2021. szeptember 1., 13:32

Kisebbségi iskolák és a közoktatási reform. Kell-e aggódni?

A közoktatási reform értelmében bevezetik a nemzetiségi iskola, valamint a nemzetiségi iskolai létesítmény fogalmát. Vajon milyen újdonságokat, meglepetéseket hoz az új oktatási törvény a nemzetiségi oktatásban? Van-e okuk tartani az oktatásügyi miniszter megalomán elképzeléseitől a nemzetiségi kisiskoláknak? Erről kérdeztük Gajdács Mónikát, a Nemzetiségi Oktatásért  és Élethosszig tartó tanulásért felelős főigazgatót.

Gröhling
Illusztrációs felvétel, Branislav Gröhling oktatásügyi miniszter
Fotó: TASR

A kormány augusztus 25-én fogadta el a közoktatási törvény módosításának tervezetét, amelynek célja többek között a nemzetiségi iskola és a nemzetiségi iskolai létesítmény fogalmának bevezetése, a tanácsadási és a megelőzési rendszer komplex átalakítása és a középiskolai felvételi vizsga folyamatának hatékonyabbá tétele. Az oktatásügyi minisztérium sajtóosztálya a nemzetiségi iskolákkal kapcsolatos kérdéseinkre reagálva arra figyelmeztetett, hogy a közoktatási törvény módosítását egyelőre csak a kormány fogadta el, a jogalkotási folyamatról a továbbiakban még tanácskozni fog a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa. Ennek értelmében a törvény módosításáról szóló nyilatkozatokat csak a parlament jóváhagyás után adják ki.

Gajdács Mónika
Illusztrációs felvétel: Gajdács Mónika (balról) Filip Mónika, volt államtitkárral
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A törvénymódosítás bevezeti a nemzetiségi iskola fogalmát.

Mindenképpen pozitívum, hogy törvénybe kerül a nemzetiségi iskola definíciója. Nemzetiségi iskolának, illetve nemzetiségi iskolai intézménynek azok az intézmények nevezhetők, amelyekben az oktatási-nevelési folyamat nemzetiségi nyelven történik. Természetesen az idegen nyelv oktatásán kívül. A fent említett jellemzést a nemzetiségi iskola vagy a nemzetiségi iskolai létesítmény is kifejezheti a nevében. Szlovákia létezése óta először definiálja a minisztérium törvénybe foglalva ezeket a fogalmakat, pedig ezt hosszú-hosszú időn át szorgalmazták a kisebbségek.  

Mit jelent a törvénymódosítás a nemzetiségei oktatás tekintetében? Milyen pozitívumokat hozhat?

A középiskolai oktatás felvételi folyamatának egyszerűsítése, a tanácsadási és megelőzési rendszer átfogó megváltoztatása, a tanterv reformja, a támogatási intézkedések, a digitalizáció a nemzeti kisebbségek iskoláira is vonatkozik. Az állami oktatási program magában foglalja a gyermekek és tanulók nemzetiségi iskolákban történő nevelésének és oktatásának sajátosságait. Szintén pozitívumként tekinthetünk arra, hogy a pedagógusok és a szakmai személyzet oktatása, képzése az államnyelvtől eltérő nyelven is megszervezhető.

Ez azt jelenti például, hogy a magyar anyanyelvű, magyar nyelven tanító tanárok végre elkészíthetnék és megvédhetnék mondjuk, az atesztációs munkáikat, portfólióikat magyarul?

A 138/2019-es törvényt módosító tervezet értelmében lehetőség van a szlovák (állam-) nyelvtől eltérő nyelven végzett szakmai továbbképzésre is. Ez azt jelenti, hogy a nemzeti kisebbségek nyelvén is megszervezhető. Az a helyzet azonban, hogy ez nem érinti az atesztációkat, mert az atesztáció nem pedagógusképzés, hanem szakmai kompetenciák állami igazolása.

Módosul-e a magyar nyelv és irodalom módszertana, illetve szakmai tematikus terve, amely valljuk meg, elég szegényesen kidolgozott teljesítményi és tartalmi szempontból is más nyelvi tantárgyakhoz képest.

A tantervi reform minden területet és tantárgyat érint. A magyar nyelv és irodalom tárgya is normalizálódik.

Gajdács Mónikától azt is megtudtuk, hogy a klaszterek tekintetében a minisztériumban még folyik az osztályok diáklétszámának minimalizálásáról, illetve maximalizálásáról szóló egyeztetés. Mindenképpen lehetőség lesz kisebb létszámú osztályok berendezésére is, ha az indokolt, főleg a diákok teljesítménye szempontjából. Egy ilyen mechanizmus hatékonyabb és nagyobb rugalmasságot tesz lehetővé. Nem megerősített információink szerint a nemzetiségi kisiskoláknál figyelembe veszik majd a kisiskola helyzetét.

Konzekvenciák
A felvidéki pedagógustársadalomhoz a sajtón keresztül olyan téves információk is eljutottak, miszerint az új törvény meghatározná azt, hogy az alapiskolák alsó tagozatán minimum 13, felső tagozatán minimum 15 gyereknek kell lennie egy osztályban. Erről sem az oktatási minisztérium jogi osztálya, sem a Nemzetiségi Oktatásért és Élethosszig tartó tanulásért felelős főigazgatóság nem értesít. Megtudtuk azonban, hogy az osztályonkénti átlagos diáklétszám továbbra is két tanulóval csökkenthető, ha az adott településen a kisebbségi oktatási nyelvű iskola mellett működik államnyelvű oktatási intézmény is. Illetve az alapiskola alapítója egyedi esetekben alacsonyabb tanulói átlag osztálylétszámokat is megszabhat. Egyedi esetnek tekintendő a tanulók anyanyelvi művelődése, amennyiben a tanuló állandó lakhelyétől számított 6 kilométeres körzetében nincs semmilyen más, nemzeti kisebbségi anyanyelvű tanítási nyelvű alapiskola.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.