2025. április 30., 11:51

Jobb támogatás a szlovákiai diákoknak: új finanszírozási szabályok a 2025/2026-os tanévtől

A Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma bemutatta a támogató intézkedések finanszírozásának frissített módszertanát, amely a 2025/2026-os tanévtől lép érvénybe. Az új szabályozás a gyakorlati tapasztalatokra építve a gyermekek és diákok számára nyújtott támogatás elérhetőségének és hatékonyságának növelését célozza minden típusú iskolában.

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker
Fotó: TASR

A legfontosabb változások egyike, hogy a pedagógiai asszisztensek és az iskolai támogató csapatok tagjainak minimális óraszáma az eddigi 0,25-ről 0,5-re emelkedik. Ezzel a minisztérium az iskolák azon problémájára reagál, hogy a kis óraszámú állások gyakran betöltetlenek maradtak, vagy a hozzájuk rendelt forrásokat nem tudták hatékonyan felhasználni, így azok visszakerültek a tárcához. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy a kisebb iskolák is nagyobb óraszámú támogatást kapjanak, amit eddig nem érhettek el.

A minisztérium egy pilotprogramot is indít, amelynek célja az iskolapszichológusok és speciális pedagógusok elérhetőségének növelése. Az új rendszerben ezeket a szakembereket a Tanácsadó és Megelőző Központok (CPP) alá rendelik, így hatékonyabban tudják kiszolgálni a kisebb iskolák igényeit, amelyek eddig nem tudtak saját szakembert alkalmazni, vagy csak minimális óraszámot biztosíthattak számukra. A „közös” szakemberek elosztásánál figyelembe veszik például a speciális nevelési-oktatási igényű gyermekek arányát, valamint olyan mutatókat, mint az évismétlés vagy a magatartási problémák miatti romló osztályzatok. A CPP-k által biztosított óraszámok listáját és a kapcsolódó iránymutatásokat külön közzéteszik.

A pedagógiai asszisztensek és támogató csapatok finanszírozott óraszámainak száma nem változik az előző tanévhez képest, de az új módszertan rugalmasabbá teszi az óraszámok elosztását az összetett iskolák különböző részlegei között, igazodva a diákok aktuális szükségleteihez.

A gyakorlati visszajelzések alapján jelentős adminisztratív egyszerűsítés is történik: a támogató intézkedések céljára vonatkozó frissített nyilatkozatokhoz már nem kell duplikált mellékleteket csatolni, és az iskolák világos, gyakorlati útmutatást kapnak az adatok diagnosztikai jelentések és szakvélemények alapján történő helyes kitöltéséhez. Továbbá a szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek számára nyújtott támogatás felhasználási lehetőségei is bővülnek: az iskolák például reggelit, tízórait vagy más étkezést biztosíthatnak ezekből a forrásokból.

A minisztérium várakozásai szerint az új finanszírozási rendszer hozzájárul a támogató csapatok hatékonyabb működéséhez, az elérhető szakemberek igazságosabb elosztásához, valamint a szlovákiai iskolákban tanuló gyermekek és diákok körülményeinek javításához.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.