2025. május 23., 20:05

Ukrajna elégedetlen az Európai Unióval

Az Európai Unió által egyes ukrán mezőgazdasági termékekre kivetett magas vámok újbóli bevezetése nemcsak az orosz agressziónak ellenálló ország gazdaságának, hanem az európai partnerekbe vetett bizalomnak is árt.

Követelések
Fotó: Freepik.com

Dmitro Nataluka, az ukrán parlament gazdasági bizottságának elnöke a Politico című brüsszeli honlapnak nyilatkozott. A jelenlegi, 2022-ben bevezetett vámmentesség június 5-én jár le.

Nataluka a héten 11 képviselőtársával együtt utazott Brüsszelbe.

Ez az első alkalom, hogy egy ukrán parlamenti bizottság Ukrajnán kívül ülésezik”

- mondta Nataluka.

A szimbolika számít. Azért vagyunk itt, mert az EU-val folytatott kereskedelem rendkívül fontos Ukrajna számára”

- magyarázta.

Ukrajna becslése szerint az orosz invázió előtti állapotokhoz való visszatérés évente 3,5 milliárd euróba  kerülne, és a gazdaság a várt 2,7 százalék helyett idén csak 0,9 százalékkal nőne. A Brüsszel által javasolt átmeneti intézkedés, amelynek értelmében a kezdeti vámok csak bizonyos érzékeny árukra, például a kukoricára, a baromfira és a cukorra vonatkoznának, csak korlátozott mértékben enyhítené a hatásokat.

A politikai kár még nagyobb lenne, mutatott rá Nataluka. Szerinte az EU azt a jelzést küldené, hogy amikor „nehéz helyzetbe kerül”, akkor magával törődik, és nem azzal, ami körülötte történik.

Ezt felhasználná az orosz propaganda, és hatással lenne az ukrajnai hangulatra”

- mondta az ukrán parlamenti képviselő.

Az ukránok mentálisan kimerültek, és amikor ezt a hozzáállást látják, az megerősíti azt a narratívát, hogy Európa soha nem fogadja be őket”

- jegyezte meg Nataluka, aki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Nép Szolgája pártjának képviselője.

Szerinte Ukrajna azért sebezhető, mert a kohászati exportból származó erőforrásokat veszít. Kohászati ipara a Donyecki területen lévő Pokrovszk környékéről származó nyersanyagoktól függ, ahol hónapok óta dúlnak a harcok az orosz hadsereggel.

Ha elveszítjük Pokrovszkot, elveszítjük a kohászatunkat, és a mezőgazdaság marad az egyetlen láb, amelyen állni fogunk”

- mondta, hozzátéve, hogy ennek a »lábnak« az aláásása katasztrofális következményekkel járna Ukrajna számára.

A Politico szerint az Európai Bizottság többször is megerősítette, hogy nem fogja meghosszabbítani a háborús vámrendszert Ukrajnával, jogi korlátokra és a korábbi DCFTA frissítésének szükségességére hivatkozva. Ukrán tisztviselők szerint azonban a tárgyalások az EU-val gyakorlatilag meg sem kezdődtek, és azzal vádolják Brüsszelt, hogy húzza az időt.

Az átmeneti vámrendszer bevezetése széles körű támogatást élvez az uniós országok körében, csupán Svédország, Dánia, Litvánia, Lettország és Észtország tartózkodik - írja a Politico a forrásaira hivatkozva.

Az uniós végrehajtó testület szóvivője elmondta, hogy

a bizottság dolgozik a DCFTA felülvizsgálatán azzal a céllal, hogy hosszú távú kiszámíthatóságot és stabilitást biztosítson az uniós és ukrán vállalatok számára.

Megjegyezte, hogy a bizottság figyelembe veszi Ukrajna uniós csatlakozásának kilátásait is.

Nataluka kifogásolja, hogy Ukrajna az uniós országok belpolitikai vitáinak témájává vált. Megemlítette Lengyelországot és Franciaországot, ahol a gazdák tiltakozásai megingatták a kormányok álláspontját.

Ukrajna fegyverré vált a politikai küzdelmekben, mint például a migráció vagy az LMBT+ közösség jogai” - mondta.

Szerinte a politikusok Ukrajnát a kampányban a választók megosztására használják fel.

Nataluka visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint Ukrajna olcsó, rossz minőségű mezőgazdasági termékekkel árasztja el az EU piacát, vagy hogy nem felel meg az uniós előírásoknak. Szerinte az ukrán gazdáknak versenytársaik vannak az EU-ban, különösen Lengyelországból, de Kijev nem hozott ellenintézkedéseket.

Megosztás
Címkék