Vlagyimir Putyin televíziós beszédében üdvözölte az Oroszországhoz csatlakozott kelet-ukrajnai régiók lakóit
Vlagyimir Putyin orosz elnök televíziós beszédet mondott péntek éjjel, amelyben az orosz nép egységéről beszélt, és üdvözölte azon kelet-ukrajnai régiók lakóit, akik egy évvel ezelőtt „csatlakoztak” Oroszországhoz.

Oroszország egy évvel ezelőtt, 2022. szeptember 30-án nyilvánított sajátjának négy kelet-ukrajnai régiót (Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja) azt követően, hogy „népszavazásokat” tartottak ezeknek a területeknek azon részein, amelyeket az orosz hadsereg ellenőriz. A döntést a nemzetközi közösség nem ismerte el, és a nemzetközi jog szerint e régiók továbbra is Ukrajna részének számítanak.
Putyin megköszönte az orosz nép „egységét és hazaszeretetét”, és azt üzente nekik, azáltal, hogy „a Donbászban és Novorosszijában élő honfitársaik” védelmében küzdenek, egyben „magáért Oroszországért, a szuverenitásért, a spirituális értékekért, az egységért és a győzelemért is harcolnak”.
Putyin hozzátette, hogy egy évvel ezelőtt „történelmi” eseményre került sor, mivel e régiók „több millió lakosa úgy döntött”, hogy csatlakozik Oroszországhoz. Megjegyezte azt is, hogy a kijevi kormányzat 2014 óta megfélemlítette e régiók lakosait, és meg akarta őket fosztani a jogaiktól,
– fogalmazott.
Ezzel kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy az Oroszországhoz való csatlakozással a helyi lakosok egy tudatos döntést hoztak, és bizonyították „bátorságukat, rendíthetetlenségüket”. Hozzátette továbbá, hogy a régiókban nemrég tartott általános választások is fontosak voltak ahhoz, hogy megerősítsék a területek betagozódását Oroszországba.
Beszélt arról is, hogy szerinte a csatlakozás után gazdasági-társadalmi szempontból fejleszteni kell ezeket a területeket. Mint mondta, most egész Oroszország ezeket a régiókat támogatja, és ezáltal „egy közös jövőt” hoznak létre.