2023. július 3., 18:01

Elkezdődött a II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem

Hétfőn kezdetét vette a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) szervezésében megvalósuló II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem Rimaszombatban. Az ünnepélyes megnyitón elmondott beszédében Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, a magyar kormány számára prioritás az anyanyelvi oktatás biztosítása a Kárpát-medencében.

II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem megnyitója Rimaszombatban
Fotó: Virsinszky Tamás/ma7.sk

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének egyik legrangosabb rendezvénye, a Nyári Egyetem ebben az évben 31. alkalommal látja vendégül a hazai magyar pedagógusokat. A Kárpát-medencei nyári szakmai képzések gazdag hagyománya a Felvidéken gyökerezik, hiszen a legelsőt Deákiban tartották meg.

A rendezvény az elmúlt évek alatt növekedett, több ezer hallgatót, számos kitűnő előadót vonzott, változtak a helyszínek és a szerverők, de a cél ma is változatlan, mégpedig, hogy a nyári egyetem az összes résztvevő számára korszerű, jól alkalmazható tudást, minőségi továbbképzést nyújtson. 

A hétfői ünnepélyes megnyitón Gyurán Ágnes, az SZMPSZ Rimaszombati Területi Választmányának elnöke köszöntött valamennyi résztvevőt, többek közt Czimbalmosné Molnár Évát, a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság Szlovákiáért felelős főosztályvezetőjét, Kiss Dávidot, az Oktatási Hivatal Elnöki Kabinetjének főosztályvezetőjét, Forró Krisztiánt, a Szövetség párt elnökét, Bárdos Gyulát, a Csemadok országos elnökét.

Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke emlékeztetett, hogy néhány hete még a XXX. Tompa Mihály Országos Verseny szavalói népesítették be a város utcáit, hogy énekszóval és gitárszólamokkal ünnepeljék az életet és a fiatalságot. Ugyancsak a múlt hónapban egy remek projektnap keretében ünnepelték meg Petőfi születésének 200. évfordulóját, amely eseménynek a Felvidék legnagyobb magyar iskolája, a tornaljai Kazinczy Ferenc Alapiskola adott otthont. 

Fekete Irén a II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem megnyitóján
Fotó:  Virsinszky Tamás/ma7.sk

A ma kezdődő nyári egyetem lehetősége nem fejeződik be Rimaszombatban, július 10-én átadja a stafétát a Jókai Mór Nyári Egyetemnek Komáromban, ahol éppen ebben az időpontban három tematikus gyerektábornak ad otthont az SZMPSZ – a képzőművészetnek, a versnek és színjátszásnak, valamint a robotika tudományának. 

Mindkét nyári egyetem célja pedagógusaink szakmai fejlődésének segítése, támogatása. Szükség is van rá, hisz a 21. század iskolája súlyos terheket rak oktatóink vállára. Az iskolának olyan képességeket kell fejlesztenie, amelyek a gyorsan változó világban megfelelő kompetenciákkal segítik tartani a lépést a jövő munkavállalóinak, akik jelenleg az iskolapadokban ülnek. Az együttműködési készség, az állandó tudásépítés, az önszabályozás, a problémamegoldás, a kiváló kommunikáció, a digitális technológia kreatív használata, a megfelelő idegen nyelvi ismeretek, hogy csak az alapvető követelményeket említsem. Ahhoz, hogy ezeket a képességeket ki tudják alakítani tanítványaikban pedagógusainknak is tanulniuk kell”

– fejtette ki Fekete Irén.

Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára történelmi példát felhozva beszélt arról, hogy a magyarság számára a modern kor hajnala óta fontos volt, hogy szakmai és tudományos fejlődését anyanyelvén tudja megvalósítani. Így fejlődött a gondolkodásunk, gazdagodott a világképünk és őriztük meg a ránk jellemző kultúrát. Ehhez sokszor külföldre mentek tanulni, az így szerzett tudásukat használva fel itthon. 

Utalt a 305 évvel ezelőtt Rimaszombatban született Hatvani Istvánra, aki - miután több nyugat-európai városban tanult -, nem engedett a leideni, sem pedig a heidelbergi egyetem meghívásának, hanem hazatért a Kárpát-medencébe, és Debrecenben kezdett tanítani. Korának kiemelkedő tudósa volt, aki egyaránt tekintéllyel tudta tanítani a teológiát és a természettudományokat is. Megújította a fizika oktatását a külföldről hozott kísérleti eszközök használatával, bevezette a vegytan tanítását.

Szilágyi Péter helyettes államtitkár a II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem megnyitóján
Fotó:  Virsinszky Tamás/ma7.sk

A nemzetpolitikai helyettes államtitkár rámutatott: a tudás tekintélyt parancsol, a tudás hatalom, s ezért is elsőrangú feladat a magyar kormánya számára, hogy a Kárpát-medencében minden régióban biztosítsa a magyar anyanyelvű oktatás lehetőségét az első lépésektől az egyetemig.

A kiépült rendszer válságállónak bizonyult már a világjárvány idején is, és az a cél, hogy a háborús és szankciós válsággal szemben is megőrizzük ezeket az eredményeinket. Hogy a magyar iskola minőséget, ne kevesebb, hanem több lehetőséget jelenthessen"

– hangsúlyozta Szilágyi Péter arra is rávilágítva, hogy e célkitűzés mentén emelték meg az idén a korábbi 22 500 forintról 100 000 forintra az oktatási-nevelési támogatást, amely a bölcsődétől a felsőoktatásig minden gyermeknek és fiatalnak jár, aki a Kárpát-medence külhoni régióiban magyar anyanyelvű képzésben vesz részt. 

Közölte, hogy a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elévülhetetlen érdemei vannak a nemzetpolitikai támogatási programok sikeres működtetésében, majd megköszönte, hogy a felvidéki oktatással kapcsolatban mindig biztos, erős partnernek bizonyulnak.

Köszöntőt mondott még Halász Attila Rimaszombat alpolgármestere, illetve a határon túli magyar pedagógusszövetségek nevében Burus-Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) elnöke.

A megnyitó műsorban közreműködött a Józsa Mónika karnagy által vezetett énekkar, majd a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium két diákja, Szőke András pánsípon, illetve Molnár Sándor zongorán adott elő egy-egy szerzeményt, végül Arany Nikolett, a Tompa Mihály Alapiskola pedagógusa énekelt. Ezt követően a résztvevők meghallgathatták Pajor Gabriella az ELTE PPK egyetemi adjunktusának a Tanulói szükségletekre épülő motiválás a tanórán című előadását.

A II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem 12 részből álló foglalkozássorozatát kísérő programok gazdagítják, a továbbképzés csütörtökön, július 6-án, a 10.30-kor kezdődő zárórendezvénnyel fejeződik be, szintén a Csillagházban. Itt a szakcsoportok számot adnak egész heti tevékenységükről, és a résztvevők meghallgathatják a karének és karvezetés szakcsoport résztvevőinek rövid hangversenyét.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.