Nem elég kreatívak a szlovákiai diákok
A 2021/2022-es tanévben Szlovákiában már megvalósult a nemzetközi PISA-mérés 8. ciklusa. Minden mérésnek standard részét képezi a matematikai és természettudományos műveltség, illetve az olvasási készség mérési ciklusa. 2022-ben bekerült a mérésbe a kreatív gondolkodás innovatív területe is. 15 éves tanulókat teszteltek a világ 64 országából, köztük Szlovákiából is, ahonnan 292 iskolából megközelítőleg 5800 szlovák diák vett részt a mérésben.
Szlovákia 29 pontos pontszáma azonban az összes OECD-ország átlaga alatt van, ami 33 pontot jelentett. A PISA-eredmények elemzését az oktatási kiadások soron következő felülvizsgálata is tartalmazni fogja, amelyen az oktatási tárca Oktatáspolitikai Intézetének és az Értéket a Pénzért Intézet elemzői közösen dolgoznak olyan nemzetközi intézmények támogatásával, mint az UNICEF vagy a Nemzetközi Valutaalap.
Az oktatásban végbemenő változások a kulcsfontosságú eszközeink közé tartoznak, amelyek megfordíthatják a PISA-tesztek negatív tendenciáját, amelyben a szlovák diákok átlag alatti pontszámai vannak” – mondta Tomáš Drucker oktatási miniszter.
„A PISA 2022-es mérésben szerepel először ez a terület. Ennek oka a társadalom jelenlegi helyzete. A siker ugyanis egyre inkább az innováción és az új tudás létrehozásán múlik, amely segít az új kihívásokkal szembenézni.
– jelentette ki Ivana Pichaničová, az Országos Oktatási és Ifjúsági Intézet Oktatásértékelési és Monitoring Osztályának igazgatója.
Szlovákia a kreatív gondolkodás területén az OECD-országok 33 pontos átlaga alatti 29 pontot ért el a PISA 2022-es mérésében. A szlovákiaihoz hasonló eredményt értek el a szlovéniai, mexikói, szerb, uruguay-i és az Egyesült Arab Emírségekből származó diákok. Az OECD-országok keretén belül a szlovákiaitól lényegesen gyengébb teljesítményt értek el a Costa Rica-i, Görögországi és Kolumbiai diákok.
Az OECD-országokban a PISA-mérésben a kreatív gondolkodás terén elért teljesítménykülönbség a magasabb társadalmi-gazdasági státuszú és az alacsony társadalmi-gazdasági státuszú tanulók között eléri a 9,5 pontot.
Szlovákiában ez a különbség markánsabb, akár 14 pontot is jelent, ami lényegesen több az OECD-országok átlagánál.