Ha valaki tizenkét éves koráig képes megtanulni egy másik nyelvet, akcentus nélkül lesz képes beszélni azt.

Orsi pozitívan értékeli az előző évadokat, szerinte a családok mindkét részről nyitottak, és a program most már szájhagyomány útján terjed az országban Nagykapostól Pozsonyig, ráadásul számos sikertörténetet és barátságot eredményezett.

A járvány miatti óvintézkedések a cseregyerekprogram idei évadát is befolyásolták. A szervezőknek újra kellett gondolniuk az egész alapkoncepciót. Egy remek ötlettől vezérelve úgy döntöttek, az idén ez is online módon valósul meg. A szlovák–magyar gyerekpárok szórakoztató kihívások teljesítésével ismerkedhetnek meg egymással, és fejleszthetik a nyelvtudásukat.

cseregyerek_program1.jpg

Orsi elárulja, nagyon sok kreatív ötlettel állt elő a program egyik mentora, Lucia Molnár Satinská nyelvész, aki a szlovák–magyar kétnyelvűség egyik legjobb ismerője.

A kihívások eredményeit a gyerekek online küldik el a szervezőbizottságnak, amely értékeli az eredményeket. A magyar gyerekek május 24-ig jelentkezhetnek az idei online cseregyerekprogramba.

A részvétel nagy bátorságot igényel a gyerektől és a szülőtől egyaránt, hiszen egy teljesen idegen közegbe belecsöppenni félelmetes, mondja Orsi. Az online program ezzel szemben játék, a virtuális térben való találkozás sokkal lazább. Az elsőrendű cél azonban itt is adott: segíteni a magyar gyerek fejlődését a szlovák nyelvben, és megteremteni az egyenrangú partnerséget.

Orsi nemcsak szakember, de édesanya is, aki meggyőződésből, folyamatosan keresi a lehetőségeket, a minőségi és izgalmas módokat a nyelvtanuláshoz. Szerinte ez egy életen át tartó aktív folyamat.

Egy gyermek vagy diák akkor tud jól megtanulni szlovákul, ha érdekes, jó szlovák tartalommal látjuk el. Arra biztatja a szülőket, a gyermekükkel közösen keressenek nekik tetsző, idegen nyelvű tartalmakat, zenéket, mesekönyveket, tévéadásokat. Ezzel lökést tudnak adni a tudás megalapozásához.

Ez a történet a kitartásról is szól, az ember mindig tud újat tanulni, mondja Orsi. A felvidéki magyarságban sok a szorongás és a szégyenérzet. A nyelvtanulás mellett a kisebbségben élőknek elsősorban azt kell tudatosítani, hogy ne mások esetleges buta reakciói alapján alakítsák ki a saját értékítéletüket.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/20. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.