2020. március 24., 15:15

Az új oktatásügyi államtitkár: A magyar diáknak azért van problémája a szlovák nyelvvel, mert rossz a módszer

A most felálló Matovič-kormány első ülésén kinevezett jó néhány államtitkárt is, köztük Filip Mónikát, akit az iskolaügyi minisztérium államtitkárának jelöltek. A magyar nemzetiségű szakpolitikus beszámolt a ma7.sk-nak a minisztériumban töltött első napokról és a szlovákiai magyar oktatásügyet érintő egyes kérdésekről.

Magyarul folytatjuk ezt a beszélgetést, és ebből mindjárt adódik is az első kérdés, hogy automatikus-e, hogy önhöz tartozik majd a magyar közösség oktatásügyének a kérdése?

Nem automatikusan következik ez, de igen, így egyeztünk meg, hogy több témaköröm lesz, és ezek közül az egyik a kisebbségi témakör lesz.

Jelenleg létezik a minisztériumon belül a nemzetiségi főosztály, aminek azért változó volt a sorsa az elmúlt évtizedekben. Megtartják ezt a főosztályt?

Pénteken mutatjuk majd csak be a minisztériummal kapcsolatos terveinket (az interjú hétfőn készült – szerk. megj.), nem szeretnék előrefutni egy-egy kijelentéssel, azt azonban elmondhatom, hogy a nemzetiségi részleg megmarad. Azt nem tudom most megmondani, hogy hivatalosan milyen formában, szekcióként vagy főosztályként, de mindenképpen külön részleg fog ezzel foglalkozni.

Eddig olyan volt a rendszer, hogy a miniszter alá nagyon sok feladatkör tartozott és az államtitkároknak csak egy-egy területük volt, ez most átszervezésre kerül. A miniszter most több és erősebb hatáskört szeretne hagyni az államtitkároknak.

Ezek szerint elég nagy átszervezések várhatók?

Azt, hogy nagyok lesznek-e, azt nem merném így kijelenteni, már csak azért sem, mert jelenleg a kormányprogrammal és a koronavírus jelentette krízishelyzettel foglalkozunk, a többi szervezési kérdések majd csak ezután következnek.

Az új iskolaügyi miniszter, Branislav Gröhling a napokban kijelentette, hogy egy külön internetes portált hoznak majd létre az online távoktatás támogatására. Korai még talán feltenni a kérdést, hogy ezen a portálon belül lesz-e külön helye a magyar iskolák oktatásügyi kérdéseinek?

A kérdésfelvetés egyáltalán nem korai és oda is fogok erre figyelni, viszont azt el kell mondanom, hogy jelenleg a megfelelő minisztériumi környezet kialakítása a fő feladatunk.

Két héttel ezelőtt itt már gyakorlatilag megszűnt a szakmai munka a krízis miatt, mi pedig még csak pár napja vagyunk itt. Elsősorban tehát az a feladat, hogy a szakmai munka újra beinduljon.

Visszatérve a portál magyar részére, abban biztos vagyok, hogy a miniszter ezt támogatni fogja.

Évtizedek óta nyitott, vagy inkább megoldatlan kérdés a szlovák nyelv oktatása a magyar iskolákban. A szlovák nyelvnek mint idegen nyelvnek az oktatása bántóan hat a szlovákság nagy részére. Hogy látja, ebben a választási időszakban sor kerülhet ennek a kérdésnek a megoldására?

Nyugodtan kezelhetnénk a szlovákot „második” nyelvként, bár az a tapasztalatom, hogy a szlováknak mint „idegen” nyelvnek a meghatározása is egyre kevesebb szlovákban vált már ki visszatetszést.

A szlovák mint idegen nyelv oktatásának a módszertanát pártom, az SaS választási programjának részét képezte, így én ezt javasoltam a kormányprogram részévé is tenni. Azt ebben a pillanatban nem garantálhatom, hogy a koalíciós partnerekkel való egyeztetés után is benne marad, de én mindenképpen azon leszek, hogy ott legyen és remélem, hogy ott is marad!

Meggyőződésem, hogy a szlovákiai magyarok egy részének nem azért vannak bizonyos problémái a szlovák nyelvvel, mert nem szeretnének megtanulni szlovákul, hanem azért, mert rossz a metodika, a módszer.

Talán nincs annyira a köztudatban, de hasonló probléma a történelem-oktatás kérdése is a magyar iskolákban. A hivatalos tanterv a szlovák történelem-tankönyvek szó szerint magyar fordítását írja elő, ezek viszont aránytalanul keveset foglalkoznak a magyarság történelmével. Lesz lehetősége arra, hogy ezzel is foglalkozzon?

A történelem a kedvenc tantárgyam volt a gimnáziumi évek során, és ismerem ezt a problémát. Államtitkárként viszont még nem szeretnék ezzel kapcsolatban nyilatkozni, mivel meg kell ismerkednem a minisztériumon belüli helyzettel, meg kell tudnom, hogy mi és milyen szinten történt a minisztériumon belül ebben a kérdésben.

Továbbá szeretnék találkozni a magyar pedagógusokkal és a szakmai szervezetekkel, hogy megismerjem a véleményüket és az elvárásaikat. Ahogy mondtam, a krízishelyzet miatt viszont erre jelenleg még nincs lehetőségem.

Amikor a szakmai stábját tervezte, számolt olyan emberrel, aki a kisebbségi, illetve magyar témakörökben a tanácsadója, vagy „jobb keze” tudna lenni?

Ahogy mondtam, az államtitkároknak több területük lesz. Úgy jöttem ide a minisztériumba, hogy nem hoztam magammal konkrét neveket, hogy kit szeretnék erre vagy arra a témakörre magam mellett tudni. Ha nem is személyesen, de ismerek szakembereket, akikkel szívesen dolgoznék együtt, ha az itteni átszervezések ezt megkívánják, és a minisztériumon belül nem találunk megfelelő embert. Konkrét neveket azért nem tudok mondani, mert egyelőre senkivel sem vagyok ilyen helyzetben.

Az azonban biztos, hogy lesz magyar, illetve kisebbségi témában vagy tanácsadóm, vagy olyan munkatársam, aki itt is fog dolgozni. Ez nagyon fontos a számomra!

Plusz a kommunikáció kérdése.

A kommunikáció? Úgy érti, többet kellene a minisztériumnak megnyilvánulnia magyar nyelven?

Inkább a magyar vagy kisebbségi kérdésekben való megnyilatkozásainkat értem ezalatt, hogy egy-egy ilyen témával mennyit foglalkozunk. Ez viszont személyi, vagy inkább személyzeti kérdés is. Amikor először bejöttem, láttam, hogy milyen kevés erre az ember. Tehát az első feladatok egyike, hogy az emberi erőforrásokat is megerősítsük.

A végére egy olyan kérdést hagytam, ami egykor talán laza felvetésnek tűnhetett, most viszont, sajnos, korántsem az: lesz még ebben a tanévben – klasszikus értelemben vett – iskola a gyermekeknek?

Van két hetes, négy hetes és hosszabb időre szóló alternatívánk. Nem lehet megmondani, hogy lesz-e még az idei tanévben iskolai oktatás.

A vizsgákra és mindenekelőtt az online oktatás előtérbe helyezésére készülünk. És itt ne feledkezzünk meg a szülőkről, akiknek az online oktatás mellett a tanárokat kell pótolniuk. Ahogy a központi krízis stáb dönt, aszerint megyünk mi is előre. Bármi történjék, a gyerekeknek művelődniük kell!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.