2023. április 26., 10:01

Konferencia a digitális világ kihívásairól

Április 20-án és 21-én a pozsonyi Duna utcai alapiskola és gimnázium adott teret a DIGIT4All Erasmus + projekt egyik rendezvényének, amelyre magyarországi és szlovákiai civil szervezetek kaptam meghívást. A DIGIT4All célja, hogy új, alternatív meglátásokkal, módszerekkel segítse azon fiatalokat, akik a digitális világ kihívásaival és veszélyeivel szemben védtelenek. A projekt témái közt szerepel a hamis információk felismerése, a cyberbullying megelőzése, a digitális eszközök megfelelő használata, biztonságos tartalommegosztás, emellett pedig mentorprogram keretén belül tíz fiatal nem formális képzését is biztosítja.

A DIGIT4All konferencia résztvevői
A DIGIT4All konferencia résztvevői
Fotó: Futureg Polgári Társulás

A DIGIT4All vezető partnere a szlovákiai Futureg PT, a szervezet elnöke, Bott Domonkos Lívia a program első napján elmondta, a rendezvény gyakorlati módszerek megosztását tűzte ki céljául, amellett, hogy kapcsolatépítésre szolgál. A rendezvényt Morvay Katalin, az MTAG igazgatónője nyitotta meg, majd a DIGIT4All projekt vezetője, Mészáros Krisztina ismertette a programot és annak célját.

Sill Zsuzsanna, a gimnázium inkluzív csapatának vezetője kapott szót, aki bemutatta az iskola mentorprogramját, előadásában hangsúlyt fektetett a program módszertani alapjaira, a diákok kitartó munkájára.

Csütörtökön a magyarországi vendégelőadók egyike, a Fiatalok a nemzetért Alapítvány munkatársa, Kovács Zsófia is kihangsúlyozta, több, fiataloknak szóló programjuk célirányosan olyan, amire szívesen járnak még azok is, akiket egyébként az online világ kereteiből nehéz kimozdítani. 

Ízelítő a konferenciából
Ízelítő a konferenciából
Fotó:  Futureg Polgári Társulás

Csanda Tamás a Pozsonyban működő szakkollégium munkájával, tevékenységével kapcsolatban osztotta meg gondolatait. Az intézmény nemcsak kollégium, oltalma alatt egy összetartó közösség is működik, amely képzési, fejlődési lehetőséget kínál tehetséges diákoknak az iskolán kívül zajló fejlesztésre is.

A szervezők nagy örömére olyan előadók is hozzájárultak az esemény színvonalához, akik fiatal felnőttként már tapasztalataikról tudtak mesélni.

Pénteken Pomichal Vajk, a nagyszombati egyetem doktorandusza tartott előadást a DIGEQ projektben elért eredményekről, mesélt olyan új fejlesztésekről, amelyek a hamis információk felismerésében segíti a fiatalokat.

A pénteki programon Lelkes Dominik is részt vett, aki bemutatta a Közösen az Európia Unióért programot. Szerinte kiemelten fontos lenne a diákokkal megismertetni az EU valós működését, lehetőségeit, mert ezen a területen is hajlamosak vagyunk részismeretekre támaszkodva, könnyen legyinteni.

Zollei Patrícia, vgézős egyetemista, A fiatalok az Európai Unióban címmel tartott bemutatót. Több előadó is kiváló ötletekkel látott el bennünket, köztük Ivett Pavlis, aki jogászként, mediátorként és pedagógusként az új, nem formális tanítási eszközökre hívta fel a figyelmet.

Ízelítő a konferenciából
Ízelítő a konferenciából
Fotó:  Futureg Polgári Társulás

Vendégük volt a Közháló Egyesület elnöke is, aki tevékenységüket mutatta be, majd az Alternatíva Egyesületből Boross Tamás beszélt a magyarországi tapasztalatairól, a média helyreigazítási eljárása kapcsán, amely leginkább a hamis hírek elleni küzdelemben lehet fontos.

A projektmunkába be is kapcsolódhatnak még a fiatalok, hiszen még mindig várják azok jelentkezését, akik online képzések mellett tanulnának és fejlődnének ebben a témában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.