2020. október 18., 14:28

Látogatás a tiszta beszéd birodalmában

Kerekecske, gombocska, hová fut a nyulacska? Ugye hányszor eljátszottuk ezt a csemetéinkkel, unokáinkkal? Alkalmat ad e kis versike a csiklandozásra és a szavak morzsolgatására is. Épp ez utóbbi, a beszédkészség, illetve a megkésett beszédfejlődés okoz gondot egyre több kisgyermeknek.

Ahhoz, hogy az akadályokat leküzdjék és iskoláskorba érve tisztán beszéljenek, a logopédus szakértelmére is szükség van. De nagyon jó segítség lehet a teljesen laikus szülők számára a Látogatás-könyvek sorozata is.

Ezek a könyvek azért készültek, mert úgy éreztem, hogy a logopédiában, a fejlesztő pedagógiában és gyógypedagógiában nincsenek olyan kiadványok, amelyek a szülőket segítenék. Olyan szinten növekszik a beszédhibás és egyéb nehézségekkel küzdő gyermekek száma, hogy a szakemberek egyszerűen képtelenek őket ellátni. De ha vannak olyan könyvek, amelyekkel a szülő segíteni tud nekünk, akkor sokkal gyorsabban és jobban haladunk. Úgy írtam meg ezeket a könyveket, hogy a szülők remekül tudnak dolgozni belőlük

– mesélte ma7.sk portálunknak a könyvek születéséről a sorozat szerzője, Szabó Szilvia magyarországi mesterlogopédus, gyógypedagógus és köznevelési szakértő.

A könyvek célcsoportját a 2–7 éves kor közötti gyermekek alkotják, tehát a még nem beszélő apróságoktól kezdődően, az óvodáskoron át, egészen az iskolába lépésig nyújt mankót a szülőknek és a gyermekeknek, hogy közösen tegyenek egy nagy utazást a beszéd és a hangok játékos birodalmában.

Mivel idehaza nagyon pozitív volt a könyv fogadtatása, szerettük volna, hogy a határon túl is, a Felvidéken, Erdélyben vagy más magyarok lakta területeken, ahol nagyon kevés a magyar logopédus, szintén használhatók legyenek

– tudjuk meg a szakembertől.

látogatás könyvek
Szájról szájra terjed a híre

A fejlesztőkönyvek felvidéki terjesztését a bősi Camino Könyvesház végzi, de már eljutottak a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programban épített és felújított óvodákba is.

Ha a szülőnek van elég ideje arra, hogy rendszeresen foglalkozzon a kisgyermekével, akkor a Látogatás-könyvek segítségével komoly eredményt tud elérni

– meséli Fenes Mónika, a Camino Könyvesház tulajdonosa, akit egyre több szülő keres fel azzal, hogy szeretné megvásárolni ezeket a könyvecskéket-munkafüzeteket, amelyekhez szókártyák és motivációs matricák is tartoznak.

Többnyire a logopédus ajánlására jönnek, aki maga is dolgozik ezekből a beszéd- és más képességeket fejlesztő kiadványokból. A könyvek jó híre szájról szájra is terjed, egyik szülő a másiknak ajánlja, teszi hozzá a lelkes könyvárus. Azt azonban kicsit furcsállja, hogy az óvónők és az alsó tagozatos tanítónők egyelőre nem érdeklődnek a sorozat kötetei iránt, pedig ők is nagyon jól tudnák használni. Talán azért nem keresik, mert egyszerűen nincs idejük a rászoruló gyermekekkel egyenként is foglalkozni.

Egyre több a halmozottan beszédhibás gyermek

Bertók Beáta logopédus egyike azon felvidéki szakembereknek, aki remekül tudja használni a Látogatás-könyveket a terápia során.

Kimondottan ajánlom is a szülőknek, szerezzék be, mert otthon is nagyon jól szolgálnak, mi több, a gyermekek élvezik, ha ezekből a könyvekből dolgozhatnak, tanulhatnak, mert nagyon ötletesek, játékosak a feladatok. Különösen a koronavírus-járvány első hullámának idején mutatkozott meg a hasznosságuk, amikor a személyes kontaktust szüneteltettük. Ilyenkor online megbeszéltem a szülőkkel, hogy mit vettek át, van-e a javulás és azt is, melyek a további feladatok. Ehhez nagyon jó „sorvezető” volt a könyvsorozat. Főleg a megkésett beszédfejlődésű gyermekek veszik hasznát, de az autista gyermekek fejlesztésében is kiváló segédeszköznek bizonyulnak. Mi több, felnőtt kórházi betegeimnél, például a stroke-on átesetteknél is használom, hiszen többen közülük elfelejtenek beszélni.

A magyar nyelvű segédeszközöket, könyveket, amelyek a magyar ajkú gyermekek fejlesztéséhez szükségesek, eddig mindig Budapesten szerezte be a logopédiai könyvesboltban, ezért is jelent számára könnyebbséget, hogy a bősi könyvesboltban már jó ideje megvásárolhatók a Látogatás-könyvek.

látogatás könyvek

A harmincéves gyakorlattal rendelkező logopédus is alátámasztja a könyvek szerzőjének tapasztalatát, vagyis hogy nagyon sok a megkésett beszédfejlődésű gyermek. Rengeteg a pösze, a hanghibás gyerkőc, akiknek többnyire már nemcsak egy-egy betű kimondása okoz gondot, hanem halmozottan jelentkeznek a problémák. Talán ez a felgyorsult világ, a túl sok inger teszi, hogy egyre kevesebb a tisztán beszélő kisgyermek.

Nem vagyok a nyelvtanulás ellen, de nagyon sok szülő mondja, hogy a gyermekek angolul hallgatják a tévében a meséket. Lehet, hogy tudnak számolni angolul, de a sárgáról nem tudják magyarul, hogy sárga, hanem rávágják, hogy yellow. Néha az az érzésem, némelyik gyermek jobban tud angolul, mint magyarul. Miközben hatéves korig egy nyelven (anyanyelven) kellene megtanulniuk jól beszélni, amire támaszkodva azután könnyebb megbirkózni a többivel. Ez nem vonatkozik a kiváló nyelvérzékű gyermekekre, akik egyszerre több nyelvet is könnyedén megtanulnak. Viszont belőlük elég kevés van

– meséli.

Szóba kerül az égető logopédushiány is. Ilyen szakemberből országszerte kevés van, eleve kevés jelentkezőt vesznek fel az egyetemre. Ráadásul Szlovákiában nincs magyar nyelvű logopédusképzés. Hamarjában fel is tudja sorolni azokat a felvidéki magyar logopédusokat, akiket ismer, ezek többsége lassan, de biztosan közelít a nyugdíjkorhatár felé.

Akik pedig Magyarországon szereznek diplomát, azoknak honosíttatniuk kell, hogy gyakorolhassák a hivatásukat. Nagyon sürgősen lépni kellene ezen a téren, mert különben egy-két évtized múlva elfogynak a magyar szakemberek,

teszi hozzá Bertók Beáta.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/42. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.