2023. április 29., 18:53

Fenntarthatóság, hungarikumok és iskolai örömök Nagymácsédon

A felvidéki iskolák közül a Nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskola is bekapcsolódott a magyar kormány által támogatott Fenntarthatósági Témahét feladataiba. A diákok komoly ismeretekkel és élményekkel gazdagodtak. A témahét fővédnöke Áder János, Magyarország korábbi köztársasági elnöke.

Fenntarthatóság hete
Fenntarthatóság hete a nagymácsédi magyar iskolában
Fotó: Szomolai Andrea

A Fenntarthatósági Témahét Magyarországon 2016 óta kerül megrendezésre.

A Belügyminisztérium a köznevelésben 2023. április 24. és 28. között hirdette meg a Fenntarthatósági Témahetet, amelynek célja, a fenntarthatóság üzenetének elterjesztése iskolai keretek között.

Minden magyarországi és határon túli nevelési-oktatási intézmény a munkatervében meghatározott módon vehetett részt a Témahéthez kapcsolódó programokon, illetve szervezhette meg az adott témával összefüggő tanítási órákat, foglalkozásokat.

A Témahétre az egész Kárpát-medencéből – így a határon túlról is – csatlakozhattak magyar nyelven oktató általános iskolák és középfokú oktatási intézmények. A 2022/2023-as tanév kiemelt témái a biodiverzitás, a fenntartható értékek, az energia és a hulladék.

A megadott témákat három korosztály (alsó tagozat, felső tagozat, középiskola) számára készült tematikus óratervek és mintaprojektek segítségével tudták feldolgozni a tanárok.

A felvidéki iskolák közül a Nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskola elsőként regisztrált a témahétre.  A tanári karnak Narancsík Szilvia igazgatónő vetette fel az ötletet, aki rendkívül boldog volt attól, ahogy az iskola tanárai kreatívan és lendülettel vetették bele magukat a témák feldolgozásába, új ötleteket és új színt is belevittek az online felületeken megadott oktatócsomagokhoz.

Fenntarthatóság hete
Fenntarthatóság hete a nagymácsédi magyar iskolában
Fotó:  Szomolai Andrea
A tanév elején kaptuk a felhívást, hogy a határon túli iskolák is bekapcsolódhatnak a projektbe. Úgy tudom, a Felvidékről kevés iskola kapcsolódik be ebbe a lehetőségbe. Mielőtt bemutattam volna a tanárainknak a témákat, részt vettem egy képzésen a Selye egyetemen. A fenntarthatóság hetének témáit a tanítási órák keretén belül oldottuk meg”

– magyarázta Narancsík Szilvia.

Az iskola alsó- és felsőtagozatos diákjai mögött színes hét áll. Foglalkoztak az erdő, az állatok, a növények témájával – ki is látogattak a helyi erdőbe, illetve az ökoudvarba is. Az értékeink fenntarthatóságának függvényében megtekintették a nagymácsédi múzeumot, földrajzórán egy térkép segítségével a helyi szobrokat, építészeti értékeket kutattak fel. A matematikaórán „zöldmatekkal” foglalkoztak, az informatikaórán a hulladék szelektálásáról készítettek plakátokat, magyar nyelv és irodalom órán pedig a hungarikumokkal ismerkedtek meg az ötödik és hatodik osztályos diákok, akik leginkább azt élvezték, hogy megkóstolhatták az egyes hungarikumokat, mint a gyulai kolbászt, a Pick szalámit és az eredeti dobostortát.

Az értékeink fenntarthatóságának szellemében Szlezák Erika operett- és nótaénekes is ellátogatott az iskolába, hogy a hungarikumokon belül a magyar nóta és az operett világával ismertess meg az alsó- és felsőtagozatosokat. Az iskola hetedikes diákjai a közelmúltban Komáromban vettek részt az SZMPSZ által szervezett versenyen, ahol a fényszennyezésről tartottak előadást, ezt a prezentációt előadták iskolatársaiknak is.

Fenntarthatóság hete
Fenntarthatóság hete a nagymácsédi magyar iskolában
Fotó:  Szomolai Andrea

A nagymácsédi magyar iskolába tizenhárom tanulót írattak be a jövő tanévre. A ballagó óvodások közül mindössze egy tanulót írattak szülei a galántai magyar iskolába. A statisztikák szerint 11-13 gyerek várható a magyar iskola első osztályába a következő években is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.