2024. május 9., 16:36

Baby bossok, haverszülők és digitális bennszülöttek – oldd meg, pedagógus!

Utak és lehetőségek jelszó alatt tartottak pedagógiai szakkonferenciát Galántán. Az első Galántai Pedagógiai Napok színes programmal, alkotóműhelyekkel várta a tanítókat, óvodapedagógusokat és a nevelőket. A rendezvény a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége égisze alatt került megszervezésre, a mentorközpont oktatóinak bevonásával.

Pedagógiai Napok Galántán
Galéria
+11 kép a galériában
Csapatkép
Fotó: Szomolai Andrea

Közel száz mátyusföldi pedagógus érkezett az első Galántai Pedagógiai Napokra, hogy az új reform keretén belül tapasztalatot szerezzen, építő jellegű előadáson vagy szakmai műhelyen vegyen részt. A mátyusföldi pedagógusoknak ezidáig nem volt lehetőségük a régióban ilyen összefogottan és szervezetten találkozni és eszmét cserélni. Éppen ezért is van nagy jelentősége az ilyen rendezvényeknek,

hiszen azok jönnek össze egy platformon, akik a jövő generációjának jólétét és zálogát hordozzák a kezükben és szívükben. A tanárok ugyanis nagyon szívesen megosztják egymással tapasztalataikat és vesznek részt olyan előadásokon, amelyeknek látják értelmét és hasznát.

Mindenkinek
A hagyományteremtő szándékkal elindított szakmai fórumnak két galántai helyszín: a Pázmány Péter Alapítvány székháza, valamint a Galántai Kodály Zoltán Alapiskola adott otthont. A szervező és befogadó szervezet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Galánta-Vágsellyei Területi Választmánya volt, tizenegy képzéssel, illetve előadással készültek a tanárok számára. Az előadások jellege lefedte a reál tantárgyaktól kezdve a humán és nevelési oktatási tárgyakig az összes tényezőt, így a rajz és kultúra iránt érdeklődő pedagógus ugyanúgy megtalálta a maga számára szóló képzést, mint a matematikusok vagy infomatikusok is.

Ezt hangsúlyozta a főszervező Narancsík Szilvia is, aki a területi választmány elnökeként csapatával együtt sokáig kereste a megfelelő előadásokat. Ezek azért is jók, mert a pedagógusok a gyakorlatban is felkészülhetnek általuk az új, készülő oktatási reformra, amely már itt kopogtat az ajtókon, reálisan, a gyakorlatban azonban még nem értik a tanárok, mit is szeretne tőlük igazából ez a reform. Ennek sikere ugyanis a kreatív, új módszerekre, változásokra, gyerekkozpontúságra nyitott pedagógus.

Ha a tanár jól van, akkor a gyermek is jól van. Ha nyomás nélkül, szeretettel segítünk a pedagógusoknak letenni a régi frontális módszereket és kinyitni a szívüket valami újfelé, akkor jobb iskolákat nyerhetünk”

– emelte ki Narancsík Szilvia, aki maga is tartott előadást az informatika és a robotika iránt érdeklődő pedagógusoknak a BeeBot robot működését mutatta be.

A kétnapos rendezvény megnyitóján Fekete Irént, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos elnökét is köszöntötték. Az elnök és Narancsík Szilvia együtt gratuláltak a közelmúltban díjazott Szetyinszky Veronikának, aki Pedagógus Életpálya díjat vehetett át Rozsnyón az SZMPSZ anyaszervezettől.

Utak és lehetőségek

Az „Utak és lehetőségek” munkacímet kapta rendezvényünk, utalva arra, hogy ha új utakat keresünk, a lehetőségeket is meg kell találnunk hozzá. Az idei alkalmunk vezérgondolata magasra tette a mércét, megpróbálunk megfelelni úgy, hogy alaposan körbejárjuk a témát, keressük a jó megoldásokat elméletben és gyakorlatban egyaránt, az újszerű követelményeknek megfelelve, egyben vigyázva arra, hogy az alapvető emberi értékek ne kerüljenek az iskola peremvidékére, a klasszikus ismeretek pedig veszendőbe” – mondta el nyitóbeszédében Fekete Irén, kiemelve, hogy

a mai gyermekek már korántsem olyanok, mint akár néhány évvel ezelőtt. Amikor először lépi át egy kisgyermek az iskola küszöbét, már nem „tabula rasa” / tiszta tábla /, amire a pedagógusnak kell felvésnie az ismereteket, hiszen születésétől kezdve az információk tömkelege áramlik felé szinte minden pillanatban, amire neki, a saját idegrendszeri fejlettségével valamiképpen válaszolnia kell. Ha a pedagógus nem áll ezen áramlat élére, akkor fejlődik a gyermek a tanár nélkül, csak ki tudja merre.

A pedagógia alapvető kérdése ettől a perctől kezdve, hogy tudunk-e olyan tanulási rendszert szervezni, hogy a gyermek társas együttlétben saját igényéhez mért feladatok megoldása során ismereteket tudjon szerezni ebben a túl medializált, információ sokkos világban. A gyermekek egymás között egy „digitális bennszülött életmódot” folytatnak, ők ebben jól tájékozódnak, mi azonban nem. Ez azt a veszélyt rejti magában, hogy ha mi nem tudunk az ő kultúrájukhoz csatlakozni, ők pedig a miénket nem értik, akkor könnyen elveszíthetjük egymást”

– magyarázta portálunknak az SZMPSZ elnöke.

A megnyitón a mentorközpont igazgatója, Berta Tünde is örömmel köszöntötte a konferencia ötletét, hiszen a szakelőadók között a képzés alatt álló mentorok is helyet kaptak. Olyan szakemberek ők, akik a legjobb tudásukból kiindulva komoly ismeretanyagot halmoztak már fel, és ezt tudják ütemes előadások és workshopok keretén belül átadni pedagógustársaiknak.

„A galántai-vágsellyei a legkisebb magyar iskolai közösség, ezért nagyon fontosak ezek a találkozók, hogy a kollégák tudjanak egymással kommunikálni, véleményt, tapasztalatot cserélni. Bármilyen változás érinti a magyar iskolákat, az közös irány kell, hogy legyen” – magyarázta Berta Tünde.

A képzésen jelen levő pedagógusok között kiváló hangulat uralkodott, szívesen játszottak a számok világában, rajzoltak a hármasfókuszú vizuális nevelés keretén belül az Igazgyöngy Alapítvány tanárainak vezetése alatt, de foglalkoztak a digitalizációval, élményalapú szlovák nyelvoktatással, robotikával vagy környezetvédelemmel is.
Töltőtolltól a mesterséges intelligenciáig

A szakmai nap első napján Varga László a soproni egyetem docense tartott előadást az alfa generáció titkaiba bevezetve az oktatókat.

„A család klasszikus intézménye recseg-ropog. Az amerikai liberális trendek egyre inkább befurakodnak , és a világ káosza eléri már a mi régióinkat is. A család keresi a helyét ebben a kaotikus 21. században, miközben digitális forradalmat is írunk. Csak az én korosztályom eljutott a töltőtolltól addig, hogy ma már a mesterséges intelligencia képes egész szakdolgozatok megírására. Ez nagyon ijesztő, elveszett az idő és a tér – ez pedig az alfagyerekek és a szüleik legnagyobb problémája” – ecsetelte előadásában a docens, rámutatva arra, hogy a tanároknak olyan alfagyerekeket kell „megfogniuk”, ráadásul elavult iskolai módszerekkel, akik egyrészt lemaradással küzdenek a klasszikus írás, olvasás, szövegértés terén, másrészt borzasztóan sok inger éri őket, ezzel próbára téve a fejlődő idegrendszert.

A gyereket hat dolog motiválja: az alkotás, a közösség, a kíváncsiság, a gyakorlati haszon, sikerélmény és a kapcsolati rendszer. Erre kell ráépíteni a jövő pedagógiáját. Miközben magában a társadalomban is hiányzik az utilitarizmus.

Az Y és Z generáció tagjai lettek a haverszülők, akik baby bossokat nevelnek. Törvényekkel, reformokkal, semmitmondó rendelkezésekkel és lényegtelen előadásokkal nem fogunk előbbre jutni az alfagenerációnál. A pedagógiának nem a kipipálásról kell szólnia, vissza kell térni a gyökerekhez, nem a mesterséges intelligencia kell ezeknek a gyerekeknek, hanem a hagyomány, a belső világuk gazdagítása, a katartikus élmények. A digitalizáció az iskolákban olyan, mint a fausti alku”

– mondta Varga László.

Az egyetemi docens előadásán kívül az érdeklődők az Így tedd rá programba is betekinthést kaphattak, valamint Ádám Annabella a Bebalanced pszichológusa és Kása Ildikó, a Meliorat központ vezetője előadásait is élvezhették, bő szakmai tudást szerezve.

A pedagógusok szakmai tapasztalatairól és Varga László előadásának lényegretörő mondanivalójáról a Magyar7 hetilap következő számában olvashatnak.

Pedagógiai Napok Galántán
Galéria
+11 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.