2021. július 1., 08:35

Gyötrelmes iskolaév után könnyed vakáció?

Eljött a bizonyítványosztás ideje. Két hónapig zárva lesznek az iskolák. De ez most nem lesz olyan felszabadító érzés, mint azelőtt, hiszen az év nagyobbik felében is zárva voltak. Megváltozott minden, amióta a vírus megjelent. Főszerepet kapott a virtuális világ, és személytelenebbé vált az oktatás is.

iskola diák
Fotó: Pixabay

Sok pedagógus panaszolta, hogy az újdonság varázsa csak pár hétig tartott, utána a gyermekek egyre inkább elcsüggedtek. Eltűnt a motiváció, a fásultság tavaszra már szinte tapintható volt. A pedagógusok elfáradtak, hiszen kétszer annyit dolgoztak fele hatékonysággal.

Hogy mit hoz a nyár és főleg az ősz, az még egy nagy kérdőjel. Senki se szeretné, hogy megismétlődjék a tavalyi forgatókönyv. Elég volt az online iskolából, inkább ülünk maszkban az osztályteremben, csak együtt lehessünk.

A pedagógus pótolhatatlan

Nagy Árpád, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola igazgatója szerint az iskolavezetőknek legfeljebb kéthetes szusszanás jut a vakációból, a többi időt elviszi az háttérmunka, amit nyáron kell elvégezni. Többek között ilyen az augusztusi kéthetes nyári iskolatábor előkészítése.

Kaotikus iskolaévet tudhatunk magunk mögött. Az utasításokat későn kaptuk meg, ami egyik nap még érvényben volt, az másnap már nem. A rengeteg negatívum mellett egyetlen pozitívumként talán azt említhetném, hogy azok a pedagógusok, akik eddig nem használták az internetet az oktatásban, most rákényszerültek, hogy megbarátkozzanak vele és képezzék magukat. Mi az iskolaévet egy ilyen képzéssel indítottuk, amit hamarosan a gyakorlatban is alkalmazni kellett, mert betört a járvány második hulláma. Reméljük, több ilyen iskolaévünk nem lesz, mert az online oktatás is bebizonyította, hogy a pedagógus pótolhatatlan.

Azt is elárulja, hogy elég sok gyermekkel vannak gondjaik. Főleg a problémás szülők problémás gyerekeivel. Nem is mindig a technikai adottságok hiányoznak, mert telefon vagy számítógép a legtöbb családban már van, csak nem arra használják, amire kellene. Néhány gyerek jóformán alig kapcsolódott be a távoktatásba, a szülők ennek nem tulajdonítottak jelentőséget, aminek sok esetben bukás lett az eredménye.

Az iskolánkban azt is biztosítottuk, hogy akiknél otthon nem voltak meg a feltételek az online oktatáshoz, benn az iskolában, a számítástechnikai teremben, a járványügyi előírásokat betartva tanulhattak. De ezzel sem élt mindenki. Amikor tavasszal visszatértek a gyerekek, külön figyelmeztettük a problémás tanulókat, hogy kapják össze magukat, de az ingerszegény környezetből érkező diáknál ez többnyire nem váltott ki semmilyen reakciót. Az igazsághoz tartozik, hogy márciusra általában már mindenki, a diákok és a pedagógusok is elfásultak. Amikor a gyerkőcök végre visszatérhettek az iskolába, elszabadultak, mint a csikók, akiket kiengednek a rétre. Bizony, fegyelmezni kellett őket.

Az iskolavezető szerint

leginkább a kiselsősök sínylették meg, hogy sokáig zárva voltak az iskolák, és náluk kellett a legtöbbet segíteniük a szülőknek. Embertelen, hogy mit kellett bepótolni az utolsó két és fél hónapban a pedagógusoknak.

Ráadásul a járvány miatt nagyon sok szülő kér halasztást a gyermekének, még egy évig járatja óvodába, ami éppen annak tudható be, hogy félnek, ősszel ismét online oktatás lesz, és rájuk hárulna a tanítás jó része. Emiatt jövő ősszel jelentősen megugorhat az elsősök száma, és nem biztos, hogy mindegyiknek jut hely az alapiskolában.

Ami az őszi iskolakezdést illeti, arról Nagy Árpád azt gondolja, már nem fogja őket váratlanul érinteni, ha esetleg néhány hétig újra az online térben kell tanítaniuk, habár ez az, amit senki se szeretne.

vakacio
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel
Mindenkin erőt vett a zoom-fáradtság
Sikeres évet tudhatunk magunk mögött, hiszen befejeztük az iskolánk felújítását

– mondja Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója.

Örömre ad okot az is, hogy 82 diákunk érettségizett, valamint 100 új elsősünk és 13 primósunk, vagyis harminccal több diákunk lesz ősztől. Ha viszont összesítem az elmúlt tanévet, rossz tapasztalat, hogy a 10 hónapból alig pár hónapot töltöttek diákjaink az iskolában. Több felmérés eredményét is láttam az utolsó időkben, s mindegyik azt mutatja, hogy a pedagógusok 60-70 százaléka nagyon nehezen viselte ezt a tanévet, nem vált be annyira az online oktatás, ahogy azt az illetékes tárca vezetője is próbálta eladni. Az egészből az a nagy tanulság, hogy ha ez sokáig így működik, az egész iskolarendszer a padlóra kerül.

És még nem tudjuk, mit hoz az ősz, teszi hozzá, A delta mutáns elterjedése reményei szerint már nem fog országos és tartós iskolabezárásokhoz vezetni, inkább tartja elképzelhetőnek, hogy egy-egy iskolát vagy osztályt csuknak be egy-két hétre. Az online oktatással alapjában véve nincs gond, de mindenki belefáradt, a diákokon és a tanárokon erőt vett a karantén- vagy zoom-fáradtság.

Az előttünk álló két hónapban minden diáktól azt kérem, pihenje ki magát. Kapcsoljon ki, tegye félre a kütyüket. A tavaszi iskolakezdés után azt vettük észre, hogy nehezebben rázódtak vissza a diákok, hirtelen soknak érezték a tanulnivalót, pedig kéthetes adaptációs időt is hagytunk nekik. Ezalatt nem volt feleltetés, sem írásbeli. A tornatanárok szerint a gyermekek kondíciója sokat romlott, többen elhíztak a hosszú bezártság alatt, és nem tudtak úgy teljesíteni a tornaórán, ahogyan elvárható lenne. Ezért eggyel megnöveltük a tornaórák számát, hogy kicsit formába hozzuk őket

– teszi hozzá a neves iskola nemrég újraválasztott vezetője, nem titkolva, hogy a tanártársaira is ráfér a pihenés, nagyon megterhelő volt számukra ez az iskolaév. Arra is kéri őket, hogy lehetőleg júliusban menjenek nyaralni, hogy az iskolakezdésre már mindenki túl legyen az esetleges karanténon, és zökkenőmentesen indulhasson az új tanév.

A diákok oltásáról szólva elmondta, minden hónapban levéllel fordul a szülőkhöz és a diákokhoz, amelyben a regisztrációhoz szükséges információ és link szerepel, s arra kéri őket, ha lehet, jelentkezzenek az oltásra.

Nincs más megoldás. Nemrég jártam egy orvoskonferencián, ahol a járvány volt a téma. Ott is elhangzott egy magyarországi professzor szájából, hogy addig nem lesz nyugalom, amíg a 3 évnél idősebbeket be nem oltják koronavírus ellen. Mintha már elfelejtettük volna, hogy hetven évvel ezelőtt gyermekek tízezrei estek a diftéria áldozatául. A covid az iskolák számára azért jelent reális veszélyt, mert ez ellen őszig az iskolaköteles gyermekek nagyon kis része lesz beoltva.
 
Új motivációs eszközökre, kreativitásra lesz szükség
A bizakodással indult tanév után alig pár héttel az iskoláknak, a pedagógusoknak és a szövetségünknek is különleges, ismeretlen feladatokkal kellett szembenézniük. Számos intézkedéssel, tanáccsal, online előadásokkal, pályázatokkal, konkrét segítséggel igyekeztünk az oktatás hasznára lenni. Az együttműködés és az összefogás meghozta a gyümölcsét, s ebben mi is jelentős szerepet vállaltunk. Nagy múltú rendezvényeink zöme átkerült a digitális térbe, és igyekeztünk, hogy a pedagógusoknak és a tanulóknak a tőlünk telhető leggyorsabb és leghatékonyabb segítséget nyújtsuk, érezzék, hogy nem maradtak egyedül a gondjaikkal

– értékeli a 2020/2021-es tanévet Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke.

Hozzáteszi, mostanra mindenki számára világossá vált, hogy a távoktatás nem működik olyan hatékonysággal, mint szeretnénk, átmeneti, áthidaló megoldásnak azonban elfogadható. A járvány okozta szükségből sok pedagógus tudott erényt kovácsolni, és ez a gyakorlati tudás a koronavírus utáni világban sem fog kárba veszni.

A legfontosabb tanulságok közé tartozik, hogy a digitális technikának a továbbiakban is helye lesz az oktatásban, de nem helyettesítheti az élő tanítást, a tanító személyes jelenlétét, az emberi kapcsolatokat. Ez a fajta oktatás megköveteli a tanuló felelősségteljes magatartását és tudatosságát, erre azonban nem mindegyikük érett. A szülői magatartás is sokat nyom a latban. A képzett szülő, a jó családi háttér, a segítő környezet megkönnyíti a tanuló és a tanító munkáját. Ugyanez ellenkező előjellel szomorú eredményre vezet.

A távoktatás kényszere azzal is szembesítette a kollégákat, hogy a tantárgyi tartalmak sok esetben elavultak, nem ösztönzik a diákokat a tudás megszerzésére. Sokan most döbbennek rá, hogy a digitális térben mennyi, eddig ki nem használt motivációs eszköz van.

Most igazolódik be, amit az oktatási szakértők már évek óta sürgetnek, hogy a tanulás módszertanát mielőbb meg kell változtatni. A koronavírus utáni világban is erény marad, amit a mostani szükség megerősít: az oktatás differenciálása, vagyis az egyéni bánásmód erősítése, az új motivációs eszközök felhasználása és a tanulók kreativitásának a középpontba állítása.

Fekete Irén szerint a gyötrelmes iskolaév pozitívuma, hogy a pedagógusok közötti szakmai együttműködés, ami sok esetben nem volt problémamentes, most létszükségletté vált. Az egymásra utaltság közelebb hozta egymáshoz a kollégákat. A tanári szobák helyett most a legkülönfélébb digitális platformokon keresztül zajlik a korábban sokszor hiányzó napi tapasztalatcsere.

Mit hozhat a szeptember?
Sajnos nincs a kezünkben varázspálca. Csak azt tudjuk, hogy az intézményvezetőink tisztában vannak a helyzettel, és mindent megtesznek azért, hogy gondos és előrelátó tervezéssel optimális módon biztosíthassák a következő tanév megkezdését

– mondja az SZMPSZ elnöke.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/26. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.