2023. március 22., 12:12

Könyvekkel a virtuális világ örvénye ellen

Both Anikó, a meliorat.io fejlesztőközpont mentálhigiénés gyakornoka nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint a tinédzserek önpusztító, destruktív és aszociális megnyilvánulásainak, a fals, irreális közminták átvételének és gyakoriságának mérséklését. Mindehhez a könyveket hívva segítségül.

A könyvklub egyik összejövetele
A könyvklub egyik összejövetele
Fotó: Both Anikó

Szélmalomharcnak tűnhet, de működni látszik. A tinédzserek számára megalapított iskolai könyvklub, amely túlmutat az olvasott könyvek elemzésén és boncolgatásán, szemléletmód-váltást kínál a fiataloknak az életminőség javítására az összejövetelek alkalmával.

A projekt lehetővé teszi az internetfüggőség által korai stádiumban fellépő lelki problémák és zavarok okainak az elhárítását, előfordulásának csökkenését, valamint a személyes kapcsolatok és az önkifejezés feljavítását.


Anikó tanárként dolgozik, a dunaszerdahelyi Magángimnáziumban oktat, ezért átfogó képe van a problematikáról:


A család és az iskolai közösség együtt alakítják és formálják a gyerekek jellemét, értékrendszerét és gondolkodásmódját, és a serdülő korosztály életének és szocializációjának fő terepei is egyben. Az iskola a személyiségfejlődés színtere, ahol a diákok napjuk meghatározó hányadát töltik és egy csomó ingerben van részük, ahol a társadalmi viszonyok is leképződnek. Nemcsak tanulnak, hanem kapcsolatokat is létesítenek tanárral, diákkal egyaránt, ez az a hely, ahol először szembesülnek az oktatási intézmény hatalmi viszonyaival, a döntéshozatal formáival.


Projektem nem terápiás céllal jött létre, viszont az iskolai egészségnevelés témakörébe tartozik és főleg a prevencióra valamint a pozitív életérzés kialakítására fektet nagy hangsúlyt.
Tárgya az internetfüggőség minimalizálására fókuszált, diákok által létrehozott és menedzselt könyvklub, melynek színteréül az iskolai könyvtár szolgál. Pedagógusként gyakran szembesülök a virtuális világ okozta fejlődési és lelki problémákkal: az önkifejezés hiányával, a társas kapcsolatok redukálásával, a saját gondolatvilág és fantázia mellőzésével, a gombnyomásos, gyors információcserére való éhségérzettel, a különböző stresszhatásokkal, a túlzott, minden területen bekacsintó megfelelési kényszerrel, önértékelési zavarral, önbizalomhiánnyal vagy akár a kóros testképzavarral.’’


A mai fiatalok körében megfigyelhető, hogy hanyatlik a fantáziájuk, önkifejezési problémák lépnek fel, mesterséges kommunikáció kerül hatalomra hangulatjelek kíséretében, elvesznek a személyes emberi kapcsolatok, megszűnnek az élő érzelmi kinyilvánítások, egyedül maradnak gondolataikkal és azokat nem hangosítják ki a külvilág felé.

Mindeközben villogó felkiáltójelet tartanak fejük fölé, hogy vegye már őket is igazán észre valaki. Mert ők itt vannak, Z - generációként, igaz a jelenkor aktív részesei, de lelkük mélyén mindegyik érzi, hogy amire a legnagyobb szükségük van az emberi bánásmód, az élő beszélgetések, hallgatások, értelmezések.

Ezt vette észre a szakember, aki a könyvekre támaszkodva talált utat a tinédzserek felé vezető labirintusban és két szakmáját gyönyörűen összekapcsolva hallgat és ad teret azoknak a fiataloknak, akik érzik a személyes kapcsolódás szükségét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.