2025. május 22., 18:45

A pedagógusoknak bérletük van a mennyországba - második pedagóguskonferencia Galántán

A tehetségkutatás és tehetséggondozás áll a második Galántai Pedagógiai Napok előadásainak és munkacsoportjainak kutatási központjában. Tehetségsegítők a népmesék is vannak, kérdés, van -e a tanároknak aranykulcsuk ahhoz, hogy kibontakoztassák diákjaik tehetségét. A kétnapos szakmai konferencián nem csak az kerül szóba, hogyan kell a diáknak segíteni, a tanárok lelkivilágának ápolása és jó tanári közösségek kiépítése ugyanúgy fontos.

pedagógus konferencia
Galéria
+10 kép a galériában
Csoportkép a megnyitó után
Fotó: Szomolai Andrea

Második alkalommal rendezett a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének Galántai és Vágsellyei Területi Választmánya, valamint a Regionális Pedagógustámogató Központ pedagógiai napokat a mátyusföldi városban. A szakmai konferenciának a Pázmány ház, a népművelési központ valamint a honismereti múzeum is otthont ad. Több száz pedagógus fordul meg a konferencia egyes előadásain.

Olyan jó volt végre olyan előadásokon és munkacsoportokban részt venni, ahol nem a sok felesleges papírmunkát, reformbemutatást és oktatási programot hangsúlyozták, hanem ahol mi is megpihenhettünk, valóban hasznos dolgokat tanulhattunk és a mi gondolatainkra, érzéseinkre is hangsúly került”

– hallom a résztvevő tanárok beszélgetését a konferencia első napja után.

A második pedagógiai konferenciát Galántán a Pázmány alapítvány székházában a területi választmány elnöke, Narancsík Szilvia nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy az idei szakmai napok fő témája a tehetséggondozás és tehetségkutatás. A tanárokat és az előadókat a pedagógusszövetség országos elnöke, Fekete Irén köszöntötte.

„Találkozónk nem csupán a tehetség felismeréséről és gondozásáról szól. Szól arról is, hogyan maradhatunk hitelesek, megújulásra képesek, egymásra figyelők ebben a felgyorsult világban. Hisszük, hogy a 21. század pedagógusa csak akkor képes tehetséget fejleszteni, ha időről időre ő maga is visszajelzést, megerősítést, támogatást kap. Mert bár kívülről gyakran fáradhatatlannak tűnünk, mi is elfáradunk. Nemcsak a feladatoktól – hanem attól is, hogy tőlünk ritkán kérdezik meg: Hogy vagy? Pedig egy őszinte beszélgetés, egy megosztott gondolat, egy közös felismerés új erőt, új lendületet hozhat” – szólt az országos elnök nyitóbeszédében. Kiemelte, hogy

a gyökereinkről sem szabad megfeledkezni. A hagyomány és az innováció ugyanis nem ellentétei egymásnak. A népmesék bölcsessége, az anyanyelv ritmusa, a közös éneklés élménye éppúgy része a jövő oktatásának, mint a digitális értékelőrendszerek. A gyertya lángja sem lesz kisebb attól, ha meggyújtunk mellette egy másikat – épp ellenkezőleg: több fényt, több meleget ad.

A pedagóguskonferencia első napjának fő előadója Bajor Péter, a MATEHETSZ ügyvezető elnöke, a Tehetségek Magyarországa kiemelt projekt projektmenedzsere volt, aki társasjátékot is vezetett a munkacsoportjába belépő tanároknak. Mentálhigiénés szakemberként és tanárként rámutatott arra, hogy a tanári lét, úgy mint az emberi – lényege a sok-sok apró szeretetbon-bon begyűjtése, hiszen csak szeretettel érdemes megüzenni a gyerekeknek azt, mi az élet értelme.

„A tanulónak sokszor csak egy mondatra van szüksége ahhoz, hogy valamerre elinduljon az életben, hogy elkezdődjön a tehetségének igazi kibontása. Nem tudjuk, mikor, melyik mondatunk talál be valakinél. És ez óriási és egyben ijesztő felelőssége is egy tanárnak. Okos, hatékony szeretettel érdemes csak végezni ezt a segítő szakmát. Ez nem megy akkor, ha nekünk negatív érzéseink vannak a tanulókkal vagy a szüleikkel kapcsolatban” – hangsúlyozta Bajor Péter. Elárulta, egy gyermek fejlődési szakaszában majdnem minden eldől hétéves korig, ezzel az állapottal érkezik meg az iskolába.

A tanárnak ott az a dolga, hogy a hozzá bizonyos képességgel megérkező gyereket addig „tolja” előre, amíg csak tudja. Tartalmi és módszertani sokszínűségre van szükség. Valamint annak ellenére, hogy a kerettanterv erre nincs felkészülve a tanárnak meg kell mutatnia a diáknak a sokszínű életet és felkészíteni a munka világára is.

Mi vagyunk a felelősek a „muszájításért”. Nem parancsolni kell a tanulónak, okosan rávezetni, rákérni őt arra, hogy foglalkozzon a tehetségével, vegyen részt egy-egy versenyen, feladatban. Segítő és kliens viszonyban vagyunk a diákokkal, és ezért a viszonyért mi vagyunk a felelősek. A tanéroknak bérletük van a mennyországba”

– jegyezte meg Bajor Péter, majd bemutatta munkacsoportjában a Matehetsz szakmai beszélgetőskártyáit, amelyekkel sokáig és jót játszottak a tanárkollégák.

A zene- és mozgáskedvelő tanárok sem maradtak előadás nélkül, számukra Nagyné Szabó Erika mesterpedagógus tartott szakmai munkaképzést a Veronika zeneprojekt XL segítségével, amely egy komplex személyiségfejlesztés a zene és mozgás-kommunikáció módszereivel háromtól tízéves korig. Ezt a munkacsoportot leginkább óvópedagógusok és alsótagozaton oktató tanárok választották.

A tanárokhoz megérkezett Rancsó Péter mentor is, aki a mesterséges intelligencia rejtelmeit boncolgatta és mutatta be. A híres népmesekutató, mesepedagógus, bölcsész

Bajzáth Mária a tanárok aranykulcsát hozta el a tehetségekhez a mese eszközeivel. Elárulta nagyon-nagyon sok mesében ott van a teheséges szereplő, és mindig van a tehetségnek egy segítője is – egy őszöreg ember, egy paraszt, egy boszorkány, esetleg egy király – de a tehetség nincs meg ezek nélkül a segítők nélkül.

 

Második Pedagógiai Napok Galánta
Galéria
+10 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.