Középiskolai felvételi 2025 – ezt kell tudnod!
Február huszadikáig kell papíralapú űrlapon vagy elektronikus úton kitölteni a középiskolai felvételi folyamathoz szükséges jelentkezőlapokat. A középiskolai felvételi folyamat Szlovákiában az elmúlt években többször is változott. Az oktatási minisztérium idén a tanév közben változtatott a játékszabályokon, így a félreértések elkerülése, valamint a helyes adatkitöltés érdekében bemutatjuk a folyamatot. Cikkünk szülőknek és diákoknak!

Az idei, 2024/2025-ös tanévet az alapiskolák végzősei abban a tudatban kezdték meg, hogy március 20-ig van idejük eldönteni azt a sorsfordító kérdést, melyik középiskolára jelentkezzenek. Az oktatási minisztériumnál 2024 decemberére ez a dátum megváltozott.
Fontos, hogy a középiskola jelentkezőlapokat a diákok törvényes képviselőinek február 20-ig kell kitölteniük. Egy elektronikus jelentkezőlapon legtöbb négy iskolát jelölhetnek meg, kettő lehet olyan iskola, ahová a felvételhez tehetségvizsga is társul.
Általában a nevelési tanácsadók két iskolát ajánlanak megcélozni. A diákok többsége az elsőnek megadott iskolát favorizálja, ott igyekszik a lehető legtöbb pontszámot megszerezni a felvételi folyamatban.
– árulja el a kilencedikes Réka portálunknak. Mint mondja, a szülőknek iskolája pedagógusai és pályaválasztási tanácsadója is segítségére van a jelentkezési lapok kitöltésénél.
A jelentkezési lapokat azon iskolák esetében, akik az EduPage rendszeren keresztül futnak egyszerűbb kitölteni. Első pontban itt rá kell kattintania a szülőnek a középiskolai jelentkezőlap kitöltése felületre, ott leellenőriznie gyermekei és a törvényes képviselők személyes adatait, és egy egyszerű filter segítségével kiválasztani azt az iskolát és szakot, amelyikre a gyermeket bejelenteni kívánja.
Arra kell figyelni, hogy a kiválasztott iskolát a tehetségvizsgával vagy tehetségvizsga nélkül felvételiztető iskolák listáján találjuk -e.
Az EduPage rendszeren keresztül nagyon egyszerű az űrlap kitöltése, hiszen a rendszer eleve tartalmazza a személyi adatokat, valamint az elmúlt évek bizonyítványait is, ugyanúgy a kilencedikes félévi bizonyítvány eredményeit. Az EduPage rendszeren keresztül is kellenek mindkét szülő adatai, de kívánság szerint be lehet állítani a „fő” törvényes képviselőt, akivel az iskola kommunikálhat.
Ha a kiválasztott középiskola nem található meg az EduPage rendszerben vagy ha alapjáraton a klasszikus papírforma hívei vagyunk, akkor a jelentkezési űrlap letölthető az oktatási minisztérium honlapjáról, illetve az általános iskolában is szívesen segítenek az igazgatók, pedagógusok és a nevelési tanácsadók is a kitöltésben. A kitöltött papírűrlapot postai úton kell eljuttatni a középiskolába.
A kitöltött jelentkezőlapokhoz igazolást is kell csatolni. Az egyik, mindenki számára kötelező igazolás a két szülő aláírását tartalmazza. Ezt a lapot az iskola nevelési tanácsadója is eljuttathatja a szülőnek, a szülők aláírják, és az elektronikus jelentkezés esetében fényképen vagy scanben csatolmányként teszik hozzá a jelentkezéshez.
Országos versenyeken való részvétel esetén a helyezésekről szóló okleveleket is csatolni lehet. Az SNI-s gyerekek esetében szükség van a pedagógiai pszichológiai központ által kiadott igazolásra és pedagógiai diagnosztikára, amely nem lehet öregebb két évnél.
Sportiskolára jelentkező diákok esetében az illetékes sportszövetség igazolása is szükséges, esetenként sportorvosé is.
A középiskolák csak az alapiskolák vezetősége által igazolt, illetve ellenőrzött jelentkezési lapokat fogadják el.
Az adott középiskola tanácsa és igazgatósága dönthet arról, felvételi nélkül vesz-e fel diákokat. A bevett eljárás az, hogy azokat a diákokat, akik 90 százalékosra teljesítik a Monitor-T9 felméréseket, felvételi nélkül veszik fel. A középiskola legkésőbb 5 nappal a felvételi előtt köteles írásos meghívót küldeni a jelentkezőnek, ezért érdemes figyelni a jelentkezéskor megadott email címek és postai címek helyességére.
A tehetségvizsgákat megkívánó intézményekben a felvételikre idén március 24-én, a jelentkezők számától függően március 25-én és 26-án kerül sor az első turnusban. A második időpont március 31., esetlegesen április 1-je és 4-e. Az eredményeket legkésőbb április 8-ig tudatják a vizsgázókkal.
A tehetségvizsgát nem kívánó középfokú intézményekben az első felvételi időpont április 30., szükség esetén május 2-a. A második terminus május 5-e, szükség esetén május 6-a.
Ezekről az időpontokról azonban érdemes tájékozódni az adott iskolánál, mert még a minisztérium oldalán és közösségi csatornáin sem találtunk egységes tájékoztatást.
A felvételi eljárások előtt az alapiskolák végzőseire még vár a Tesztelés9 monitor felmérés.