Hittel és erénnyel keresd a hírnevet – felvette Károlyi gróf nevét a vágfarkasdi magyar alapiskola
A vágfarkasdi magyar alapiskola új, hivatalos neve: Károlyi József Alapiskola. A névadó ünnepségre megérkezett a Svájcban élő Károlyi József gróf is, hogy közösen emlékezzen névadó elődjéről és megerősítse a grófi család barátságát a mátyusföldi településsel.
Farkasd több mint kétszáz esztendeig tartozott a múltban a Károlyi grófok által kormányzott tótmegyeri uradalomhoz. A Károlyi család építtette a farkasdi katolikus iskolát és a község katolikus templomát, de hozzájárultak a református templom építéséhez is.
Károlyi József gróf 1803-ban hunyt el Bécsben, a felesége lelkére kötötte, hogy az utódaikat magyar szellemben neveljék. Később ezek az utódok a reformkor kiemelkedő alakjai lettek, és bár a 20. század vérzivataros évei sok kárt hoztak a Károlyi nemesi családba is, a Farkasddal köttetett jó viszony máig nem szakadt meg, a templom és iskolaépítő Károlyi József gróf ük-ükunokája, a ma Svájcban élő Károlyi József mindig szívesen tér „haza” Farkasdra.
Tette ezt most is, részt vett az ük-ükapjáról elnevezést nyert iskola hivatalos névadó ünnepségén és az emléktábla leleplezésén. Károlyi gróf jól beszél magyarul, a névadó ünnepség után elárulta, azon kevés nemesi családok egyikének sarja, ahol még az utódok is beszélik a magyar nyelvet. Sajnos szlovákul nem tud, de bírja a német, angol, francia és magyar nyelvet.
„Olyan ez most, mintha ez az én iskolám lenne, hiszen engem is Károlyi Józsefnek hívnak” – mondja a jó humorral és emberi közvetlenséggel megáldott gróf nevetve.
A gróf azt kívánja az iskola növendékeinek és nevelőinek, legyenek sikeresek az életben és érjék el életcéljaikat.
A Károlyi család rövid történetét és a Vágfarkasdhoz fűződő viszonyát a Vágsellyei Állami Levéltár nyugalmazott igazgatója, Novák Veronika mutatta be a névfelvételi ünnepségen. A Károlyi József Alapiskola diákjai színvonalas műsorral erősítették meg a magyarságba vetett hitüket. Az iskola új himnuszt is kapott, amelyben szerepel a névadó gróf is. „Együttműködés az erőnk, tiszteljük a múltunkat, a tanulás a jövőnk” – énekelték kórusban a diákok. A szülői munkaközösség nevében Polgár Tímea bíztatta tartásra és becsületre az iskolai munkához kötődő tanárokat és diákokat, és kifejtette reményét, hogy a farkasdi magyar iskola továbbra is kiváló szellemi műhely lesz.
A névfelvételi ünnepség háziasszonya Keresztesi Ildikó, a Károlyi József Alapiskola igazgatója volt. Kifejtette, egy ilyen lépés mérföldkő és nagy felelősség is egyben egy oktatási intézmény életében. Miután röviden bemutatta az alapiskola történetét és viszonyát a grófi családhoz, sikeres működést kívánt minden oktató-nevelőnek, diáknak és tisztelettel köszönte meg a munkát minden valahavolt kollégájának.
Kifejtette, az iskolában hatékony oktató-nevelő munka folyik a magyar nyelv szellemében, mivel az anyanyelven szerzett tudást a legnagyobb kincsnek tartják az intézmény berkeiben. A legsikeresebb diákokat minden évben a Csiffy-díjjal tüntetik ki, amelyet Csiffáry Aranka alapított. Az igazgatónő megígérte, hűek lesznek a Károlyi József névhez.
– fejtette ki ünnepi beszédében Restár János, Vágfarkasd polgármestere.
A névadóünnepség után Erdélyi Pál tiszteletes és Varga Róbert atya megáldották és felszentelték az iskola új névtábláját. Az ünnepség a magyar Himnusz eléneklésével ért véget.