Zelenszkij évfordulós beszédében kijelentette, vannak elfogadható elemei a kínai békejavaslatnak
Sajtókonferenciát tartott az orosz-ukrán háború kitörésének első évfordulóján Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Miközben február 24-e kapcsán egymást érik az ukrán háborús erőfeszítéseket támogató nyilatkozatok, az államfő előállt néhány igen érdekes és potenciálisan nagy jelentőségű megállapítással.

A háború áldozatainak szánt egyperces néma csenddel kezdődő nyilatkozat elején Zelenszkij leszögezte, rendkívül hálás azoknak az újságíróknak, akik a háború kitörése óta tudósítanak a frontvonalból.
Az ukrán elnök ezt követően egy meghökkentő tervvel állt elő. Kijelentette ugyanis, azt szeretné, ha Kína, India és Latin-Amerika országai is csatlakoznának a "béketervhez", majd közölte, Ukrajna a továbbiakban igyekszik majd mind szorosabb együttműködést kialakítani az afrikai államokkal.
Az elnök szerint Ukrajna eddig nem figyelt arra, hogy az afrikai országoknak is elmondja, milyen véres háborút indított ellenük Oroszország.
Zelenszkij azt is elárulta, tervben van egy békecsúcs Latin-Amerika vezetőivel, amelyen maga is részt venne, bár
- kommentálta Zelenszkij a kínai békejavaslatot. Ezzel kapcsolatban leszögezte, a tűzszüneti feltételek között vannak olyanok, amelyek elfogadhatóak (szó szerinti fordításban inkább érthetőek) Ukrajna számára, és akad olyan is, amelyik nem.
- jelentette ki, hozzátéve, nagyon nem mindegy, hogy mi jön a szavak után. Zelenszkij ígéretesnek nevezte, hogy Kína, "Oroszország egyik szövetségese" békejavaslattal állt elő.
"A közeljövőben szívesen találkoznék Hszi Csin-ping kínai elnökkel" - tette hozzá.
Zelenszkij láthatóan lubickolt a ráirányuló figyelemben, az igen informális sajtótájékoztatón az egyik azeri újságíróval selfiezett is, mielőtt az feltehette volna kérdéseit. Az egyik újságíró érdeklődésére Zelenszkij leszögezte, a háború számára legszörnyűbb pillanata az volt, amikor visszafoglalták az oroszoktól Bucsát.
Egy másik válaszával Vlagyimir Putyinnak üzent. Arra a kérdésre, hajlandó lenne-e tárgyalóasztalhoz ülni az orosz elnökkel, csak annyit mondott:
Ehhez képest egy újabb újságírói kérdésre Zelenszkij már úgy reagált, ha a török elnök, Recep Tayyip Erdoğan tárgyalóasztalhoz tudná ültetni Putyint, ő is elfogadná az ajánlatot. Az ukrán elnök később óriási csalódásnak nevezte, hogy
olyan emberek, akik harcolhattak volna a hazájukért, tömegével menekültek el Ukrajnából.
Az ukrán elnök ezt követően tulajdonképpen elismerte, hogy az Egyesült Államok támogatása tartja életben az ukrán háborús reményeket. Közölte ugyanis,
ha az Egyesült államok felhagy Ukrajna támogatásával, Oroszország az ő legyőzésüket követően NATO-tagállamokat vesz majd célba.
Kissé talán elfáradhatott az ukrán elnök, ugyanis ezen a ponton kijelentette,
Amerikának azért kell pénzelnie Ukrajnát, mert máskülönben elveszíti globális vezető szerepét és előbb-utóbb kénytelen lesz "saját fiait és lányait" háborúba küldeni.