Baby bossok, haverszülők és digitális bennszülöttek – oldd meg, pedagógus!
Utak és lehetőségek jelszó alatt tartottak pedagógiai szakkonferenciát Galántán. Az első Galántai Pedagógiai Napok színes programmal, alkotóműhelyekkel várta a tanítókat, óvodapedagógusokat és a nevelőket. A rendezvény a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége égisze alatt került megszervezésre, a mentorközpont oktatóinak bevonásával.

Közel száz mátyusföldi pedagógus érkezett az első Galántai Pedagógiai Napokra, hogy az új reform keretén belül tapasztalatot szerezzen, építő jellegű előadáson vagy szakmai műhelyen vegyen részt. A mátyusföldi pedagógusoknak ezidáig nem volt lehetőségük a régióban ilyen összefogottan és szervezetten találkozni és eszmét cserélni. Éppen ezért is van nagy jelentősége az ilyen rendezvényeknek,
hiszen azok jönnek össze egy platformon, akik a jövő generációjának jólétét és zálogát hordozzák a kezükben és szívükben. A tanárok ugyanis nagyon szívesen megosztják egymással tapasztalataikat és vesznek részt olyan előadásokon, amelyeknek látják értelmét és hasznát.
Ezt hangsúlyozta a főszervező Narancsík Szilvia is, aki a területi választmány elnökeként csapatával együtt sokáig kereste a megfelelő előadásokat. Ezek azért is jók, mert a pedagógusok a gyakorlatban is felkészülhetnek általuk az új, készülő oktatási reformra, amely már itt kopogtat az ajtókon, reálisan, a gyakorlatban azonban még nem értik a tanárok, mit is szeretne tőlük igazából ez a reform. Ennek sikere ugyanis a kreatív, új módszerekre, változásokra, gyerekkozpontúságra nyitott pedagógus.
– emelte ki Narancsík Szilvia, aki maga is tartott előadást az informatika és a robotika iránt érdeklődő pedagógusoknak a BeeBot robot működését mutatta be.
A kétnapos rendezvény megnyitóján Fekete Irént, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos elnökét is köszöntötték. Az elnök és Narancsík Szilvia együtt gratuláltak a közelmúltban díjazott Szetyinszky Veronikának, aki Pedagógus Életpálya díjat vehetett át Rozsnyón az SZMPSZ anyaszervezettől.
Az „Utak és lehetőségek” munkacímet kapta rendezvényünk, utalva arra, hogy ha új utakat keresünk, a lehetőségeket is meg kell találnunk hozzá. Az idei alkalmunk vezérgondolata magasra tette a mércét, megpróbálunk megfelelni úgy, hogy alaposan körbejárjuk a témát, keressük a jó megoldásokat elméletben és gyakorlatban egyaránt, az újszerű követelményeknek megfelelve, egyben vigyázva arra, hogy az alapvető emberi értékek ne kerüljenek az iskola peremvidékére, a klasszikus ismeretek pedig veszendőbe” – mondta el nyitóbeszédében Fekete Irén, kiemelve, hogy
a mai gyermekek már korántsem olyanok, mint akár néhány évvel ezelőtt. Amikor először lépi át egy kisgyermek az iskola küszöbét, már nem „tabula rasa” / tiszta tábla /, amire a pedagógusnak kell felvésnie az ismereteket, hiszen születésétől kezdve az információk tömkelege áramlik felé szinte minden pillanatban, amire neki, a saját idegrendszeri fejlettségével valamiképpen válaszolnia kell. Ha a pedagógus nem áll ezen áramlat élére, akkor fejlődik a gyermek a tanár nélkül, csak ki tudja merre.
– magyarázta portálunknak az SZMPSZ elnöke.
A megnyitón a mentorközpont igazgatója, Berta Tünde is örömmel köszöntötte a konferencia ötletét, hiszen a szakelőadók között a képzés alatt álló mentorok is helyet kaptak. Olyan szakemberek ők, akik a legjobb tudásukból kiindulva komoly ismeretanyagot halmoztak már fel, és ezt tudják ütemes előadások és workshopok keretén belül átadni pedagógustársaiknak.
„A galántai-vágsellyei a legkisebb magyar iskolai közösség, ezért nagyon fontosak ezek a találkozók, hogy a kollégák tudjanak egymással kommunikálni, véleményt, tapasztalatot cserélni. Bármilyen változás érinti a magyar iskolákat, az közös irány kell, hogy legyen” – magyarázta Berta Tünde.
A szakmai nap első napján Varga László a soproni egyetem docense tartott előadást az alfa generáció titkaiba bevezetve az oktatókat.
„A család klasszikus intézménye recseg-ropog. Az amerikai liberális trendek egyre inkább befurakodnak , és a világ káosza eléri már a mi régióinkat is. A család keresi a helyét ebben a kaotikus 21. században, miközben digitális forradalmat is írunk. Csak az én korosztályom eljutott a töltőtolltól addig, hogy ma már a mesterséges intelligencia képes egész szakdolgozatok megírására. Ez nagyon ijesztő, elveszett az idő és a tér – ez pedig az alfagyerekek és a szüleik legnagyobb problémája” – ecsetelte előadásában a docens, rámutatva arra, hogy a tanároknak olyan alfagyerekeket kell „megfogniuk”, ráadásul elavult iskolai módszerekkel, akik egyrészt lemaradással küzdenek a klasszikus írás, olvasás, szövegértés terén, másrészt borzasztóan sok inger éri őket, ezzel próbára téve a fejlődő idegrendszert.
A gyereket hat dolog motiválja: az alkotás, a közösség, a kíváncsiság, a gyakorlati haszon, sikerélmény és a kapcsolati rendszer. Erre kell ráépíteni a jövő pedagógiáját. Miközben magában a társadalomban is hiányzik az utilitarizmus.
– mondta Varga László.
Az egyetemi docens előadásán kívül az érdeklődők az Így tedd rá programba is betekinthést kaphattak, valamint Ádám Annabella a Bebalanced pszichológusa és Kása Ildikó, a Meliorat központ vezetője előadásait is élvezhették, bő szakmai tudást szerezve.
A pedagógusok szakmai tapasztalatairól és Varga László előadásának lényegretörő mondanivalójáról a Magyar7 hetilap következő számában olvashatnak.
