Visszahoznák az élők sorába a régen kihalt óriásmadarat a Moát
A mintegy hatszáz évvel ezelőtt kihalt óriásmadár, az egykoron Új Zélandon élt Moa „felélesztését” tervezi a Colossal Biosciences nevet viselő, génmérnökséggel foglalkozó társaság – számolt be több hírforrás, köztük a zerohedge.com is.
A moák struccalakú röpképtelen madarak voltak, azokat a 19. század elején fedezték fel csontjaik alapján, és azóta több fajukat is leírták. A főleg rovarokkal és kisebb kétéltűkkel táplálkozó, de növényi táplálékot is fogyasztó mindenevő madarak közül a legkisebbek 1 méter magasak és alig 18 kilósak lehettek, a legnagyobbak viszont valódi óriások lehettek három és fél métert is meghaladó magassággal és akár háromszáz kilót is közelítő súllyal. A moákat mintegy hatszáz évvel ezelőtt a betelepülő maorik irtották ki.
A rendező szponzori részvételével kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy a moa feltámasztását célzó projekt egy olyan álom számára, amely minden eddigi a filmben végzett munkáját meghaladja. A projekt szponzorjainak sorában egyébként több más ismert személyt is találni, a hírforrás például Tiger Woods golfozót és Paris Hilton milliomos celebet is említi.
A texasi székhelyű cég neve egyébként idén tavasszal már bejárta a világsajtót, miután akkor azzal rukkoltak elő, hogy „feltámasztották” a tízezer éve, a jégkorszak idején kihalt – a Trónok harca sorozatban „rémfarkasként” szerepeltetett - óriásfarkast. Később ez az információ úgy pontosult, hogy tulajdonképpen nem a régen kihalt faj teljesen új reprodukciójára került sor, hanem a szürke farkas génmódosított változatának létrehozására. A Colossal Biosciences az első olyan cég a génmódosítás szegmensében, amely az úgynevezett CRISPR technológiát (csoportos szabályosággal leosztott rövid palindrom ismétlődések módszere) használja ahhoz, hogy egy létező állat DNS-ének módosításával egy gyakorlatilag új fajt hozzon létre.
A módszer és a hozzá kötődő mostani konkrét projekt megítélése egyébként nem egyöntetű. Bírálói mások mellett legfőképp azzal kapcsolatos félelmeket fogalmaznak meg, hogy az ilyen módon újjáélesztett fajok visszahelyezése a természetbe beláthatatlan következményekkel járhat. E mellett a felhasznált technológiával kapcsolatban arra is figyelmeztetnek, hogy létezőktől teljesen eltérő fajok létrehozására is sor kerülhet.