2022. május 30., 15:21

Művészeti nevelés pótmegoldásokkal

Egyetértünk azokkal a pedagógusokkal és szülőkkel, akik keveslik iskoláinkban a művészeti tantárgyak heti óraszámát. Szó sincs arról, hogy „művészképzővé” akarnánk változtatni az oktatási intézményeket, hiszen mindannyian tudatosítjuk a reál tárgyak és a nyelvek oktatásának fontosságát. Hiszünk azonban a képzőművészeti és a zenei nevelés kreativitást fejlesztő erejében, a fantázia szárnyalásának jótékony hatásában a további ismeretek megszerzése során.  

stirber
Galéria
+2 kép a galériában
Stirber Lajos 2012-ben az Éneklő Ifjúság kerületi fordulójában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Az állami tanterv szerint a művészeti tantárgyakra fordítható tanórák száma évek óta változatlan, általában heti egy óra. Vannak azonban kivételek: az alapiskola 1. évfolyamában a zenei nevelést be lehet építeni a többi tantárgy anyagába, vagy a szabadon választott órák rovására, önálló tantárgyként tanítható – ez az iskola döntésén múlik – mondta lapunknak Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) országos elnöke.

A 9. évfolyamban nincs zenei nevelés a kötelező órák között, pedig úgy vélik a pedagógusok, hogy az az egyik legfontosabb tantárgy a magyar iskolákban, hiszen a zenei anyanyelvünk megismerésének, megszerettetésének minden életkorban nagy fontosságot kell(ene) tulajdonítani.

– Az intézményi oktatásban a zene és a rajzóra az érzelmi intelligencia fejlesztésének legfőbb színtere, amit még az óvodáskor előtt meg lehet, sőt meg is kell alapozni. Ennek érdekében indultak tájainkon is a Ringató és Cseperedő foglalkozások. Óvodáink kiemelt figyelmet szentelnek a művészeti nevelésnek, rendszeresen bekapcsolódnak a rajzversenyekbe és a néphagyományaink megismerését célzó programokba, amelyeket a Comenius Pedagógiai Intézet és a pedagógusszövetség segítségével juttatunk el az óvópedagógusokhoz. Ugyanez az iskolák vonatkozásában is elmondható, évtizedek óta szervezünk továbbképzéseket művészeti nevelés témájában. Nyári egyetemeinken önálló szakcsoporttal folyamatosan jelen van a vizuális nevelés és a karének, a területi választmányok pedig regionális szinten egész évben tartanak képzéseket a pedagógusoknak – mondta el Fekete Irén.

A pedagógusok az ekképp szerzett ismereteiket az iskolai gyakorlatban hasznosítják, amit a tanulók hazai és nemzetközi szinten is kiemelkedő képzőművészeti versenyeredményeinek sokasága és az iskolai kórusok számának gyarapodása is bizonyít.

Az SZMPSZ nemcsak a pedagógusokra gondol, hanem a gyermekeknek is rendszeresen megszervezi a Harmos Károly Képzőművészeti Alkotópályázatot, amelyre évente több mint 1000 rajz érkezik az ország minden részéből.

Ugyancsak nagyon népszerű nyári tematikus táborunk, mely szintén Harmos Károly nevét viseli, ahol a pedagógusok vezetésével, egy héten át a legváltozatosabb technikákat alkalmazva, intenzív alkotómunka folyik.

fekete irén
Fekete Irén
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

– Országos viszonylatban a Marianum volt az első ének-zenei alapiskola, ahol minden évfolyamban heti 3 órában kezdtük el oktatni az éneket és a zenei nevelést. Magyarországi tankönyvekből, a hatékony Kodály-módszer alapján tanítottuk a gyerekeket, akik mindezt velem és a többi zene szakos kollégáimmal együtt nagyon élvezték, és ezek a lélekemelő óráink más tantárgyak elsajátítására is pozitív hatást gyakoroltak – idézte a múltat Stubendek István pedagógus, karnagy. Elmondása szerint a tanulók szívesen léptek be az iskolai kórusba, s jelenleg már két marianumos énekkar tevékenykedik. Több év elteltével azonban fokozatosan csökkentették a zene-órákat, mert a szülők inkább több angol-órát akartak.

Nehéz volt szétosztani a rendelkezésünkre álló óraszámot úgy, hogy a szülők igényeinek eleget téve, a más iskolákban oktatott tantárgyakon kívül legalább heti 2-2 hittan- és zeneórát is tarthassunk, majd az utóbbi 1-re csökkent

– mondta a pedagógus-karnagy, az 1994 őszén Komáromban megnyílt Marianum Ének-zenei MTNY Egyházi Alapiskola volt alapító igazgatója, aki szerint intézményük hiánypótlásra vállalkozott. 

Ettől még nagyobb szívfájdalma, hogy a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán már több éve nem oktatnak zenei nevelést, a Selye János Egyetem Tanárképző Karán pedig e szak annak ellenére nem indult be, hogy ott a személyi feltételek több szakképzett zenepedagógus (Orsovics Yvette, Csehi Ágota stb.) személyében biztosítva lennének. Ők manapság a jövendő óvodapedagógusokat oktatják.

– Kodály mondta, hogy a jó vezetőkön, szakembereken múlik, mi lesz az országból: Tündérország vagy pusztaság. Vannak olyan iskoláink, ahol egyetlen kórus sem működik, mert azoknak a léte is a pedagógusok szakképzettségétől, tettrekészségétől függ. Akadnak, akik azzal érvelnek, hogy a jövendő pedagógusok úgysem választanák a zenei nevelést, mert az osztályonkénti heti 1 óra nem biztosítaná a megélhetésüket. Lehetne úgy, ahogy régebben is volt, hogy a zeneórán kívül az alsó tagozaton más tantárgyakat is oktattunk, s meglett a szükséges óraszámunk – vázolta javaslatát Stubendek István.

Vas „Bodzsi” Katarína, a Marianum Egyházi Iskolaközpont magyar nyelv–képzőművészet szakos pedagógusa, a bibliai témájú országos Bárka-rajzverseny ötletgazdája is szívesen elmondta véleményét.

– Jelenleg délelőtti fél munkaidőben, az 1–9. osztályokban heti 1 órában tanítok rajzot, délutáni fél állásban pedig az ötödikesek „napközise” vagyok. Képzőművészet szakosként a saját elképzelésem szerint dönthetek óráim tartalmáról, gyakran a különféle rajzversenyekre készülünk, mert szívügyem a tehetséggondozás. Azt tapasztalom, hogy a gyerekeket lelkileg is nagyon feltölti a közös készülődés és minden sikerélmény. Ezért is ötlöttem ki, s 2017 óta társrendezőkkel együtt szervezem a Bárka-rajzversenyt a felvidéki óvodások, valamint alap- és középiskolások számára. A napköziben pedig a betervezett témák szerint, a kidobott alapanyagokat újrahasznosítva, kézműveskedni szoktunk. A gyerkőcöktől sokszor hallom azt, hogy „jó lenne, ha minden nap tartanánk rajz-órát”, mert az órán egyidejűleg kikapcsolódnak, és szárnyalni engedhetik a fantáziájukat. Én már a heti 2 órának is örülnék, hiszen a 45 perces órának csak a kétharmadán alkothatunk, a többi idő a készülődéssel, a témák és technikák megbeszélésével stb. megy el.

tarczy
A hetényi Tarczy művészkuckójában
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Czibor Angelika, a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola igazgatója is nagyon fontosnak tartja a gyerekek művészeti irányú fejlesztését, ami a többi tantárgyhoz való viszonyulásukat is befolyásolja.

Sajnálatos, hogy az órarendbe csak 1-1 rajz- és zeneóra fér be. De az is az igazsághoz tartozik, hogy nehezen találnak zene vagy képzőművészet szakos tanárt a felső tagozaton folyó oktatáshoz, ezért ezeket a tantárgyakat ott is a hozzáértő alsó tagozatos kollégák tanítják.

A zeneoktatás kapcsán főleg a magyar népdalkultúrából, néphagyományokból merítenek, s a magyarirodalom-órákon is ismerkednek az egyes korszakok művészeti stílusaival, alkotásaival. Écsi Gyöngyi református lelkész, előadóművész pedig a zsoltáréneklést oktatja nálunk – vázolta a hetényi helyzetet az iskola igazgatója.

Arról is beszélt, hogy a gyerekek a rajz-órákon megtanulják az egyes technikák alapjait, miközben szívesen rajzolgatnak a „művészkuckóban”, sőt, a folyosókat is az ő rajzaik díszítik.

– A kollégáink szívesen vesznek részt az SZMPSZ által rendezett rajzkurzusokon, nyári egyetemeken és az Alkotni is engedd pályázaton, ahol nemrég többen aranysávosok lettek. A tanítványaik is szép sikereket érnek el a hazai és magyarországi képzőművészeti versenyeken. Újabban pedig kialakítottak egy tánctermet is, ahol délutánonként a 110 diákunk közül mintegy 40 sajátítja el a néptánc, a balett és a hiphop alapjait, a színpadi látványtánc kapcsán pedig egyéni és csoportos koreográfiákat tanulnak. Sőt, a kreativitásukat azzal is fejlesztik, hogy saját koreográfiákat is alkotnak. Mindez annak köszönhető, hogy az iskolaépületükben az Ógyallai Művészeti Alapiskola kihelyezett részlege működik, amelynek pedagógusai pótolni tudják a hiányt: rajzolni, zenélni, énekelni, zongorázni, táncolni és zeneelméletre tanítják az érdeklődőket. A szülők válláról levéve a terhet, hogy más helyszínre ne kelljen vinni őket és értük menni. Ezért is nevezik „művésziskolának” a Tarczyt. 

A Selye János Gimnázium 1–4. évfolyamában ugyanúgy heti 1 órában folyik a zenei és képzőművészeti nevelés, mint az alapiskolákban.

– Korábban Stirber Lajos bácsi vezette az iskolai kórusunkat is, amit a pandémiás időszak után szeretnénk teljes gőzzel újraindítani. A négyéves tagozatunk 1. és 2. évfolyamában nem oktatunk művészeti tantárgyat, a 3. és 4. évfolyamban azonban az órarendben szerepel a művészet és kultúra tantárgy, akárcsak a nyolcosztá-lyos tagozat utolsó két évében. E tantárgy keretében a színház- és tudománytörténettől kezdve a más tematikájú elméleti oktatáson át a gyakorlati képzésig, így a prezentációk készítéséig, többféle ismeretet sajítíthatnak el a diákok – mondta Andruskó Imre igazgató. A Gimisz Diákszínpad tevékenységét Bajkai Csengel Mónika irányítja, és a következő tanévben beindul a „kis Gimisz” is, amelyben majd a nyolcosztályos tagozat 10-14 éves diákjai szerepelhetnek.

– Az idei tanév elején öt diákunk zenekaralapítási ötlettel keresett meg engem, s örömmel támogattuk őket. A szülői munkaközösséggel együttműködve és a Király püspök Alapítványunk révén felszerelést vásároltunk, az alagsorban próbatermük van. Már a diákbálunkon és a Komáromi Napokon is bemutatkozott a Pusztaszer együttes.

Fontos problémára hívta fel a figyelmet Andruskó Imre igazgató. Miközben az oktatási tárca már a Szép magyar beszéd versenyen és a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Versenyen elért dobogós helyezéseket is figyelembe veszi a középiskolák tantárgyi versenyeredményeinek összegezésekor, a Magyarországon és az SZMPSZ által idehaza szervezett művészeti versenyeken, illetve olyan magyar vagy szlovák megméretéseken elért sikereikért nem kapnak többletpontokat, amelyek nem kerültek fel a minisztériumi központi listára.

– Ez azért is sajnálatos, mert a versenyeredmények, az ERASMUS-projektek és egyéb aktivitások során elért pontszámok alapján rangsorolják az oktatási intézményeket, s a legsikeresebbek akár több ezer eurós pénzjutalomban is részesülhetnek. A mi gimink azt már többször megkapta, ám az eddig be nem számított pontok is jól jönnének – szögezte le a Selye János Gimnázium igazgatója.    

Megjelent a Magyar7 2022/21. számában.

bárka
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.