2025. április 16., 12:49

Alapiskolai beíratás Ógyallán és Naszvadon: mindkét városban többen választottak szlovák tanintézményt, mint magyart - KÉPEKKEL

Az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda első osztályába eddig 27, az ottani szlovák alapiskolába pedig 41 gyermeket írattak be a szüleik. A naszvadi magyar tannyelvű alapiskolába eddig jelentkezettek száma 21, a szlovák tanintézménybe pedig 30-an kértek bebocsátást. Mindkét városra jellemző egyes magyar szülők önkéntes asszimilációja. Míg Naszvadon több roma szülő ismét „megfeledkezett“ a tanköteles utódai beíratásáról, Ógyallán ezt a korábbi problémát végre sikerült megelőzniük.

Alapiskolai beíratás Ógyallán és Naszvadon: mindkét városban többen választottak szlovák tanintézményt, mint magyart - KÉPEKKEL
Galéria
+2 kép a galériában
Naszvadi magyar tanulók fellépése egy helyi rendezvényen
Fotó: Iskolai fotóalbum

Az ógyallai Feszty Árpád Alapiskolában és Óvodában összesen 320 gyermekkel, köztük 52 óvodással foglalkoznak. Az intézményben április 10-én és 11-én volt a jövendő elsősök beíratása.

Deme László, az intézmény igazgatója médiacsaládunknak korábban elmondta: e tanév elején 55 kisdiákkal 3 első osztályt nyitottak, s mivel az utóbbi években az 50-55-ös létszám állandósult, a következő tanévben is ennyi elsősre számítanak. Mivel a magyar óvoda az intézményük részét képezi, onnan a többséget magyar iskolába íratják be a szüleik.

Sajnos, minden évben előfordul az is, hogy egyes vegyes házasságban élő szülők a magyar konyhanyelv megtanulása és a nagyszülőkkel folytatandó magyar nyelvű kommunikáció céljából előbb magyar óvodába íratják be az utódaikat, majd szlovák alapiskolába viszik át őket. Ráadásul a problémás roma tanulók nagy száma egyes szülőket arra készteti, hogy inkább a helyi szlovák alapiskolát válasszák a gyermekeik számára...“

– fejtette ki az idei beíratás előtt.

Alapiskolai beíratás Ógyallán és Naszvadon: mindkét városban többen választottak szlovák tanintézményt, mint magyart - KÉPEKKEL
Deme László, az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda igazgatója
Fotó:  Iskolai fotóalbum

Az általa korábban nyújtott információkat most az alábbiakkal egészítette ki: „Bár az első osztályainkban több mint félszáz tanuló lesz, de ahogy az előző években, úgy idén is az jellemző, hogy a 27 frissen beíratott kicsi mellett osztályismétlők is lesznek... A jövendő elsőseink közé csak elenyésző számban jönnek máshonnan, főleg a környező tanyavilágról, például farkasdi gyerekek. Eközben a helyi szlovák alapiskolába 41 gyereket írattak be“.

Ellenben azt örömmel jelentette ki, hogy ez alkalommal a helyi roma szülők a gyerekeik mindegyikét beíratták, ezért hosszú idő után, most először nem kell megtartanunk a beíratás második körét:

Ez egyrészt annak köszönhető, hogy másfél héttel ezelőtt én személyesen az egyik óvónőnkkel együtt ellátogattam az összes érintett családhoz, majd a beíratás kezdetén a szociális terepmunkásaink is elmentek hozzájuk, és szintén figyelmeztették őket e kötelességükre".

A „Feszty“ igazgatója végül sajnálattal közölte, hogy a demográfiai adatok alapján a jövőben a legtöbb településen, így Ógyallán is az elsősök létszámának csökkenése várható.

A Komáromi járás legifjabb városában Decsi Katalin, a helyi magyar alapiskola igazgatója a jövendő elsősök április 8-9-én megtartott beíratásáról egyelőre ennyit mondott:

Az iskolánkba járó 151 gyermek közül 18 a jelenlegi elsős, s a 9 évfolyamunk mindegyikében egy-egy osztály van. Az általam irányított alapiskolába eddig 21 gyermeket írattak be, de négyüknek tanévhalasztást javasolnánk, amiről azonban nem mi döntünk.

Sajnos, még vannak olyan tanköteles kicsik, akiket eddig sehová sem írattak be a szüleik. Sőt, olyan család is akadt, amely tagjai ugyan eljöttek a beíratásra, de nem hozták magukkal a szükséges iratokat, ezért e mulasztást utólag be kell pótolniuk. A polgármester úrral megbeszéltük, hogy egyéb elfoglaltságaink miatt majd húsvét után egyeztetjük a további részleteket“.

Alapiskolai beíratás Ógyallán és Naszvadon: mindkét városban többen választottak szlovák tanintézményt, mint magyart - KÉPEKKEL
Decsi Katalin, a naszvadi magyar alapiskola igazgatója
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Molnár Zoltán, Naszvad polgármestere az elmondottakat ekképp egészítette ki: „A helyi magyar alapiskolába eddig 21, a szlovák alapiskolába pedig az intézmény igazgatónője által átküldött összegezés szerint 30 gyermeket írattak be.

A tanulóink között mindig akadnak olyanok is, akik más községből, például Ímelyről jönnek az itteni magyar iskolába, mivel e szomszédos településen csak szlovák alapiskola van. A naszvadi szlovák alapiskolába csak helyi gyerekek járnak“.

Értesüléseink szerint több önkéntesen beolvadó, helyi magyar vagy vegyes házasság sarja is ezen intézmény létszámát növeli...

A polgármester az elmondottakhoz hozzátette, hogy egyes roma családok minden beíratás kapcsán gondot okoznak, mert „megfeledkeznek e kötelességükről“: „Miután pontosan feltérképezzük a névsorukat, őket erre figyelmeztetjük, s a még hiányzó  6-8 gyerek számára majd pótterminust jelölünk ki. Közülük valószínűleg egyesek majd a magyar, mások pedig a szlovák alapiskolába mennek, többnyire az alapján, hogy az idősebb testvérük hová jár. Mi tagadás, ők évközben is nagyon sok gondot okoznak, mert rendesen se magyarul, se szlovákul nem tudnak...“.

Alapiskolai beíratás Ógyallán és Naszvadon: mindkét városban többen választottak szlovák tanintézményt, mint magyart - KÉPEKKEL
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.