2020. április 29., 13:58

Elmaradt érettségik – tanárok és diákok szemével

Branislav Gröhling oktatásügyi miniszter bejelentése szerint a vírushelyzet miatt idén elmaradnak az írásbeli és szóbeli érettségi vizsgák. Utánajártunk, hogyan fogadta néhány felvidéki pedagógus és érettségi előtt álló diák a vizsgák eltörléséről szóló híreket.

Érettségi - illusztráció
Fotó: TASR

Az érettségi vizsgák eltörlése vegyes érzelmeket váltott ki belőlük, hiszen annak ellenére, hogy a vírushelyzet miatt nem éppen a legmegszokottabb körülmények között került volna sor a vizsgákra, mégis az életük egyik legfontosabb kihívásáról kellett lemondaniuk. Való igaz, hogy a vizsgák időszaka rengeteg stresszel és bizonytalansággal jár, de az utána érzett sikerélmény felbecsülhetetlen értékkel bírhat.

Mintha egy maratonfutótól elvennénk azt, hogy átszakítsa a célszalagot

Szabó Mária, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium magyar-szlovák szakos tanára, a negyed évszázados pedagógiai pályája során több száz diákot érettségiztetett már. Véleménye szerint az érettségi a négyéves tanulási folyamat kicsúcsosodása, lezárása.

Tisztában van vele, hogy az egészség a legfontosabb, de úgy gondolja ez a lépcsőfok hiányozni fog a diákok életéből, hiszen az érettségi az első komoly megmérettetés, az első olyan vizsga, amelyen bizonyítaniuk kell tudásukat, rátermettségüket.

„Attól tartok, az érettségi abszolválása nélkül nagyon meglepődnek majd, micsoda követelményeket támaszt irányukban egy-egy egyetem. Az érettségi küzdésre tanít. Tudást, tartást, valamiféle bizonyosságot ad a diákoknak és a szüleiknek arról, hogy igazán „megértek”. Az érettségi egy pótolhatatlan élmény, örök emlék. Még az öt-, tíz-, tizenöt éves találkozókat is érettségi találkozóknak hívják. Úgy érzem, ez a mérföldkő örökre hiányozni fog az életükből. És nem mindenki érdemli meg, hogy az ölébe hulljon az érettségi bizonyítvány. Nem tartom jó döntésnek, úgy gondolom, lehetett volna más megoldást találni a kialakult helyzet megoldására”hangsúlyozta.

Ollé Krisztina, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium magyar-történelem szakos pedagógusa sem ért egyet a rendelettel, csupán egy elhamarkodott döntésnek tartja. Úgy véli, kicsit később, megfelelő körülmények között sor kerülhetett volna az érettségire.

Egész egyszerűen lemondtunk róla, olyan érzésem van. Vannak országok, ahol a megfelelő óvintézkedések bevezetése után megtartják az érettségi vizsgákat és ezáltal nem fosztják meg a diákokat attól a sikerélménytől, amelyet egy érettségi vizsga után éreznek. Most még talán nem is érzik a helyzet súlyosságát.”

„Beszéltem a saját végzős osztályommal, sokan érzik úgy, hogy most elvettek tőlük valamit, hiszen elmarad egy olyan élmény az életükben, amelyről mások még évekkel később is szívesen mesélnek. Ez az egész helyzet olyan, mintha egy maratonfutótól elvennénk azt, hogy átszakítsa a célszalagot”fejtette ki véleményét.

A tanárnő az elmondottakhoz még hozzáfűzte, hogy néhány diákja továbbra is bizonytalan a jövőjét illetően, hiszen egyelőre nem tudni, hogy felvételt nyerhetnek-e olyan külföldi egyetemre, ahol az írásbeli és a szóbeli érettségi vizsgák eredményeit is figyelembe veszik.

Azokkal szemben nem tisztességes ez a rendelet, akik már leérettségiztek

Táčik Tamás és Zavarcsik Bence, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium végzős diákjai. A hír hallatán nagyon megkönnyebbültek, viszont pár nappal később mindketten átértékelték a dolgokat. Rájöttek, azzal, hogy az érettségit eltörölték, számtalan fontos és megható pillanatról kell lemondaniuk.

Bencét nagyon elszomorítja, hogy a diáktársaival nem tudnak elbúcsúzni egymástól. Emellett szerette volna átélni az érettségi vizsgák miatt érzett szorongást, stresszt, hiszen korábban már többen is mondták neki, hogy az érettségi követelmények közel sem olyan magasak, mint ami az egyetemen vár rá.

Azokkal szemben nem tisztességes ez a rendelet, akik már leérettségiztek. Több fórumon is olvastam, hogy az előző évek diákjai a felháborodásuknak adtak hangot, hiszen nekik kötelességük volt érettségi vizsgát tenni. Valamilyen szinten megértem az ő álláspontjukat is”

– tette hozzá.

Bence nagyon jó ötletnek tartja, hogy azok a diákok, akik elégedetlenek az osztályzattal, élhetnek a javítás lehetőségével, ő azonban elégedett azokkal a jegyekkel, amelyek majd bekerülnek az érettségi bizonyítványába.

Tamás leginkább azt sajnálja, hogy nem tudják méltóképp lezárni a gimnáziumi éveket, emellett nagyon hiányoznak neki a barátai, osztálytársai.

Mindennek van jó és rossz oldala. Biztonsági szempontból mindenképp jobb ez a döntés. Az előző intézkedések komolyságát tekintve furcsa is lett volna talán, ha ezt máshogy ítélik meg.”

Ő sem tervez az érdemjegy javításának a lehetőségével élni, viszont ötödik tantárgyként, németből szeretne leérettségizni.

 

Lelkes Boróka, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium végzős diákja. Vegyes érzelmek kavarognak benne az érettségi vizsgákkal kapcsolatos döntés miatt. Egyrészt megnyugtató volt számára, hogy végre maga mögött tudhatja az állandó bizonytalanságot, másrészt viszont, úgy érzi az érettségi egy fontos állomás az ember életében, amin mindenkinek át kellene esnie.

Én azt sajnálom leginkább, hogy nem szoríthatom meg a barátaim kezét a vizsga előtt, nem izgulhatok a kihúzott tétel miatt és nem bizonyíthatom magamnak, hogy igenis képes vagyok rá. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy ez volt a helyes, a legkisebb kockázattal járó döntés a tanárok, a diákok és családjaik szempontjából, mivel az érettségi vizsgák tömegeket mozgattak volna meg és ezáltal kárba veszhetett volna az a sok erőfeszítés, amelyet a vírus megfékezése érdekében tettünk” 

– fogalmazta meg érzéseit.

Aranyossy Levente szintén a Vámbéry Ármin Gimnázium végzős diákja. Szerinte a kormány jó döntést hozott, hiszen nagyon nehéz időket élünk. Úgy gondolja nem minden diáktársának lett volna lehetősége száz százalékban az érettségi vizsgákra készülni, hiszen van, aki a vírushelyzet miatt kénytelen a kisebb testvérével vagy fogyatékkal élő rokonával foglalkozni, míg a szülők dolgoznak.

Mivel a gimnáziumban eltöltött évek alatt mindig keményen tanultam, így nem élek a javítás lehetőségével sem. Most érzem igazán, hogy a sok évnyi tanulás nem volt hiábavaló és most kifizetődik.”

Levente végül hozzátette, néha a legnehezebb semmit sem tenni, otthon maradni és várni. Most ezzel teheti a legtöbbet a társadalomért. Ha azzal, hogy otthon marad, egy kicsit is hozzájárulhat a koronavírus elleni harchoz, akkor már megérte.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.