2025. május 12., 17:02

Gyökerektől a jövőig – Isten éltesse a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségét

Gyökerektől a jövőig lett a jelmondata a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége készülő emlékülésének. Az idén 35 esztendeje a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége megalakulásának. 1990. január 13-án, a Nyitrai Pedagógiai Főiskola díszterme volt az alakuló konferencia színhelye, majd 1990. május 12-én, Komáromban került sor a szervezet első közgyűlésére.

2022-04-23 Rozsnyó, pedagógustalálkozó, SZMPSZ,
Fotó: Fábián Gergely

A szövetségnél mindig a jövőre és a minőségi oktatásra gondolunk. Mint civil szervezetnek ez is a feladatunk, hogy továbbképezzük pedagógusainkat és megőrizzük az anyanyelvi oktatást.

Rendkívül tiszteljük elődeink úttörő munkáját, akik elsőként a Kárpát-medencében felismerték annak szükségét és lehetőségét, hogy létrejöjjön egy hazai magyar pedagógusokat tömörítő országos civil szervezet, amely értük, a hazai magyar iskolákért, a szlovákiai magyar közoktatásért tevékenykedik.  Ez történelmi tett volt. Az alapítók harcos, felelősségteljes, bátor kiállása a magyar oktatás védelme és felemelése érdekében tiszteletre méltó, és gondoskodunk arról, hogy ne merüljön el a feledés homályában, sőt meg se fakuljon ragyogása

– hangsúlyozza ünnepi beszélgetésünk során Fekete Irén, a szövetség országos elnöke.

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége ugyanis dupla ünnepre készül. Harmincadik évfordulója van ugyanis idén a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Országos Találkozójának – „Rozsnyónak“. Valamint pont ma, május 12-én ünnepli első közgyűlésének 35. évfordulóját a három és fél évtizedet megélt szövetség.

Az elnökasszony elárulta, az elnökség döntése alapján a két évfordulót egybevonták. Az első közgyűlésre harmincöt évvel ezelőtt Komáromban került sor, a jubileumi ünnepséget Rozsnyón tartják május 17-én, hiszen az is a célja a szövetségnek, hogy az egész Felvidéket át tudják szőni rendezvényekkel.  

A közoktatási konferencia eddig mindig plenáris ülésekből tevődött össze, most úgy döntött az elnökség, hogy ünnepi formát kap a rozsnyói találkozó. Az évfordulós emlékülésen Ádám Zita fogja összefoglalni az első korszakot, a második korszak resuméjére Vörös Máriát kérték fel, az utóbbi éveket Fekete Irén elemzi ki. Az egyes szakaszokat színes kultúrműsorral díszítik majd.

Nagyon hálás vagyok a területi választmányoknak, hogy méltón teszik a dolgukat. Örülök, hogy az utóbbi években rengeteg szakmai nap volt és van is, ahol a régió pedagógusait rántják össze, azokat az igényeket kielégítve, amelyekre az adott térségben éppen szükség van. Megérdemlik ezek a területi választmányok, hogy a munkájukat értékeljük – emlékplaketteket kapnak majd“

– magyarázza az országos elnök.

Az SZMPSZ szoros baráti és partneri kapcsolatot ápol a Kárpát-medencei szervezetekkel, szövetségekkel. A partnerek nevében Burus Siklódi Botond, a Románia Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke mond majd ünnepi beszédet. A támogatók és baráti partnerek is emlékplakettet kapnak.

A jubileumi ülés második szakaszában kerekasztal beszélgetésre kerül sor - Ádám Zitával, Fodor Attilával és Tamás Erzsébettel, aki a helyi területi választmány elnöke. Arról beszélgetnek majd, hova is alakult Rozsnyó. Szakmaiság, elkötelezettség, közösség témája lesz az asztalon.

Az elnökség javaslatára a múlt és a jövő is kezet fog majd egymással. A régi, hagyományos díjakat most nem osztják ki, ezek helyett az ifjú ígéretes pedagógusokat jutalmazzák, motiválják.

„A területi választmányok kapták feladatul, hogy az alapszervezetek jelöljenek díjra egy fiatal pedagógust 35 éves korig. Így 13 ifjú pedagógus áll majd ki Rozsnyón, hogy  díjat vegyen át. Ezzel a díjjal motiválni szeretnénk a fiatalokat a tanári pályán való megmaradásra és az értékek megőrzésére“ – magyarázta Fekete Irén. Nem csak az ígéretes pedagógusokat díjazzák, de a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjasok is kaptak meghívást. Ezt az elismerést az elmúlt három és fél évtized során összesen harmincöten kapták meg, közülük tizennyolcan már az égi katedrán állnak.  

A Magyar Kormány a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége fő támogatója. Az ünnepi ülésre Tóth László, főosztályvezető úr (Nemzetpolitikai Államtitkárság), és a napokban frissen kinevezett pedagógiai innovációk előmozdításáért és a családbarát oktatási környezet erősítéséért felelős miniszterelnöki biztos, Balatoni Katalin is megérkezik. Valamint ünnepi köszöntőt mond Petőcz Kálmán főosztályvezető (SZK Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma Nemzetiségi Oktatásügy Fejlesztése Osztály) és Gubík László a Magyar Szövetség országos elnöke. A pedagógusokat köszönti Drengubiak Mihály Rozsnyó alpolgármestere is.

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége 2025. május 17-én 9:00 órai kezdettel Rozsnyón, a történelmi Városháza dísztermében tartja ünnepi ülését.

1990. május 12-én tartotta első közgyűlését a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma ezzel a dátummal jegyezte be a szlovákiai magyar közoktatásban dolgozó pedagógusok szakmai érdekvédelmi civil szervezetét. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége a szlovákiai magyar pedagógusok, tanügyi dolgozók, oktatásügyi szakemberek jogilag önálló, független, nyitott, demokratikus elvekre épülő szakmai és szakmai érdekképviseleti szervezete, amely a polgári társulásokról szóló 83/1990. számú törvény értelmében került bejegyzésre.

A pedagógusszövetség célja elősegíteni a magyar nemzeti kultúra megismerését, erősíteni a nemzeti identitást, tevékenyen részt vállalni a szlovákiai oktatásügy fejlesztésében és feladatai megoldásában, érdekképviseletet gyakorolni a szlovákiai magyar közösség sajátos oktatásügyi kérdéseiben, megóvni, megerősíteni és kiterjeszteni a magyar nyelvű nevelés és oktatás meglévő jogi és intézményes kereteit, támogatni az intézményhálózat fejlesztését, szakmailag segíteni a szlovákiai magyar pedagógusok, tanügyi dolgozók, oktatásügyi szakemberek fejlődését és a szlovákiai magyar nevelési-oktatási intézmények fejlesztését.

A Pedagógusszövetség szakmailag elkötelezetten, mérvadó érdekképviseleti szervezetként igyekszik hatást gyakorolni a szlovákiai magyar közoktatás jelenére és jövőjére, az óvodai neveléstől az alap-közép- és felsőoktatáson át az élethosszig tartó képzésig nemzeti közösségünk anyanyelvű nevelésének és oktatásának megőrzése és fejlesztése érdekében. Teszi mindezt a oktatás-nevelési intézményekkel, a helyi és megyei önkormányzatokkal, civil szervezetekkel, a hazai magyar politika képviseletével együttműködve.

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének 13 területi választmánya van, legfelső szerve a 35 tagú országos választmány.

A szervezetet megalakulásától elnökként irányították: Pukkai László, Lovász Gabriella (megbízott), Sidó Zoltán, Hecht Anna (megbízott), Ádám Zita, Pék László, Jókai Tibor, Vörös Mária (megbízott). 2018. október 27-től a szövetség elnöke Fekete Irén, munkáját tíztagú elnökség segíti.

A szervezet központi irodája Komáromban működik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.