Collegium Talentum: ösztöndíj a külhoni magyar tehetségekért

A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága a 2025–2026-os tanévre meghirdette a Collegium Talentum (CT) programot, amely a külhoni magyar értelmiség képzését és szülőföldön maradását támogatja. A Sapientia Hungariae Alapítvány által lebonyolított pályázat célja a magyar anyanyelvű, felsőoktatásban tanuló vagy kutató fiatalok szakmai előmenetelének segítése, a magyar nyelvű tudományos munka támogatása és a Kárpát-medencei kapcsolatépítés előmozdítása.   

Diákok
Fotó: Freepik

A sikeres pályázók ösztöndíjat, konferencia- és nyelvvizsga-támogatást, valamint szakmai és identitáserősítő programokon való részvételt nyerhetnek.A pályázatra azok a külhoni magyar fiatalok jelentkezhetnek, akik PhD/DLA vagy MA/MSc képzésben vesznek részt, prioritást élveznek a doktori hallgatók. A jelentkezőknek igazolniuk kell felsőoktatási jogviszonyukat, vagy nyilatkozniuk arról, hogy a 2025–2026-os tanévben ilyen jogviszonnyal rendelkeznek majd. Azok, akik nem saját országukban tanulnak, a helyi magyar felsőoktatási intézményektől vagy a CT ösztöndíjbizottság elnökétől igazolást kötelesek benyújtani kutatási tevékenységükről. Magyarországi mesterképzésben részt vevő külhoni magyarok nem pályázhatnak.

A támogatás havi minimum 100 000 forint ösztöndíjat, tutori honoráriumot (minimum 50 000 forint/hó), konferencia-részvételi és nyelvvizsga-költségtérítést, valamint közösségépítő programokat foglal magában. A program várhatóan 55 ösztöndíjas helyet biztosít, emellett a legkiválóbb, de ösztöndíjra nem jogosult jelentkezők önkéntes státuszban is részt vehetnek, korlátozott támogatással. A pályázatot 2025. július 21-ig kizárólag elektronikusan, a ct.sha.hu oldalon lehet benyújtani, regisztrációval és a kötelező dokumentumok feltöltésével.

A pályázathoz szükséges dokumentumok közé tartozik a szakmai önéletrajz, a középtávú szakmai jövőkép, az iskolalátogatási igazolás vagy nyilatkozat, a legmagasabb iskolai végzettség másolata, nyelvvizsga-bizonyítvány, valamint ajánlás vagy igazolás a helyi magyar felsőoktatási intézménytől. A nem magyar vagy angol nyelvű dokumentumokhoz magyar fordítást kell csatolni. A pályázati kérdések kitöltése és a dokumentumok feltöltése során a rendszeres mentés és az időbeni regisztráció ajánlott, mivel a beküldés után a pályázat már nem módosítható.

A pályázatokat a Sapientia Hungariae Alapítvány kuratóriuma bírálja el a CT ösztöndíjbizottság javaslata alapján, a szóbeli meghallgatások 2025 augusztusában és szeptemberében zajlanak Kolozsváron, Szabadkán, Komáromban és Beregszászon. A nyertesek támogatási szerződést kötnek, amelynek feltétele az aktív hallgatói vagy doktorjelölti jogviszony. A támogatás utófinanszírozású, féléves beszámolókhoz kötött, és a program szigorúan ellenőrzi a vállalások teljesítését, például a kötelező nyelvvizsgát. A sikeres pályázók számára a CT közösségépítő programokat és szakmai fejlődési lehetőségeket kínál, hozzájárulva a külhoni magyar értelmiség szülőföldön való boldogulásához.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.