2025. február 19., 16:06

Középiskolai optimalizálás – Besztercebánya megyében főként adminisztratív változások jönnek

Az ország többi megyéjéhez hasonlóan Besztercebánya megye sem maradt ki a középiskolai hálózat optimalizálási folyamatából. Az új tanévtől kezdve 13 középiskolai kampusz jön létre, mindez úgy, hogy közben semmilyen szak nem szűnik meg, sőt még újak is indulnak. A részletekről Juhász Péter megyei alelnököt kérdeztük.

gimnazista diákok megbeszélése
Fotó: Ivan Krasko Gimnázium

A Besztercebányai Megyei Önkormányzat (BBSK) képviselői tavaly év végén fogadták el a 2025-ös költségvetést és a megyei konszolidációs csomagot, amelynek része a középiskolai hálózat optimalizálása.

A 2025/2026-os tanévtől kezdve több intézmény összevonásra kerül: így 13 kampusz jön létre, amelyekben 29 középiskola egyesül az adminisztráció szintjén. A megyei önkormányzat ezentúl 41 középiskola fenntartója lesz a jelenlegi 57 helyett.

Juhász Péter megyei alelnök közölte, hogy a jóváhagyott regionális oktatási és képzési stratégia tulajdonképpen adminisztratív változásokat hoz majd a középiskolák életébe. Kettő kivételével nem zárnak be iskolákat, az oktatási intézmények székhelye megmarad és a szakok sem szűnnek meg.

23 ezer diákkal lett kevesebb

Juhász Péter elmondta, hogy az összevonási folyamat szükségessége alapvetően abból indul ki, hogy míg húsz évvel ezelőtt 40 ezer diák volt a megye alá tartozó oktatási intézményekben, addig ma mindössze 17 ezer. Az iskolák jelenleg rossz hatékonysággal működnek, hatalmas ráfizetések keletkeznek, mivel a megyének kell pótolnia a gyerekhiányból származó kiöltségkiesést. 

A minisztérium már elindította a középiskolai hálózat racionalizálást, de a megye vezetése még ezt megelőzően úgy döntött, hogy előre lép, és saját kezébe veszi a dolgot még mielőtt kívülről kényszerítenék ránk a változtatásokat, mi magunk valósítjuk meg a szükséges intézkedéseket”

– fogalmazott Juhász Péter. Rámutatott, hogy a folyamatnak több szempontból is van jelentősége, egyik a nemzetiségi kérdés a másik pedig az, hogy sehol ne szűnjön meg iskola. Ezen alaptételek mentén próbálták úgy kialakítani a rendszert, hogy a legkevésbé fájjon az érintetteknek. 

Jelenleg úgy állnak a dolgok, hogy mindenki marad a saját helyén, amíg csak ezt fenn lehet tartani. Volt többféle variáció is, hogy milyen megoldások szülessen. Lunter megyeelnök teljes mértékben a képviselőkre hagyta, hogy minden régióban, minden járásban a helyi megyei képviselők döntsék el, hogy mi lenne a helyes megoldás, s mit tartanak elfogadhatónak, illetve elfogadhatatlannak – részletezte az alelnök. Az iskolahálózatot érintő bárminemű változásokat pedig ezentúl mindig a megyei testületnek kell jóváhagynia.

Két iskola költözik

Besztercebánya megyében tehát minden egyes iskola megmarad és az intézmények neve is megmarad. Minden épület, ami eddig oktatási funkciót töltött be ezután is ilyen funkciót fog ellátni. Kivételt képez két iskola: az újbányai Kereskedelmi és Szolgáltató Szakközépiskola, ahol fokozatos leépítésre kerül sor, majd összeolvad a zsarnócai Szakközépiskolával, valamint a másik egy gimnázium Gyetván, ahol a diákok átköltöznek az iskola közvetlen közelében lévő épületbe. Ezeknek köszönhetően a megye jelentős gazdasági megtakarításokat remél.

Losoncon a diákok alacsony létszáma miatt a Kereskedelmi Akadémia kerül összevonásra a Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskolával. 

Ivan Krasko Gimnázium
Fotó:  Ivan Krasko Gimnázium/FB

Rimaszombatban az Ivan Krasko Gimnázium (ahol kétnyelvűen, szlovákul és magyarul is folyik oktatás) lesz összevonva a Kereskedelmi Akadémiával (amelyik szintén kétnyelvű). Az oktatás az eddig használt épületekben fog folytatódni, és a diákok bizonyítványában is megmarad az intézmények neve. 

Új szakok Rimaszombatban

Rimaszombat új szakközépiskola jön létre a nyustyai szakközépiskola fiókintézményeként, amely az épülő ipari parkhoz képez majd szakembereket. A kezdeményezés szoros együttműködésben valósul meg a régió vezető munkaadóival, mint például a Winkelmann Building + Industry Slovakia, a MAD SR s.r.o, a Gemermilk s.r.o., a Roller, spol. s r.o. és más ipari cégekkel. A nyustyai szakközépiskola több éve tagja a duális oktatási rendszernek, ami azt jelenti, hogy a diákok közvetlenül a munkaadóknál szerzik meg a gyakorlati tapasztalatokat. Azok a szakképzések (szerszámkészítő, gépkarbantartó, elektromérnök, női ruházat szabó), amelyeket Rimaszombatban indítanak, kifejezetten a munkaerőpiaci igényekhez igazodnak és a jövő szakmáira összpontosítanak.

Juhász Péter kiemelte, hogy az összevont iskolák nem szűnnek meg, és minden intézmény saját helyén, különálló egységként fog működni, igaz egy közös igazgatás alatt. Pénzügyi szempontból tehát minden iskola külön kasszán fog működni, amíg nem érkezik egy felsőbb rendelet, amely más megoldást ír elő.

A cél a kiegyensúlyozottság elérése, és ennek érdekében próbálják kialakítani az iskolai tanácsokat is. Senkinek sem célja, hogy elnyomja a másikat, és minden intézmény mellett működik egy bizottság, amely a helyzet kezelésére és a folyamatok irányítására hivatott. Bár ez egy kényszerhelyzet, és nem örültek neki, Juhász Péter hangsúlyozta, hogy ha lenne elég diák, akkor nem lett volna szükség ilyen lépésekre.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.