2022. április 9., 10:55

Jog, lehetőség és előny anyanyelven tanulni

„Olyan lesz a jövő, amilyen a ma iskolája.” Ez a bölcsesség Szent-Györgyi Alberttől származik. S nagyon úgy tűnik, igaza volt a Nobel-díjas tudósnak. Nekünk, felvidéki magyaroknak viszont nemcsak az fontos, hogy az iskolákban magas színvonalon és a 21. századnak megfelelően oktassanak, hanem az is, hogy minél több szülő a magyar tanítási nyelvű iskolát válassza gyermekének.

iskola
Fotó: Pixabay

Ezért is kísérjük minden év áprilisában fokozott figyelemmel az iskolai beíratásokat. Jövőnk szempontjából ugyanis egyáltalán nem mindegy, hány kisgyermek ül be ősszel az iskolapadokba.

Az elmúlt évek beíratási statisztikái óvatos optimizmusra adnak okot, hiszen a kiselsősök száma stagnál, 2021-ben pedig enyhe emelkedést mutatott. Bár a demográfiai mutatók továbbra sem túl kedvezőek, nem születik több kisgyermek, úgy tűnik, a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program, mely során rengeteg magyar óvoda újult meg, sőt épült is a Felvidéken, már érezteti hatását.

– Örvendetes dolognak tartjuk, hogy 2021-ben több mint 300 kisgyermekkel több kezdett magyar alapiskolába járni, mint az előző évben. Hiába, a sok új és átépített, modernizált óvoda vonzotta a szülőket. Köszönettel tartozunk a magyar kormánynak azért, hogy segítségére sietett a magyar identitású szülőknek az óvodafejlesztési programmal – mondja Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke.

Mindig nagy izgalommal és némi aggodalommal várják az iskolai beíratásokat, habár a kiselsősök végleges száma szeptember 15-ére alakul ki. Az idén, két év kihagyás után, végre jelenléti formában, akár játszóházak, nyílt napok során történhet meg a beíratás, ami egy hatéves kisgyermek életében nagy esemény, komoly mérföldkő. A pedagógusszövetség elnöke óvatosságra, elővigyázatosságra int, mivel több iskolában is fel-felüti fejét a Covid, van, ahol éppen a pedagógusgárda egy része betegszik meg.

– Szövetségünk annak is nagyon fog örülni, ha legalább annyi gyermeket íratnak be idén is, mint tavaly, de az igazi siker az lenne, ha emelkednének a számok. Mindig elmondom, hogy a magyar gyerek a magyar iskolában akár négy nyelvet is tanulhat. Az anyanyelvén kívül a szlovákot és akár még két idegen nyelvet is. S minden más tantárgyat is könnyebben megtanul az anyanyelvén. A szlovák iskolába járó magyar gyerek állandóan küzd, hiszen nyolcadikra ugyan jól megtanul szlovákul, de kérdés, hogy a többi tárgyat megértette-e. S fiatal felnőttként vajon milyen identitástudata lesz? Személyiségéből hiányozni fog a magyar kultúra, a magyar nemzeti értékek ismerete, amit felnőttkorban már nagyon nehéz pótolni. Vallom, hogy az anyanyelven való tanulás nemcsak jog, hanem lehetőség és előny is – summáz Fekete Irén.

S felidézi, hogy neki minden évben hálát ad egy anyuka azért, mert annak idején meggyőzte, írassa magyar iskolába a gyermekét. Azóta a csemete sikert sikerre halmoz az iskolában, versenyekre jár és életük egyik legjobb döntésének bizonyult, hogy a magyar iskola mellett döntöttek.

Nem opció az idegen nyelvű óvoda és alapiskola

Lacza Gergelyék családjában is készülődnek már a beíratásra. Kisfiuk, Danika szeptembertől a vásárúti magyar alapiskola kiselsőse lesz, pár év múlva pedig kishúga, Zsófika is követi.

 A családunkban fel sem merült annak a kérdése, hogy gyermekeinket milyen tannyelvű oktatási intézménybe írassuk, hiszen ez annyira természetes. Mivel magyarok vagyunk, így magyarul beszélünk hozzájuk, ők magyarul tanultak meg beszélni.

Csodálkoztam is volna, ha mondjuk japánul vagy svédül szólnának vissza. Ez annyira egyszerű, mint a faültetés. Egy cseresznyefát nem fogok rózsatáppal locsolni, habár valószínűleg nem pusztul ki tőle, de nem az a legideálisabb számára. Mivel nekünk fontos a magyarságunk, semmiképpen sem lehet opció az idegen nyelvű óvoda és alapiskola, hiszen érvényesülni akkor lehet a legjobban, ha tudjuk, kik vagyunk. Bizonyított tény, hogy gyermekkorunkban a gondolkodás, az ismeretanyag és az információ befogadása az anyanyelvünkön a leghatékonyabb – magyarázza Gergely.

Nem is érti azokat szülőket, akik álindokok – mint a szlovák nyelv tökéletes elsajátítása és a jobb érvényesülés – miatt választják a szlovák iskolát. Sok ilyen beszélgetésnek volt aktív és passzív részese.

– A legfájdalmasabb azonban az, amikor a kiselsős sírva rángatja szülei kezét, hogy ne a szlovák iskolába vigyék, hanem a magyarba. Ilyen esetben feltehetjük a kérdést: valóban jót akarunk a gyermekünknek, ha már hatévesen sír a döntésünk miatt és lelki traumát okozunk neki? És ne feledjük, ez a döntés egy életre szól!

Vonzó a családi program
Április 12-e lesz az a nap, amikor az egyházkarcsai gyermekeket beírathatják szüleik a helyi 1-5. évfolyamos kisiskolába. A jövendő kiselsősöknek nem is kell messzire menniük, elég csak átsétálniuk az óvodából az iskolába, a két intézmény ugyanis egymás közvetlen szomszédságában működik. De Dunaszerdahelyről és a környékbeli településekről is van néhány diákjuk minden évben, tudjuk meg Nagy Zsuzsanna igazgatótól.

– Jelenleg 45 tanulónk van. Diákjaink száma általában 45-50 között ingadozik, de volt már 60 tanulónk is. Iskolánk vonzereje nagyrész a családi programunkban rejlik. Ennek lényege, hogy a gyerekek mindent itt tanulnak meg az iskolában, otthon már nincs leckeírás és tanulás. Nem beszélve arról, hogy a személyre szabott oktatás is megvalósítható, és aki egyéni bánásmódot igényel, azt is meg tudjuk oldani – asszisztens bevonásával. Jelenleg három integrált tanulónk van – avat be mindennapjaikba.

Örvendetes, hogy az egyházkarcsai gyermekek, nagyon ritka kivételtől eltekintve, mind a gyönyörűen felújított épületbe járnak iskolába. A pedagógusgárda munkája dicséretre méltó. Különös figyelmet szentelnek a tehetséggondozásnak, magas színvonalon tanítják az angol nyelvet is már az első osztálytól.

Túljelentkezés és kritériumrendszer

Készülnek a beíratásra a Felvidék egyik legnagyobb magyar alapiskolájában, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskolában is. Erre április 20. és 28. között lesz lehetőségük a szülőknek. Mivel az iskolába mindig túljelentkezés van, ezért egy előre meghatározott kritériumrendszer alapján kerülnek be a diákok az iskolába.

Nagyon várjuk már az első találkozást a szülőkkel és jövendő tanulóinkkal, hiszen erre az elmúlt két év során csak korlátozott módon keríthettünk sort.

Azokat a diákokat részesítjük előnyben a felvételnél, akik a vonzáskörzetünkbe tartoznak, illetve Dunaszerdahelyen élnek, és akiknek a testvére már ide jár. Ez természetes, hogy ne kelljen a szülőnek két helyre vinni a gyerekeket – tájékoztat Masszi János igazgató.

Az iskola portálján már március végén közzétették a legfontosabb információkat a beíratással kapcsolatban. Ezeket érdemes átolvasniuk a szülőknek, mielőtt kézen fogják csemetéjüket és elindulnak vele az iskolába.

Megjelent a Magyar7 2022/14. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.