A kimagasló teljesítmények ráadásul humán és reál vonalon is megmutatkoztak, ugyanis az intézmény növendékei a magyar, a szlovák és az angol nyelvi versenyeken túl a kémia, az informatika vagy éppen környezetvédelem területén is remekeltek. Arról már Valkai Anett igazgató beszélt, hogy ezek a teljesítmények nagyon sokat jelentenek az iskolának.
Évről évre jobb eredményeket érünk el országos viszonylatban is, ami azt jelenti, hogy a diákjaink nagyon tehetségesek, hiszen mi aránylag egy kis létszámú nemzetiségi gimnázium vagyunk 250 diákkal. A tehetség azonban önmagában kevés, ugyanis szükséges hozzá a diákok szorgalma, akarata, és a megfelelő tanári háttér is. Elmondhatom, hogy nagyon magas szinten felkészült tanári kara van a gimnáziumnak, pedagógusaink folyamatosan továbbképzéseken vesznek részt, és szabadidejükben, tehát a tanítási szünetekben, de akár a hétvégék folyamán is nagyon sokat segítenek a diákoknak”.
Győri Zsigmond az országos angol nyelvi olimpián ért el 1. helyezést, felkészítője Aranyossy Ildikó volt. A kiváló teljesítményt elért diák azonban a verseny folyamán kissé szkeptikus volt mondván, a megmérettetésnek nehéz illetve nagyon nehéz része is volt.
Úgy éreztem, hogy az ellenfeleim nagyon jól teljesítettek, és nem tudom majd azt az eredményt elérni, amit szerettem volna, de végül is kár volt aggódnom. Meg szeretném köszönni a tanáraimnak, hogy megkaptam ezt a lehetőséget és el tudtam menni erre a versenyre. Köszönöm továbbá az osztálytársaimnak is, hogy támogattak”,
mondta Győri Zsigmond. A verseny szövegértelmezéssel kezdődött, amelyhez feladatok csatlakoztak. Másodikként helyesírási példák sorjáztak, majd egy képről vagy szövegről kellett beszélni.
Horváth Sofia Zina a Szép magyar beszéd országos döntőjén járt Kassán, ahol a 6. helyet sikerült megszereznie. Felkészítője Szabó Mária tanárnő volt. Már harmadik alkalommal vett részt a versenyen, tavaly sikerült a bronzérment is elcsípnie az országos fordulón.
Szeretem a magyar nyelvet, szeretek szerepelni, és valószínűleg ez az, ami a zsűrinek is megtetszhetett. Már gyermekkorom óta járok különböző versenyekre, például a Tompa Mihály Országos Versenyen is már többször részt vettem. Ami számomra a legtöbbet adott, hogy hatéves koromtól tagja voltam a Fókusz Gyermekszínpadnak itt Dunaszerdahelyen, és ott nagyon sok mindent megtanultam, például azt, hogyan kell szépen kiejteni a szavakat, hogyan kell kilépni a színpadra, és hogyan lehet elérni, hogy figyeljenek rám az emberek. Nem készülök színésznek, de hobbiként szívesen vállalnék ehhez köthető feladatokat, akár műsorvezetőként is”,
fejtette ki Horváth Sofia Zina, akinek a szlovák nyelv is jól megy, ugyanis a Poznaj slovenskú reč versenyen is rendszeresen indul.
Nagy Lili a Tompa Mihály Országos Verseny járási fordulóján arany sávos, országos elődöntőjén pedig ezüst sávos lett, továbbá bejutott a Kulcsár Tibor Vers- és Prózamondó Verseny országos döntőjébe is. Ő sem most szerepelt először ezeken a versenyeken, és fejlődése érdekében gyekran személyesen is kikéri a zsűri véleményét.
Mivel az élethelyzet is nagyon sokat hozzáad, hogy mennyire tetszik egy adott vers a zsűrinek, legyen szó akár mély gondolatiságú, szerelmes, vagy tájleíró versről, ez mindig szubjektív a zsűri számára, és bizony olykor ki kell fogni a szerencsét is egy szavalóversenyen, mert nem mindegy, hogyan áll hozzá a zsűri az adott vershez. Úgy érzem, hogy idén is sikerült fejlődnöm, és a következő évben is megpróbálom »odatenni« magam”,
mesélt tapasztalalairól Lili, akinek a versmondás sokat segített abban, hogy magabiztosabb legyen a közönség előtt.
Volt egy olyan időszakom, amikor nem is mertem kiállni a nagyközönség elé, de még színpadra sem, valahogy ez a mumusom volt. Amikor elkezdtem a versmondást, úgy éreztem, hogy megtaláltam azt, amit csinálni szeretnék az életemben. Ezt szeretném továbbvinni a jövőben is, csak tanárként, hogy át tudjam adni a tudásomat, főleg a magyart és a történelmet. Szeretném, ha a Felvidéken minél több magyar diák tanulna az anyanyelvén.”
Lili Soóky Ágnessel készült fel a versenyre.
Frühwald Hanna az Irinyi János Kémiaverseny felvidéki döntőjének abszolút bajnokaként jutott ki a debreceni Kárpát-medencei döntőbe.
Nagyon tetszett a verseny, annak ellenére, hogy nagyon nehéz volt és nagy kihívást jelentett számomra. Nagyon sokat tanultam és gyakoroltam előtte, de szívesen tettem. Debrecenben több száz diák között ugyan helyezést nem értem el, de nagyon sok tapasztalattal gazdagodtam, és örültem annak, hogy kipróbálhattam magam egy ilyen magas szintű versenyen. A későbbiekben is szeretnék a kémiával foglalkozni, ugyanis állatorvosnak készülök, és úgy érzem, hogy nagyon fontos hozzá ez a tantárgy. Mivel egyetemre is jelentkezem, a verseny nagyon sokat segített abban is, hogy a felkészülés során különórákon az elmélettel és a gyakorlattal is foglalkozhattam”,
összegzett Hanna, aki nagyon kedveli a laborgyakorlatokat, mert ott nem csak száraz számolás történik, hanem érdekes reakciókat követhet figyelemmel. Hannát Karácsony Magdaléna készítette fel a versenyre.
Németh Sofia, Szabó Réka és Dioszeghy Mónika triója a 29. Curie Környezetvédelmi Emlékverseny szlovákiai területi fordulóján diadalmaskodott, a szolnoki döntőn pedig bronz minősítést ért el és az 5. helyet szerezte meg. Felkészítő pedagógusuk Görcs Ildikó volt. Az első, iskolai fordulón csupán elméleti feladatok szerepeltek. A szlovákiai területi forduló Komáromban, a Selye János Egyetem biológia tanszékén zajlott, ahol már az elméleti példák mellett gyakorlati feladatokat is teljesíteniük kellett a csapatoknak.
A kísérletben a gyomorégés hatástalanítására kerestük a megoldást. Szolnokra a környezetkárosító hatások kivédéséről szóló társasjátékkal készültünk és egy ötperces prezentációt is készítettünk, amelyben bemutattuk Csallóköz látványosságait, és a környezetkárosító hatásokat, melyek sújtják ezeket. Most csatlakoztunk be először ebbe a versenybe, és hálásak vagyunk a szervezőknek, hogy szerepelhettünk, továbbá Görcs Ildikó tanárnőnek, aki rengeteget segített, hogy még jobban megismerjük a környezetünket és hogy mindennel időben elkészüljünk”,
mesélte Németh Sofia.
Az Infoprog 2025 – XXX. Kárpát-medencei magyar középiskolák informatikai versenyén Füleken a Hegyik Erik–Kohút Lora–Novotná Alma–Patos Lilla–Nagy Zsombor–Gábor Jázmin–Bosnyák Dóra összetételű csapat a junior felhasználói kategóriában országos és Kárpát-medencei szinten is diadalmaskodott, továbbá Hegyik Erik a programozói B kategóriában szintén első lett mindkét szinten. Kohút Lora a felhasználói B kategóriában országos 1. és Kárpát-medencei 3. helyezett, Novotná Anna felhasználói A kategóriában országos 2. és Kárpát-medencei 3. helyezett, Patos Lilla pedig a falhasználói B kategóriában országos 3. helyezett lett.
Alapvetően nem mindannyian olyan ambíciókkal érkeztünk az iskolába, hogy mindenképpen az informatika területén szeretnénk továbbtanulni, vagy dolgozni, de Nagy Mária tanárnő felismerte bennünk ezt a lehetőséget és tehetséget, és így aktívan készültünk a versenyre. Én másodikosként, a többiek viszont elsősként, első alkalommal szerepeltek a megmérettetésen, ennek ellenére nagyon szép eredményeket tudtunk elérni. Ez a verseny nagyon komplex, mivel levelező és döntő fordulóból áll, és a döntőbe csak az jut be, aki kvalifikál a levelező fordulón. A levelező fordulónak is két része van: egy szövegszerkesztési feladat, valamint egy bonyolultabb táblázatkezelési feladat. Az idei feladat egy számrendszereken belüli átalakító program elkészítése volt, amely alternatív megoldásokat kívánt. A döntőt viszont időlimit alatt kellett teljesíteni, tehát itt derült ki, hogy kiből lesz a »cserebogár«, és ez alapján rangsorolnak bennünket, majd az iskolát is”,
árulta el Kohút Lora. A felhasználói kategóriában a versenyzők Word és Excel programokban oldottak meg bonyolultabb feladatokat.
A gimnázium tanulói sikeresen szerepeltek a Python Cup országos programozási versenyen is, ahol minden résztvevő továbbjutott a döntőbe. Csóka Dávid 86%-os teljesítménnyel lett a legeredményesebb; őt 82%-kal Varga Dávid, Nagy Zsombor, Kiripolszky Péter szorosan követett. Fónód Ádám 78%-ot ért el. Eredményes volt még Novotná Alma, Pócs Zoltán Atilla és Cződör Máté.