2020. október 6., 19:26

A rektoroknak bemutatták a minisztérium reformterveit – elkezdtek aggódni az akadémiai szabadságért

Branislav Gröhling Besztercebányán, a Szlovák Rektori Konferencia keddi 94. ülésszakán bemutatta a főiskolák rektorainak a felsőoktatás átalakításáról szóló terveit és az új finanszírozási rendszert, amelynek célja a felsőoktatási intézmények minőségi javulásának támogatása. Kitért a diplomások jobb munkaerőpiaci foglalkoztathatóságának témájára is.

Tájékoztattam a rektorokat a finanszírozás új módszeréről, amelyen dolgozunk. Nagyobb hangsúlyt fektetnénk az intézmények tudományos és kutatási eredményeire. Rá akarjuk vezetni az egyetemeket, hogy egyesüljenek, olyan nagy és erős egységeket hozzanak létre, amelyeket később képesek leszünk megfelelően támogatni 

– hangsúlyozta Gröhling.

Elmondása szerint az új módszer célja, hogy az egyetemeket egyebek mellett vezesse az eredményesebb kutatási és fejlesztési tevékenységekhez, és javítsa a hallgatók szakmai gyakorlatra való felkészülést. Jobban támogatnák a magas színvonalú kutatást és fejlesztést, illetve azokat az egyetemi programokat, amelyeket a diplomások a munkaerőpiacon hasznosíthatnak. Az új finanszírozási rendszer arra is ösztönzi az intézményeket, hogy kutatási és fejlesztési tevékenységre összpontosítsanak, illetve felkészítsék a diákokat a munkájukra.

A miniszter szerint az összekapcsolt intézmények előnye lesz a minőségi szakértők, kutatók és oktatók egy helyen való koncentrációja, ami viszont az egyetem nemzetközi versenyképességének és vonzerejének növekedéséhez vezet.

A rektorok alapvetően elutasítják az akadémiai szabadság megnyirbálását

A Szlovák Rektori Konferencia alapvetően nem ért egyet az akadémiai önkormányzatok korlátozásával, amint azt a pénzügyminiszter által közzétett Nemzeti Integrált Reformterv javasolja. Ezt nyilatkozták a besztercebányai Bél Mátyás Egyetemen tartott 94. ülésük után.

Hangsúlyozták, hogy a Rektori Konferencia, a szlovák egyetemek 26 rektora, egyhangúlag döntött erről.

A Rektori Konferencia megismerkedett a Nemzeti Integrált Reformtervvel, és elfogadható alapnak tartja azt a nyilvános vitához. A rektorok azonosulnak az innováció szükségességével és az egyetemi irányítási rendszer rugalmasabbá tételével, miközben a megerősített menedzseri elemek és az egyetemi önkormányzati szervek kompetenciái között megmarad az észszerű egyensúly 

– áll a közleményben.

Azonban semmi esetre sem azonosulnak az akadémiai önkormányzatok javasolt megnyirbálásával. A javasolt változatban a Rektori Konferencia a felsőoktatási autonómia tényleges végét érzékeli, és kategorikusan kifejezi az egyet nem értését a javasolt modellel, amelyben az akadémiai tisztviselők választása az akadémiai szenátusoktól az újonnan létrehozott felügyeleti testületekhez kerül.

A Rektori Konferencia az akadémiai önkormányzati rendszerben megtestesülő akadémiai szabadságjogokat '89 novembere alapvető eredményének, illetve a középkori egyetemi akadémiai kiváltságok folytatásának tartja, amelyhez a szlovák egyetemek és főiskolák büszkén csatlakoznak

- hangsúlyozza közleményében a Rektori Konferencia.

Mi is áll a reformcsomagban?

A Reformcsomag megállapítja, hogy Szlovákiában egyetlen egyetem sincs a TOP 500-ban, pedig a többi visegrádi országban van legalább egy.

A legjobb három szlovák egyetem helyezése a világranglistán átlagosan 879, ezt javítanák, 2024-re 800-ra, majd 2030-ra a három másik visegrádi tagállam átlagára, 541-re.

Szlovákiának gondja van a legjobb diákok megtartásával is.

Luxemburg után arányaiban a legtöbb szlovákiai egyetemi diák tanul külföldön – 18%-uk. Ezeknek csupán a fele tér haza, és ehhez még hozzászámolhatjuk az egyetemet végzettek, elsősorban az orvosok 10%-át, akik a végzettségükkel külföldön vállalnak munkát.

Az egyetemek kevésbé kapcsolódnak be a nemzetközi tudományos életbe, kevés a külföldi tanár, alacsony a felsőoktatásban dolgozó oktatók javadalmazása. Fragmentált az egyetemeken a tudományos kutatás, így nem tudnak komplex problémákat oldani, és mindez kihat az ország alacsony innovációs képességeire is.

Ezért a felsőoktatási reformban új struktúrát javasolnak az intézmények irányításában, az egyetemek nemzetköziesítését, továbbá összevonásokat. Az egyetemi képzés külföldi szakmai felelőseinek arányát 2024-re 6%-ról 15%-ra emelnék. A tanulmányi programok számát ötödével csökkentenék, és szeretnék, ha legalább egy szlovákiai egyetem bekerülne a világ TOP 500-as rangsorába. Minderre 172 millió eurót szánnak.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.