VI. Fülöp spanyol király: Európa lényege a demokrácia
A növekvő polarizáció idején és a közelmúlt történelmének legnagyobb technológiai átalakulásával összefüggésben időszerű ismét emlékeznünk arra, hogy Európa lényege a demokrácia - hangsúlyozta VI. Fülöp spanyol király az európai uniós tagországok parlamenti elnökeinek kétnapos konferenciáját megnyitó beszédében Palmában hétfőn.
"Emlékezzünk arra, hogy az akarattal, tekintéllyel és alázattal rendelkező Európa erkölcsi referencia, valamint erős, autonóm geopolitikai szereplő, amely nyitott a nemzetközi együttműködésre" - fogalmazott az uralkodó.
Mint mondta, az Európai Unió a béke, a demokrácia, a szabadság, az egyenlőség, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartásának értékein alapul, és a közös értékeket valló európai népek egysége éppen akkor mutatja meg erejét, amikor viszontagságokkal néz szembe.
"Európa tudta, hogyan léphet át a háborúk történetéből a regionális integráció legnagyszerűbb példájává az EU létrejöttével. Ma ismét, az ukrajnai háborúra adott európai válasz az egység és a szolidaritás példája" - jelentette ki.
Szavai szerint ugyan nem minden konfliktus európai, de európaiként minden konfliktus "kihívást jelent a lelkiismeretünknek". Aggodalmának adott hangot egyebek mellett a közel-keleti konfliktusok súlyosbodása, valamint az afrikai régióban a társadalmi, politikai és biztonsági helyzet romlása miatt.
A spanyol király az európai nemzeti parlamentek közötti együttműködés legmagasabb fórumának számító, évente egyszer megrendezett eseményt nyitotta meg. Francina Armengol, a spanyol parlament alsóházának (kongresszus) elnöke ezt követő felszólalásában kijelentette: a demokrácia megőrzésének bástyája és a kihívások megoldásának eszköze a párbeszéd.
"A minket összehozó alkalom megérdemli, hogy átgondoljuk helyzetünket a feszült és kényes nemzetközi helyzetben" - hangsúlyozta, kiemelve mindezek közül az ukrajnai háborút, valamint az izraeli-palesztin konfliktust.
"Azért találkozunk, hogy tovább írjuk történelmünket, a közös felelősség, az egység és a szolidaritás történetét, hogy megerősítsük elkötelezettségünket a kollektív kihívásokkal szemben, és lerakjuk a közös horizont alapjait" - fogalmazott.
Pedro Rollán, a spanyol parlament felsőházának (szenátus) elnöke köszöntőbeszédében felidézte: míg a demokrácia Görögországból, addig a parlamentarizmus Spanyolországból ered, ugyanis az első parlamentet itt alapították meg 1188-ban Leónban.
Kitért arra, hogy az elnöki konferencia az utolsó hivatalos esemény Spanyolország európai uniós elnökségi tisztségében, amelyet 2023 második félévében töltött be.
A 39 tagállami parlamenti kamarai elnök és 11 alelnök részvételével, valamint öt EU-tagjelölt és kilenc meghívott ország képviselőinek jelenlétében megrendezett esemény a tervek szerint kedden közös nyilatkozat elfogadásával zárul.