2023. március 27., 16:56

Még mindig vannak analfabéták nálunk

Annak ellenére, hogy a 21. században járunk, még mindig nem sikerült teljesen felszámolnunk az írástudatlanságot. Az általános iskolákban végzett tesztek kimutatták, hogy főleg Kelet-Szlovákiában körülbelül 20 000 olyan gyerek él, amelyik nem tanul meg rendesen írni, olvasni vagy számolni az általános iskolában.

Az idén nem tesztelnek
Fotó: Facebook/ma7

Az ötödikesek és kilencedikesek tesztelésével azonosíthatjuk a legrosszabb eredménnyel rendelkező iskolákat. A megoldások keresése terén azonban megoszlik a szakemberek véleménye.

A legrosszabb eredménnyel rendelkező 50 iskola kevés kivétellel Szlovákia keleti részén található. Több mint 20 000 diák jár oda, és többségük nem tanul meg írni, olvasni vagy számolni.

A gyerekek generációs szegénységben élnek, és krónikus stressznek vannak kitéve, írja a noviny.sk.

„Ezek a gyerekek sajátos környezetben, gyakran a marginalizált roma közösségekben élnek” – mondta Róbert Chovanculiak, az INESS elemzője, aki az úgynevezett autonóm vagy charter iskolák koncepciójában látja a megoldást.

Ezek olyan iskolák, amelyek külföldön a generációs szegénységből származó gyermekek megsegítésére specializálódtak”

– ecseteli Chovanculiak. Sikeresen működnek például az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, Németországban, Svédországban, Hongkongban, de még Bulgáriában is.

„Ennek az iskolának nagy a szabadsága és az autonómiája abban, hogy hogyan oktasson, mit oktasson, hogyan irányítsák az iskolát. E szabadságért cserébe felelősséget kell vállalnia az eredményekért” – tette hozzá Chovanculiak.

Például az iskola elkötelezi magát amellett, hogy öt éven belül a tanulók 50 százaléka eléri az alapvető írástudást.

A jelenlegi jogszabályok nem ismernek el ilyen eljárást, és a tárca jelenleg nem is foglalkozik vele”

– áll az oktatási minisztérium közleményében.

A minisztérium azzal érvel, hogy nem ért egyet az INESS elemzéseivel, és saját lépéseket tesz az analfabetizmus elleni küzdelem érdekében. „A javasolt módosítás támogatási intézkedéseket vezet be az oktatásban és a képzésben. Céljuk minden gyermek és tanuló teljes körű bevonása az oktatásba és képzésbe, kompetenciáik fejlesztése és teljes körű bevonásuk az iskolai oktatásba” – áll az oktatási tárca közleményében.

A legrosszabb eredménnyel rendelkező iskolák sok esetben más problémákkal küzdenek, mint a hagyományosak.

A támogatások tekintetében eddig valahogy több oldalról is feledésbe merültek. „Az elmúlt évtizedben ezeknek az iskoláknak a 60 százalékánál nem került sor semmilyen állami ellenőrzésre” – mutatott rá Chovanculiak.

Megosztás