Elveszhet a Brüsszeltől kapott pénz az iskoláknak szánt laptopokra
Az oktatási minisztérium azt ígérte, a diákok 40 millió euróért kapnak laptopokat és táblagépeket, de eddig még semmit sem küldtek az iskoláknak. Pedig ez lett volna az egyik legnagyobb beruházás az oktatásba. Mivel a laptopok nem érkeztek meg, egyes igazgatók a saját költségvetésükből biztosították azokat. A minisztériumnak kevesebb mint egy éve van arra, hogy a technológiát eljuttassa az iskolákhoz, és értékelje annak az előnyeit, ellenkező esetben a Brüsszelből kapott pénz elveszik.

A világjárvány során a számítógépek voltak a tanulás legfontosabb eszközei. A diákok a gyerekszobákból csatlakoztak a tanórákhoz, a tanárok pedig a képernyőn keresztül beszéltek hozzájuk. A hónapokig tartó online oktatás azonban felhívta a figyelmet a technológia elavult állapotára egyes iskolákban. A gyors segítséget az a 40 millió euró jelentette volna az Európai Uniótól, amelyből több mint 60 ezer laptopot és táblagépet kellett volna az államnak az iskolák számára vásárolnia, írja a hnonline.sk portál.
A távoktatás már rég a múlté, de a pedagógusok és a diákok még egyetlen eszközt sem kaptak a csomagból.
A folyamatot ugyanis jelentős mértékben lassítja a bonyolult közbeszerzés. A tárca jelenleg a technológiai előrendeléseket fogadja és dolgozza fel, közbeszerzési körökre bontja azokat, amihez alapanyagokat készít.
– közölte a tárca kommunikációs osztálya.
A tárcának a REACT-EU program keretében 20 millió euró értékben több mint 30 000 digitális eszközt, több száz számítógépes tantermet és digitális koordinátort kellett kifizetnie az általános iskoláknak. A megspórolt európai forrásokból további 20 millió euróért 30 ezer felszerelést kellett volna biztosítania a középiskolák számára, valamint csaknem 600 számítógépes tantermet és további koordinátorokat.
Mivel a valaha volt legnagyobb oktatási beruházásról van szó, egy szokványos pályázat igen sok adminisztrációt és rendkívül munkaigényes ellenőrzési folyamatot vonna maga után.
Az iskolákra nehezedő esetleges terhek csökkentése érdekében a minisztérium elindította a jogszabály módosítását, és egy dinamikus beszerzési rendszert hirdetett meg, amely széles ajánlati skálát tesz lehetővé, és biztosítja a rövid időn belüli optimális forrásfelhasználást.
Az év elején értékelték azokat a cégeket, amelyek a versenypályázatban a technológia szállítása iránt érdeklődtek. Kidolgoztak e tárca így szerette volna a rendszerhibákat kiküszöbölni. Az első rendeléseket idén áprilisban és májusban kellett leadni, és akkora tervezték a szállításukat is.
A technológia azonban még mindig nem érkezett meg,
pedig a Ján Horecký vezette minisztérium azt állítja, hogy a közbeszerzés első fordulóinak az elkövetkező napokban el kell indulniuk. „Az utolsó berendezéseket még a jelenlegi tanév vége előtt el szeretnénk juttatni az iskolákba” – erősítette meg a tárca kommunikációs osztálya.
A technológiai piac helyzetét a chipválság is negatívan befolyásolja, egyes berendezésekre több hónapig is várni kell. A Slovensko.Digital ügyvezető igazgatója, Peter Kulich szerint a nagyszámú készülék cseréje nem egyszerű folyamat. „Ha célirányos forrásokról van szó, amelyek felhasználhatósága időben korlátozott, ez nyomást jelenthet és teret adhat a nem hatékony beszerzéseknek” – mutatott rá a szakember.
Tény, hogy a pénzeszközök kimerítésének ideje fogy. A projektet jövő novemberre be kell fejezni.
– reagált Viktor Križo, a Szlovák Pedagóguskamara pszichológusa, aki szerint a források már nem teljesítik az eredeti célt, ami a gyors segítség lett volna a járvány idején.
A digitális ugrást még 2021 májusában jelentette be Branislav Gröhling akkori oktatási miniszter. Az első tanároknak tavaly szeptemberben kellett volna megkapniuk a számítógépeket. Az iskolák azóta több online kérdőívet is kitöltöttek, amelyekben ecsetelték a technikai felszereltségük állapotát és az igényeiket. „
– tájékoztatott a minisztérium.
A strukturális alapok bizottságának tagja Viktor Križo, a tanári kamara képviselője is. Elmondása szerint arra figyelmeztette a bizottság tagjait, hogy manapság az iskoláknak sokkal nagyobb szükség lenne pszichológusokra, mint tabletekre, mivel egyre több ott az erőszak. „A minisztériumnak nem sikerült enyhítenie a járvány következményeit.
– mondta.
Peter Zmeko oktatási elemző szerint azonban ebben a szakaszban már nem lehet a pénzeszközöket más célra átcsoportosítani, mivel a jóváhagyására nem maradt elég idő. „Előfordulhatna, hogy elveszítjük a pénzt, és az iskolák semmit sem kapnak. Jobb megoldás, ha legalább a digitális eszközöket megkapják” – összegzi a szakember.